Ap 7,2–4.9–14 / Ps 24 / 1 J 3,1–3 / Mt 5,1–12a
[1 listopada 2024 / Uroczystość Wszystkich Świętych]
Błogosławieństwa to rzeczywistość i obietnica. Rzeczywistość, bo przecież to, o czym mówią, już się wydarzyło bądź wydarza w naszym życiu. Obietnica, bo „jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy”, a gdy to się stanie, „będziemy do [Boga] podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest” (1 J 3,2).
Święty Jan mówi, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, czyli tu i teraz, niezależnie od naszego wieku, doświadczenia, stanu ciała i ducha dla Boga jesteśmy Jego dziećmi. Wypływa to z Jego nieskończonej ojcowskiej miłości. I jak to bywa z odpowiedzią na rodzicielską miłość, są dzieci pięknie się rozwijające, wdzięczne, kochające, a są i takie, które idą krętymi drogami, mają życie pokiereszowane i patrząc po ludzku, mało bądź kompletnie nieudane. Oczywiście życie ludzkie jest daleko bardziej złożone niż ten uproszczony obraz. Bo przecież każdy z nas wie, że najlepsi mogą się potknąć i upaść, a przysłowiowe czarne owce w rodzinie niespodziewanie powstają i się odradzają. W tym samym czasie, kiedy Dobry Łotr w ostatniej chwili życia wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa, najbliżsi uczniowie zdradzili Go, zostawili samego i w chwili próby uciekli. Mamy na pewno wielu świętych „ostatniej godziny”. Rodzice mogą stracić siłę i nadzieję, Bóg nigdy, bo ciągle patrzy na nas z ojcowską miłością, a „przez miłosierdzie i przebaczenie najpełniej okazuje swoją wszechmoc”.
A wszyscy święci, których uroczystość obchodzimy? Żyli błogosławieństwami, a teraz są dla nas źródłem nadziei i mamy pewność ich wstawiennictwa. W modlitwie nad darami kierujemy do Boga słowa: „wierzymy, że cieszą się oni nieśmiertelnym życiem, spraw, abyśmy doznawali ich pomocy w dążeniu do Ciebie”. Oni już ujrzeli Boga, takim, jakim jest (chociaż w tym momencie wydaje się nam to całkowicie niewyobrażalne) i bardzo pragną – jak każdy, kto kocha – byśmy mogli doświadczyć tego samego. Bóg w życiu świętych pokazuje nam, że w każdym czasie i miejscu jest możliwa pełnia życia z Bogiem i dla Boga.
Oceń