Książka autorstwa ks. Rosika, który w rzetelny sposób przedstawia praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej, budzi spore zainteresowanie czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy wybrane wzmianki medialne na temat publikacji.
YouTube.pl, Egzorcyzmy. Obskurantyzm czy rzeczywistość?:
Magazyn do czytania „KSIĄŻKI”, 1 sierpnia 2024 r., Egzorcyzmy:
Zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu do dziś. Na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta (łącznie 41). W 2024 roku liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca.
liturgia.pl, „Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka” – nowa książka ks. Mariusza Rosika:
(…) – Cokolwiek mówiliby niektórzy powierzchownie myślący teologowie, diabeł jest dla wiary chrześcijańskiej tajemniczą, ale rzeczywistą, osobową, a nie symboliczną realnością. Co więcej, jest on realnością władczą, złowrogą wolnością przeciwstawiającą się Bogu i panującą nad ludźmi, o czym poucza nas historia ludzkości – ten ogrom nieszczęść, których nie sposób wytłumaczyć działalnością wyłącznie człowieka. Sam człowiek nie ma dość siły, by stawić opór szatanowi. Ale zjednoczeni w Jezusie mamy pewność, że go zwyciężymy – napisał Joseph Ratzinger w książce Egzorcyzmy (…).
Pełna treść dostępna jest na stronie: liturgia.pl.
radiopoznan.fm, Nowości W Drodze – sierpień 2024:
O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta (łącznie 41), tak w 2024 roku liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca. Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Dzięki tej książce czytelnik poznaje zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej. Odkrywa zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z obrzędem egzorcyzmu. „Egzorcyzmy” ks. Rosika to niewielka lektura wielkiej wagi (…).
Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.
zdrowie.pl, Nowości W Drodze – sierpień 2024:
Sierpniowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W Drodze to trzy tytuły: „Jak być szczęśliwym. Recepta na spełnione życie według św. Tomasza z Akwinu” Matta Fradda, z serii „Psychologia i wiara” – „Relacje na detoksie. Jak zmienić szkodliwe nawyki” Laurel Shaler oraz z serii „Pszenica i Kąkol” – „Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka” ks. prof. Mariusza Rosika.
przewodnik-katolicki.pl, Książka „Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka”:
W pierwszej części autor przedstawia tło historyczne dotyczące egzorcyzmów. W części drugiej zatrzymuje się nad istotnymi kwestiami związanymi z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń.
O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta (łącznie 41), tak w 2024 roku liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca. Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Dzięki tej książce czytelnik poznaje zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej. Odkrywa zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z obrzędem egzorcyzmu. Egzorcyzmy ks. Rosika to niewielka lektura wielkiej wagi (…).
Pełna treść dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.
dorzeczy.pl, Nowości W drodze – sierpień 2024 r.:
Sierpniowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to trzy tytuły: „Jak być szczęśliwym. Recepta na spełnione życie według św. Tomasza z Akwinu” Matta Fradda, z serii „Psychologia i wiara” – „Relacje na detoksie. Jak zmienić szkodliwe nawyki” Laurel Shaler oraz z serii „Pszenica i Kąkol” – „Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka” ks. prof. Mariusza Rosika (…).
Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.
info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – sierpień 2024 r.:
(…) Książka składa się ze wstępu, dwunastu rozdziałów, konkluzji oraz listy polecanych lektur. W pierwszej części autor przedstawia tło historyczne dotyczące egzorcyzmów. W części drugiej zatrzymuje się nad istotnymi kwestiami związanymi z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń. W konkluzji natomiast wskazuje na aktualność omawianej tematyki (…).
Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.
„Polska Metropolia Warszawska”, „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, 27 września 2024 r., Niezbędnik czytelniczy, Czemu mamy coraz więcej egzorcystów?, Agaton Koziński:
Jeszcze 20 lat temu w Polsce było ok. 40 egzorcystów. Dziś jest ich już 120. Dlaczego ich liczba tak szybko rośnie? Ta książka wyjaśnia ich rolę we współczesnym świecie.
tygodnik „Idziemy” (nr 38/2024) oraz idziemy.pl, Walka trwa:
O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta, o tyle w 2024 roku jest ich około 120, a liczba ta i tak nie jest wystarczająca.
Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Pisze o tym autor we wstępie do niewielkiej książki „Egzorcyzmy”. Pierwsza jej część przedstawia zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania, druga – istotne zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń. Jak podkreśla ks. Mariusz Rosik, historia chrześcijaństwa poświadcza, że wciąż toczy się duchowa walka z siłami ciemności o to, by Boże dzieci mogły trwać w miłości Boga, a przez to – w Nim samym. Skuteczną bronią w tym zmaganiu jest częste korzystanie z sakramentu pojednania, trwanie w łasce uświęcającej, przyjmowanie komunii świętej, modlitwa, lektura Pisma Świętego, trwanie we wspólnocie Kościoła, uciekanie się do Maryi i innych świętych.
Książka ukazała się w serii „Pszenica i Kąkol”, dotyczącej powiązań pomiędzy teologią, duchowością a praktyką życia chrześcijańskiego.
