„Gdy rodzice się starzeją” w mediach

Ten praktyczny i duchowy przewodnik dotyczący towarzyszenia bliskim w ich starości budzi spore zainteresowanie czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na temat książki.

rodzina.wiara.pl, Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik:

Jego autorami są Annie Beauducel, Claude Beauducel, od ponad 50 lat małżonkowie, także rodzice i dziadkowie.

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne. „Mimo wszystko mocno wierzymy, że możliwa jest jeszcze rodzinna i międzypokoleniowa solidarność dzięki wprowadzaniu pewnych zmian, kreatywnych rozwiązań, nowości” – deklarują małżonkowie Beauducel (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: rodzina.wiara.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik”:

„Czasami czujemy się przytłoczeni faktem starzenia się naszych rodziców – (…) a jednak często doświadczamy tego, że otrzymujemy zasoby konieczne do sprostania danej sytuacji, podjęcia decyzji i zachowania nadziei” –– piszą Annie i Claude Beauducel (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

dorzeczy.pl, Nowości W drodze – czerwiec 2024 r.:

Czerwcowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to trzy tytuły: „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik” autorstwa Annie i Claude’a Beauducel, „Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka” bp. Mikołaja Łuczoka OP, „Zraniony świat. Odnaleźć Boga, gdy życie nie ma sensu” ks. Michaela Schmitza.

Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, Annie Beauducel, Claude Beauducel

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – czerwiec 2024 r.:

Czerwcowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to trzy tytuły: „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik” autorstwa Annie i Claude’a Beauducel, „Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka” bp. Mikołaja Łuczoka OP, „Zraniony świat. Odnaleźć Boga, gdy życie nie ma sensu” ks. Michaela Schmitza.

Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, Annie Beauducel, Claude Beauducel

(…)Autorzy dostarczają inspiracji dotyczących tego: Jakie są potrzeby osób starszych?, Jaką pomoc możemy otrzymać od państwa?, Jak towarzyszyć starszym w drodze do nieba?, Jak pomóc chorującym rodzicom, zachowując równowagę własnego życia?, Jaką mam relację z moimi rodzicami?, Czy zachowuję jakieś urazy? (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.

Radio Nadzieja, 21.06.2024, Gdy rodzice się starzeją, Anna Czytowska:

wszystkoconajwazniejsze.pl, Gdy rodzice się starzeją:

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę – fragment książki Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, autorstwa Annie i Claude BEAUDUCEL.

Czy rodzice stają się naszymi dziećmi?

Trzy zasadnicze potrzeby osoby starszej to poczucie bezpieczeństwa, bycie użytecznym i kochanym. A zatem to głównie ich będą dotyczyły oczekiwania i prośby naszych rodziców, kierowane szczególnie pod naszym adresem.

Potrzeba bezpieczeństwa

Dla starzejących się rodziców nasza obecność staje się coraz bardziej niezbędna; nieobecność może ich niepokoić i czasem mogą źle znosić nasze wyjazdy – wakacyjne czy inne. Jest w nich jakby nowa potrzeba emocjonalnego bezpieczeństwa, ochrony.

Po śmierci mojego ojca mama nie była już w stanie znieść rozstań ze swoimi dziećmi; były więc niekończące się pożegnania, którym często towarzyszyły łzy (Marianne).

Niepokój ten może przejawiać się w ich negatywnych, pesymistycznych lub wręcz agresywnych wypowiedziach. Łatwo możemy odebrać je jako osobiste ataki czy zarzuty.

„Mogłaś przyjść wcześniej! Niepokoiłam się!” – tak wita mnie moja mama, ale ja muszę najpierw dokonać nie lada wyczynów, żeby tak zorganizować swój dzień, by być dyspozycyjną dla niej (Anne).

