Na Wielki Post i nie tylko przygotowaliśmy aż cztery nowości: „Drogi Miłości ukrzyżowanej” Adama Szustaka OP, „Droga cierpienia Niewinnego” Marii Szamot, „Memento mori. Wielkopostnik i Dziennik” Theresy Alethei Noble FSP oraz „Widziałam. Pasja Chrystusa oczami kobiet” pod red. Kelly M. Wahlquist.
Drogi Miłości ukrzyżowanej, Adam Szustak OP
Drogi Miłości ukrzyżowanej Adama Szustaka OP to zapis czterech rozważań do nabożeństwa drogi krzyżowej, które w okresie Wielkiego Postu ukazywały się na kanale „Langusta na palmie”.
Drogą krzyżową można i warto modlić się nie tylko w Wielkim Poście. Bo jaki pisze Adam Szustak OP:
Towarzyszyć Jezusowi można w każdym miejscu i w każdym czasie. Gdy zaś my zajmujemy się Nim, On zajmuje się nami i naszymi sprawami.
Dominikanin proponuje 4 rozważania: Uważną, Trzcinową, Współczującą, Miłosną. Każda z dróg oferuje inną perspektywę. Uważna, najbardziej osobista, jest zaproszeniem nie tylko do rozważania męki Chrystusa, ale także do przyjrzenia się sobie samemu, swoim słabościom. Trzcinowa, najsubtelniejsza i najoszczędniejsza w wyrazie, bazuje na Psalmie o trzcinie Romana Brandstaettera, pozwala skupić się na męce Pańskiej. Współczująca, nazywana przez autora nieegocentryczną, ma być rachunkiem sumienia z miłości wobec innych ludzi. Ostatnia, Miłosna, to Hymn o miłości św. Pawła, w którym apostoł opisał 15 cech miłości, a tyle etapów pokonała Miłość ukrzyżowana – od modlitwy w Ogrójcu do zmartwychwstania.
Droga cierpienia Niewinnego, Maria Szamot
Chrześcijanie od wieków podejmowali wysiłek towarzyszenia Jezusowi w strasznych godzinach Jego męki, bo przecież, , „gdy się kogoś kocha, to się go nie porzuca, gdy cierpi”. A może Chrystus nie życzy sobie naszego współczucia? Czy On, Niewinny, który idzie drogą krzyżową, tocząc wewnętrzną walkę, może znaleźć jakiekolwiek pocieszenie w miłości winnych Jego cierpienia? Przecież tak bardzo różnimy się od Niego, a nasze przeżywanie zła jest całkowicie inne niż Jego — my jesteśmy oswojeni ze złem, a On go nie zna.
Nie lubię rozważań drogi krzyżowej. Przeważnie są to medytacje o cierpieniu, a większość z nich kończy pytanie „A ty/my czy wystarczająco kochasz/starasz się/odpowiadasz…?”. Maria Szamot, kierowana niezwykłą duchową intuicją, stawia nas w zupełnie nowej perspektywie. Jej rozważania są jak powiew świeżego powietrza. Wytrącają z egocentrycznego letargu, w jaki mimowolnie popadamy w czasie wielkiego postu.
– podsumował Tomasz Grabowski OP.
Memento mori. Wielkopostnik i Dziennik, Theresa Aletheia Noble FSP
Memento mori – pamiętaj o śmierci – nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką, do której zachęca Pismo Święte, Jezus, Ojcowie Kościoła i wielu świętych. Pamiętanie o nieprzewidywalności i nieuchronności śmierci paradoksalnie pomaga nam docenić życie, zmienić nawyki i ostatecznie – doprowadzić – do świętości. Gdy myślimy o śmierci, rozważamy kluczową tajemnicę naszej wiary, bo to właśnie śmierć została przemieniona przez Chrystusa.
Połączenie lektury Wielkopostnika z inspiracjami z Dziennika pomoże Ci spojrzeć na własną śmiertelność przez pryzmat niesamowitego daru zbawienia, a tym samym zgłębić jeszcze bardziej tajemnicę Wielkiej Nocy.
Dzięki tej książce zaczniesz celebrować życie po chrześcijańsku i praktykować świętość – rozpoczynając od Środy Popielcowej, na niedzieli Wielkanocnej kończąc.
Widziałam. Pasja Chrystusa oczami kobiet, red. Kelly M. Wahlquist
Spójrz na mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oczami kobiet, które towarzyszyły Mu w ostatnich dniach życia i w drodze na Golgotę, a w całkiem nowy sposób przeżyjesz Wielki Post i Wielkanoc. Otwartość, hojność, wrażliwość, modlitwa, macierzyństwo, pomoc Ducha Świętego – sześć charyzmatów podarowanych tylko kobietom, sześć dróg do Chrystusa – dostępnych tylko kobietom. Odkrywszy je, współczesne następczynie kobiet spod krzyża mogą wnieść swój wkład w dzieło nowej ewangelizacji przez wzrastanie w życiu duchowym – i w ten sposób realizować swoje powołanie do bycia apostołkami.
Ta niezwykła książka to zbiór wielkopostnych refleksji spisanych przez dziesięć kobiet dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kobiecy punkt widzenia. 6 rozdziałów odpowiada 6 darom: otwartości, hojności, wrażliwości, modlitwy, macierzyństwa oraz Ducha Świętego, które rozważamy w dniach męki i tryumfu Chrystusa: w Niedzielę Palmową, w dniach Triduum Paschalnego, Niedzielę Wielkanocną i Zesłanie Ducha Świętego.
Oceń