Mariapia Bonanate

urodzona w 1940 r. – włoska dziennikarka i pisarka, reportażystka, zastępca dyrektora tygodnika „Il Nostro Tempo”, od wielu lat współpracuje z tygodnikiem „Famiglia Cristiana”.

W swoich reportażach ze wszystkich zakątków świata zawsze poszukuje „dobrej nowiny” i oddaje głos tym, którzy go nie mają.

Mariapia Bonanate jest prezesem działającego w Piemoncie od 1987 roku Stowarzyszenia Aliseo Onlus, które zajmuje się leczeniem i profilaktyką alkoholizmu.

Bonanate prowadzi ważne badania na temat marginalizacji, młodych ludzi i świata kobiet, chorób psychicznych i alkoholizmu.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukaże się jej książka Mam na imię Joy. Przeżyłam (oryg. Io sono Joy. Un grido di libertà dalla schiavitù della tratta) – autorem wstępu jest papież Franciszek.

O czym jest ta książka? Jak napisała we wstępie Mariapia Bonanate:

Zanim Mam na imię Joy. Przeżyłam stało się książką, było fizycznym spotkaniem z młodą kobietą i jej historią, która jest także historią tysięcy innych młodych kobiet – ofiar handlu ludźmi. Polska stanowiła i nadal stanowi kraj docelowy dla wielu z nich. Może nieświadomi mijacie takie dziewczyny na ulicach swoich miast, chodzicie tymi samymi ścieżkami w miejscach, w których mieszkacie. Na kartach tej książki, znajdziecie ich bezlitośnie torturowane ciała, ich umęczone dusze, ich poniżoną godność. „Żaden z moich prześladowców nigdy nie spojrzał mi w oczy, ani w Libii, ani we Włoszech” – często wspomina Joy z goryczą.