Na początku być może będzie nam trudno powstrzymać się od ostrej riposty w swojej obronie… Chodzi jednak o to, by pomału przyswajać sobie nowy sposób patrzenia na naszych rodziców – rozumieć ich lęki i przyjmować je jako wołanie o pomoc. Taka zmiana postawy nie dzieje się sama. Stopniowo dociera do nas, że nie jesteśmy już dziewczynką czy chłopcem dostającymi reprymendy, ale osobą dorosłą, na której nasi rodzice, będąc teraz w podeszłym wieku, mogą się wesprzeć. Nasze jedno krótkie zdanie, wypowiedziane z łagodnością, ma moc ich uspokoić: „No i widzisz, mamo, jestem tu, nie zapomniałam o tobie” (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wszystkoconajwazniejsze.pl.

tygodnik Idziemy” (nr 25/2024) oraz idziemy.pl, Życie z seniorami:

Co robić, gdy rodzice tracą siły i coraz bardziej wymagają wsparcia?

Autorzy książki, małżonkowie, dzielą się własnym doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji.

Współczesna rodzina jest rozproszona i niejednokrotnie seniorzy przeżywają starość z dala od dzieci. Z kolei dzieci, nierzadko same już w starszym wieku, stają przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad rodzicami. Nie ma tu gotowych recept, każda rodzina potrzebuje wypracować własną drogę. „Mimo wszystko mocno wierzymy, że możliwa jest jeszcze rodzinna i międzypokoleniowa solidarność dzięki wprowadzaniu pewnych zmian, kreatywnych rozwiązań, nowości” – deklarują autorzy we wprowadzeniu.

Książka podzielona została na osiem rozdziałów omawiających różne aspekty życia z seniorami: „Wytrąceni z równowagi”, „Czy rodzice stają się naszymi dziećmi?”, „Kochać w prawdzie”, „Jak mamy czcić rodziców?”, „Jaka jest moja rola?”, „Miejsce małżeństwa”, „Rozwiązania odpowiednie do sytuacji”, „Towarzyszenie”.

60plus.pl, A co znajdziemy w czerwcowych nowościach Wydawnictwa W drodze?

Wśród czerwcowych nowości dominikańskiego Wydawnictwa „W drodze” znalazły się trzy tytuły: „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik” autorstwa Annie i Claude’a Beauducel, „Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka” bp. Mikołaja Łuczoka OP, „Zraniony świat. Odnaleźć Boga, gdy życie nie ma sensu” ks. Michaela Schmitza (…).

Obszerniejsza treść dostępna jest na stronie: 60plus.pl.

Przewodnik Katolicki”, 23 czerwca 2024 r., Jak pomóc rodzicom:

Kiedy nasi rodzice stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma tu gotowych odpowiedzi. Autorzy dzielą się swoim doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady dalekie są od idealistycznej wizji, a niektóre z opowiedzianych historii bywają dramatyczne. „Mimo wszystko mocno wierzymy, że możliwa jest jeszcze rodzinna międzypokoleniowa solidarność dzięki wprowadzaniu pewnych zmian, kreatywnych rozwiązań, nowości” – deklarują małżonkowie Beauducel. Książka podzielona jest na osiem rozdziałów omawiających różne aspekty życia z seniorami. Autorzy podpowiadają min.: jakie są potrzeby osób starszych, jakim pomagać, zachowując równowagę własnego życia, i jak towarzyszyć im w drodze do nieba. Praktyczna pomoc dla ludzi często zabieganych i zmęczonych. Użyty w książce język jest prosty, a styl zwięzły i przystępny. 

gosc.pl, Annie Beauducel, Claude Beauducel – „Gdy rodzice się starzeją”:

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: gosc.pl.

Polska Metropolia Warszawska”, Gazeta Lubuska”, 19-20 lipca 2024 r., Niezbędnik czytelniczy, Gdy rodzice się starzeją, Agaton Koziński:

O 40- i 50- latkach mówi się, że to ” pokolenie kanapka” – boz jednej strony dzieci, z drugiej rodzice. Ta książka doradzi, jak pomagać tym drugim.

tygodnik Idziemy”, 28 lipca 2024 r., Gdy rodzice się starzeją:

Starzejący się rodzice potrzebują trzech rzeczy: poczucia bezpieczeństwa, bycia użytecznym i kochanym. Wypełniając te oczekiwania, ich dorosłe dzieci muszą pamiętać, że to wciąż dorośli ludzie, choć niejednokrotnie zagubieni w najprostszych czynnościach. Dlatego Annie i Claude Beauducel w książeczce Gdy rodzice się starzeją ( W drodze) przypominają, że należy traktować ich z godnością. Zgodnie z podtytułem publikacji jest ona praktycznym i duchowym przewodnikiem po tym trudnym nieraz czasie.

misyjne.pl, Do przeczytania na urlopie – Annie Beauducel, Claude Beauducel „Gdy rodzice się starzeją” (Wydawnictwo W Drodze), Hubert Piechocki:

Już podtytuł zdradza, jaki jest charakter tej książki: to „praktyczny i duchowny poradnik”.  

