Eolene Boyd-MacMillan

brytyjska psycholog i teolog.

Eolene Boyd-MacMillan pracuje w Cambridge Institute for Applied Psychology and Religion.

Jest autorką wielu publikacji. Nakładem Wydawnictwa W drodze, w serii „Psychologia i wiara”, ukazała się jej książka Konflikt w relacjach. Zrozumieć i przezwyciężyć (oryg. Conflict in Relationships at home, at work, in life Understand It. Overcome It; 2012); współautorką jest Sara Savage (psycholog).

Autorki przekonują, że każdy człowiek posiada w stopniu podstawowym zdolność tzw. integratywnej złożoności, która umożliwia przezwyciężanie nawet najtrudniejszych konfliktów.

Jak czytamy:

Wiele książek oferuje »życie bezkonfliktowe«. Nasza jest inna. Zdefiniowanie dobrego życia jako bezkonfliktowego byłoby psychologicznie szkodliwe. KONFLIKTU NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ; stanowi on fragment DNA w procesie uczenia się. Szukanie bezkonfliktowego życia oznacza bycie skazanym na porażkę. Sposób, w jaki funkcjonuje nasze ciało, to, jak działamy jako jednostki społeczne, jak żyjemy, kochamy i pracujemy, wszystko to pociąga za sobą konflikt. Sprzeciw. Walkę. Napięcie. Nieporozumienie. Bycie częścią tego świata oznacza zaangażowanie w konflikt i jego transformacyjny potencjał