Andrzej Hołowaty OP

(ur. 20 sierpnia 1960 r. w Opocznie – zm. 25 sierpnia 2011 r. na Jamnej) – dominikanin, ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista, katecheta, miłośnik Ewangelii i jazzu, redaktor naczelny Wydawnictwa W drodze (1996-2000).

Rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej, jednak po roku zrezygnował z nich i w wieku dwudziestu lat wstąpił od zakonu dominikanów. W 1986 roku złożył śluby wieczyste, a trzy lata później przyjął święcenia kapłańskie.

Jako młody kaznodzieja pracował w Rzeszowie i Tarnobrzegu. W latach 1996-2000 mieszkał w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa W drodze. W 2000 roku powrócił do Rzeszowa, gdzie zdobył dużą popularność wśród wiernych – odprawiane przez niego Msze święte przyciągały ludzi z całego miasta. Dwa ostatnie lata życia spędził na Jamnej, gdzie zmarł nagle.

Lubił sport, był też miłośnikiem jazzu. Pełen poczucia humoru, radości życia i zachwytu dla piękna natury. Nieprzeciętny. Był zafascynowany nade wszystkim Ewangelią – mówił o niej z takim entuzjazmem, że zaciekawiał, przyciągał, inspirował, niepokoił. Cieszył się renomą osoby, której nie sposób zapomnieć, dobre wrażenie robiło jego poczucie humoru, niezwykła wrażliwość na innych i umiejętność słuchania. Ludzie mu ufali. Był dobrym człowiekiem i posiadał, jak powiedział Jan Góra OP, „wielki dar przyjaźni”. Ten ceniony kaznodzieja i katecheta miał opinię osoby skromnej, niezabiegającej o uznanie i popularność, onieśmielającej sposobem bycia. Doceniano jego umiejętność nawiązywania dobrego kontaktu z trudną młodzieżą.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się rekolekcje wygłoszone przez ojca Hołowatego OP Wszystko, co dojrzałe, pragnie umrzeć.

Zapraszamy też na stronę pamięci dominikanina.