To publikacja lapidarna, która może być jednak konkretną pomocą dla wszystkich, którzy zmagają się ze starzeniem swoich rodziców – z ich słabnięciem i koniecznością opieki nad nimi. Małżeństwo Beauducelów dzieli się doświadczeniami swoimi i swoich znajomych – zaznaczając, że każda rodzina musi znaleźć swój sposób na opiekę nas starszymi rodzicami. Autorzy nie lukrują – ale wprost piszą, że starzenie się rodziców może być trudna próbą. Piszą o tym, jakie są potrzeby osób w późnej dorosłości i o tym, jak budować relacje z rodzicami, którzy stają się „dziećmi”. Autorzy podejmują temat tego, jak troszczyć się o starzejących się rodziców – i skąd ta troska się wywodzi. Wskazują więc na Biblię i duchowe kwestie z tym związane. I podają bardzo konkretne sposoby wsparcia rodziców – także te, które wywołują społeczne dyskusje – domy opieki, domy opiekuńczo-lecznicze (myślę, że pomagają „odczarować” negatywne myślenie o nich). To książka, która może pomóc i dać też wytchnienie, zrozumienie tym, którym na co dzień nie jest łatwo. 

doxa.fm, Książka pt.: „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik”:

Wydawnictwo W drodze podzieliło się z nami publikacją, która pozwala spojrzeć na rodziców z perspektywy miłości i wdzięczności. „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik” przedstawia spojrzenie połączone z psychologią i wiarą. To osiem rozdziałów, które ukazują różne aspekty życia z seniorami. Gdy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, pojawiają się pytania o sposób opieki nad nimi. Autorzy tej publikacji dzielą się doświadczeniem, ale także świadectwem innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce nie są idealistyczną wizją. Niejednokrotnie historie te bywają dramatyczne. Mimo wszystko zwracają uwagę na międzypokoleniową solidarność i kreatywność rozwiązań.

Autorzy publikacji to Annie i Claude Beauducel, małżonkowie z ponad 50-letnim stażem. To również rodzice i dziadkowie. Od kilkunastu lat prowadzą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie. Więcej informacji na temat duchowego przewodnika znaleźć można na: www.wdrodze.pl.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

wiez.pl, Stracić rodzica to jak stracić dach nad głową:

Nawet jeśli się tego spodziewamy, nawet jeśli wiemy, że taka jest kolej życia, to jednak starzenie się naszych rodziców okazuje się prawdziwą próbą, uderzającą w nas na różne sposoby.

Fragment książki „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, tłum. Maria Dedio, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2024. Tytuł i śródtytuły od redakcji Więź.pl. (…)

Nigdy nie jest łatwo patrzeć na swoich starzejących się rodziców, nawet jeśli jako dorośli ludzie żyjemy daleko od nich. Dopóki są jeszcze w formie, nie ma problemu, ale gdy dostrzegamy, że słabną i stają się coraz mniej samodzielni, może to w nas wywołać spory zamęt. Tym bardziej, że ta nowa sytuacja uświadamia nam własną przemijalność. Postęp medycyny umożliwił (do pewnego stopnia) wydłużenie ludzkiego życia. Nierzadko spotykamy dziś mieszkające razem cztery, a czasem nawet pięć pokoleń jednej rodziny, co dawniej było raczej wyjątkiem.

Międzypokoleniowa solidarność

Podporą takich domów są osoby, które muszą opiekować się zarówno wnukami, jak i starzejącymi się rodzicami, a jednocześnie często są nadal aktywne zawodowo. Tę książkę adresujemy do przedstawicieli właśnie tego pokolenia, do którego i my należymy (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wiez.pl.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszykKontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze