urodzony w 1975 r. – dominikanin, lekarz, absolwent Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (2000), magister teologii pastoralnej (2007), doktor teologii moralnej (2015), doktor psychiatrii (2020).
Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu (2004-2005). Pracował jako młodszy asystent na oddziale chorób wewnętrznych Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu (2007-2008) oraz w izbie przyjęć Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie (2010-2011). Odbył szkolenie specjalizacyjne w zakresie psychiatrii w Klinice Psychiatrii UM w Lublinie (2012-2017).
Od kilku lat pracuje jako lekarz psychiatra w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” w Ząbkach k. Warszawy. Jest też wykładowcą w naszym Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie.
Temat przewodu doktorskiego na KUL to Misja psychiatry w świetle Magisterium Kościoła. Doktorat z psychiatrii wymagał obrony pracy zatytułowanej Analiza zmiennych socjodemograficznych i klinicznych u pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią i leczonych klozapiną.
Myślę, że jestem księdzem i zakonnikiem, który jest lekarzem. Księdzem jestem zawsze i wszędzie, a lekarzem tylko w niektórych, ściśle określonych sytuacjach. Co oczywiście nie zwalnia mnie z obowiązku pomagania ludziom w każdej sytuacji zagrożenia życia.
mówił w rozmowie ze Stanisławem Nowakiem OP Lekarz psychiatra w Kościele – co ma do roboty? Na dodatek ksiądz.
Gdy jako dziecko był leczony w szpitalu i pozwolono mu towarzyszyć lekarzom w codziennych obchodach, zapragnął w przyszłości wykonywać ten zawód. Właśnie wtedy zrodziła się w nim fascynacja człowiekiem, jego ciałem i funkcjonowaniem.
Podczas studiów fascynowała go medycyna tropikalna i opowiadania doktor Wandy Błeńskiej, która 40 lat spędziła w Afryce lecząc chorych na trąd. Sam rozważał wyjazd na misje do Afryki, jednak po święceniach kapłańskich nie uzyskał zgody na wyjazd, stąd zdecydował zająć się psychiatrią.
W 2006 roku przebywał na misji w Bertoua w Kamerunie, a swój pobyt spisał w tekście Ojciec Lekarz.
Jego książka Psychiatra i jego misja w nauczaniu Kościoła została opublikowana przez Wydawnictwo W drodze. Artur Hącia OP jest współautorem książki Quodlibet [co się podoba]. Studia dominikańskie.
Życzenia imieninowe przyjmuje 15 listopada.