Posłuszeństwo raczej nie budzi współcześnie pozytywnych emocji i dobrych skojarzeń. Od razu przychodzi nam do głowy, jakie ono jest: jest ono ślepe! A to już tylko może rodzić odrazę, bo kto chciałby żyć w totalnym podporządkowaniu, uległości, bez możliwości wyrażenia własnego zdania? Żyjemy w czasach, w których to autonomia, decydowanie o sobie, kształtowanie własnej tożsamości czy też poczucie własnej wartości są pielęgnowane i promowane. Chcemy być wolni od jakichkolwiek ograniczeń.
Paradoksalnie jednak, każdy z nas spotyka się z sytuacjami, w których może zapomnieć o byciu niezależnym. Jeśli pracujemy w większej firmie o hierarchicznej strukturze, najczęściej realizujemy cudze projekty i polecenia, które nie zawsze nam się podobają. Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw internetu, to musimy w ciemno zgodzić się na dziesiątki ustawień, bo inaczej nie będziemy mieć dostępu do usług. Jeśli nam coś dolega zdrowotnie i znajdujemy się w szpitalu, to nie mamy wiele do powiedzenia w temacie naszego leczenia, możemy jedynie poddawać się procedurom.
Zatem odpychamy od siebie ideę bycia posłusznym, by bronić swojej wolności, a jednocześnie wpadamy, i to często bezwiednie, w sytuacje, które wymagają od nas dużej uległości i podporządkowania. Czy posłuszeństwo ma nam coś jeszcze do zaoferowania, poza zabawą w kotka i myszkę?
Ciąg dalszy przeczytasz w rozdziale „Posłuszeństwo”, którego autorem jest właśnie Tomasz Mochoń OP. A Ty? Czytasz już swój egzemplarz Chwalić, błogosławić, głosić. Przewodnik dominikański?
Oceń