bioetyk, wychowawca młodzieży, wykładowca literatury, znany ze swoich wykładów „Młodzież, media i narkotyki”, które prowadził między innymi na Wydziale Bioetyki Papieskiego Uniwersytetu Regina Apostolorum w Rzymie.
Antonello Vanni jest autorem publikacji na temat ochrony życia ludzkiego (Ojciec i rodzące się życie) oraz uzależnień wśród nastolatków (Młodzież – między uzależnieniem a wolnością).
Nakładem Wydawnictwa W drodze, w serii Psychologia i wiara, ukazała się jego książka Ojcowie obecni – dzieci szczęśliwe (2012; tyt. oryg. Padri presenti figli felici).
W tej książce autor podważa mity na temat ojcostwa:
– ojcowie wcale nie są tacy ważni
– ojcowie nigdy nie uczestniczą w życiu szkolnym dzieci
– ojcowie nie potrafią zajmować się dziećmi
– ojcowie są agresywni i niebezpieczni dla dzieci.
Być ojcem obecnym w życiu dzieci oznacza stawać się coraz bardziej świadomym znaczenia swojej osoby i jej niezastąpionej roli w rodzinie. Wciąż bowiem zbyt wielu jest mężczyzn, którzy – umniejszając swoje znaczenie – uważają ojcostwo za coś zbytecznego, przydatnego jedynie wtedy, gdy przynosi się do domu wypłatę albo gdy potrzebna jest dodatkowa para rąk do pracy. OJCOSTWO STANOWI INWESTYCJĘ MĘŻCZYZNY W DOBRO RODZINY I GWARANCJĘ RADOSNEGO WZRASTANIA DZIECI.