Enzo Bianchi

urodzony 3 marca 1943 r. w Castel Boglione we Włoszech – włoski zakonnik, pisarz i teolog katolicki, założyciel i wieloletni przeor ekumenicznej wspólnoty monastycznej w Bose.

W 2017 oficjalnie zrezygnował z kierowania wspólnotą, przeszedł na emeryturę i został zwykłym bratem zakonnym. Założona przez niego wspólnota, choć uznana kanonicznie przez biskupa, nie jest katolickim zgromadzeniem. Ma ona charakter międzywyznaniowy. We współpracy z Kościołem prawosławnym organizuje międzynarodowe konferencje ekumeniczne, szczególnie związane z tematyką duchowości prawosławnej. Są one przestrzenią dialogu i próby wzajemnego zrozumiana między wschodnią i zachodnią tradycją chrześcijaństwa.

W 2014 roku został mianowany przez papieża Franciszka konsultorem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Był także dyrektorem biblijnego przeglądu „Parola, Spirito e vita” oraz członkiem redakcji międzynarodowego czasopisma „Concilium”.

Autor wielu książek poruszających kwestie duchowości. Swoje rozważania opiera na treści Pisma Świętego i wielkich tradycjach Kościoła, czyniąc je zrozumiałymi i jednocześnie bliskimi dla współczesnego człowieka.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się dotychczas polskie tłumaczenia dwóch jego książek: Jezus i kobiety oraz Przemoc i Bóg.

Aktywny na Twitterze.