„Nowiny”, „Gazeta Lubuska”, „Polska Metropolia Warszawska”, 20-23 września 2024 r., Bądź jak św. Tomasz z Akwinu, szukaj szczęścia!, Bożydar Brakoniecki:
Aby dowiedzieć się, co znaczy być szczęśliwym, Matt Fradd – amerykański pisarz i kaznodzieja – sięga do klasycznego źródła, do nauczania św. Tomasza z Akwinu. Akwinata na okładce, wymalowany przez Florentczyka Botticellego, wydaje się najwyraźniej szczęśliwy: uśmiechnięty i trzymający koniczynkę. To jak gwarancja zawartości: przeczytaj, abędziesz taki sam.
Pytania i odpowiedzi
Książka Fradda jest rekonstrukcją koncepcji św. Tomasza na temat szczęścia, której elementy znaleźć można w wielu jego dziełach, głównie w „Sumie Teologicznej”. Fradd scala je w całość i konstruuje z nich rodzaj poradnika dla poszukujących. Ale zaczyna od pytania, po co w ogóle żyjemy, bowiem od starożytności stanowi to punkt wyjścia do wszelkich rozważań eudajmonologicznych, czyli tych dotyczących szczęścia. Dopiero później pokazuje problemy współczesnego człowieka, który pyta o Boga, o szczęście io to, jak zrzucić ciężar przygnębienia w czasach, gdy obietnica szczęścia czeka na każdym kroku.
Sporo tu także odwołań do współczesnych autorytetów, rozmów z przyjaciółmi, a nawet porad wyrozumiałej żony Fradda – Cameron.
Na drodze cnót
Podążanie ścieżką siedmiu grzechów głównych odbiera człowiekowi rozsądek i jest drogą w przeciwnym kierunku niż szczęście, które można osiągnąć dzięki życiu cnotami. To właśnie one służą za tamę dla rzeki emocji, kontrolując jej biegi poziom. To one są dobrym przewodnikiem po zmiennym (a jednak u rdzenia tym samym) świecie i ludzkich potrzebach” – wywodzi Fradd i nie sposób nie przyznać mu racji.
Św. Tomasz bowiem, za Arystotelesem, stworzył taki zarys filozofii moralnej, który uwzględnił – i to na wysokim poziomie – również szczęście człowieka w porządku naturalnym i doczesnym, a nawet pod uwagę wziął rozmaite przyjemności. Rozdzieliwszy sferę naturalną od nadprzyrodzonej, proponuje dwa ujęcia szczęścia „Dwojaka zaś jest szczęśliwość: jedna współmierna z naturą ludzką i osiągalna jej siłami. Druga przewyższają i da się osiągnąć przez pewne uczestnictwo w naturze Bożej” – napisał w „Sumie”.
Jakie szczęście
Przypatrzmy się doktrynie Akwinaty. Szczęście przewyższające naturę ludzką to tzw. szczęście doskonałe (beatitudo perfecta), z kolei szczęście współmierne z naturą ludzką to szczęście niedoskonałe (beatitudo imperfecta), osiągane na ziemi za pośrednictwem swoich cnotliwych czynów.
Między doskonałym a niedoskonałym szczęściem św. Tomasz zauważa pewne podobieństwo (particularis similitude), np. warunkiem koniecznym obu rodzajów szczęścia jest kontemplacja Boga. W konsekwencji np. ziemskie przyjemności i rozkosze nie mają większego znaczenia w beatitudo perfecta, są natomiast naturalnym elementem beatitudo imperfecta.
O ile jedynie Bóg może stać się przyczyną szczęścia, o tyle rzeczy stworzone mogą stać się przyczyną nie tyle szczęścia ( beati tudo), ile przyjemności. Powtarzając Arystotelesa św. Tomasz widzi znaczenie dóbr zewnętrznych w osiągnięciu ” szczęścia niedoskonałego”, które polegałoby na ćwiczeniu się w coraz doskonalszym poznaniu umysłowym oraz postępowaniu zgodnym z cnotą.
„Dziennik Polski”, 20 września 2024 r., Komentarz tygodnia, Bożydar Brakoniecki:
Aby dowiedzieć się, co znaczy być szczęśliwym, Matt Fradd – pisarz i kaznodzieja – sięga do klasycznego źródła, do nauczania św. Tomasza z Akwinu. Książka Fradda jest rekonstrukcją koncepcji św. Tomasza na temat szczęścia, której elementy znaleźć można w wielu jego dziełach, głównie w Sumie Teologicznej”. Fradd scala je w całość i konstruuje z nich rodzaj poradnika dla poszukujących. Ale zaczyna od pytania, po co w ogóle żyjemy?
„Przewodnik Katolicki”, nr 36/2024, Duchowe zniewolenia:
0 ile na początku XXI w. w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta, tak w 2024 r. liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca. Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Dzięki tej książce czytelnik poznaje zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej. Odkrywa zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z obrzędem egzorcyzmu. „Już sama statystyka wynikająca z badań naukowych wyraźnie świadczy o konieczności współpracy egzorcystów z psychiatrami i psychologami. Egzorcysta, który przystępuje do rozpoznania, czy w danym przypadku mamy do czynienia z działaniem demonicznym, czy może raczej z jakąś formą choroby psychosomatycznej rozpoczyna od przyjęcia postawy neutralnej: obydwie opcje są możliwe” – pisze autor. W pierwszej części książki przedstawia tło historyczne dotyczące egzorcyzmów. W części drugiej zatrzymuje się nad istotnymi kwestiami związanymi z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń
Radio Nadzieja, Egzorcyzmy, Anna Czytowska:
Oceń