Pięć rozmów o raku. Ksiądz Rafał Nowina. Msza z dziećmi czy dla dzieci.
Sierpniowy numer miesięcznika już w sprzedaży!
Chyba każdy z nas zna kogoś, kto choruje lub chorował na raka. Dla wielu diagnoza: nowotwór, brzmi jak wyrok. O tym, że nie musi tak być, przekonuje onkolog, prof. Cezary Szczylik. Każdy rok w medycynie to postęp. Potrzebne są jednak radykalne zmiany w dostępie do nowych metod leczenia. A to zależy od tego, na co przeznaczane są publiczne pieniądze.
Szansą na życie bez raka są badania genetyczne, na przykład program „Badamy Geny”. Wykrycie mutacji genów, odpowiedzialnych za nowotwory pozwala interweniować nim choroba się rozwinie. Twórca programu, prof. Krystian Jażdżewski przekonuje, że biorąc pod uwagę osiągnięcia współczesnej genetyki, nie powinniśmy dziś umierać na chorobę nowotworową, a jedynie leczyć ją jako chorobę przewlekłą.
Pacjent dobrze poinformowany to gwarancja jego świadomego udziału w walce z chorobą. Jak poruszać się w gąszczu informacji o chorobie radzi Jarosław Gośliński, założyciel portalu zwrotnikraka.pl.
Gdy usłyszał w czasie rocznicy wydarzeń czerwcowych w Poznaniu, że za dwa lata może już nie być dyrektorem gabinetu, odpowiedział: „Nie musi mi pan grozić. Ja akurat umieram”. Andrzej Białas, były szef gabinetu prezydenta Poznania opowiada o życiu z nowotworem. Trudno zliczyć, ile razy usłyszał od lekarzy, że to już koniec, że nie można już mu pomóc. Skąd czerpie siły do życia? I jakie przesłanie chciałby przekazać chorym i ich rodzinom?
Przekazywanie wiary dzieciom jest jak próba chodzenia po wodzie. Niełatwe to zadanie, zwłaszcza gdy samemu się kuleje – mówi Marcin Gutowski. Opowiada o małych sukcesach i niezliczonych wątpliwościach, które towarzyszą rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Zaprasza, by porzucić myślenie w kategoriach strategii i celów, a nauczyć się odczytywać dni lepsze i gorsze jako znak od Boga, który przez dzieci wychowuje również rodziców.
Ponadto w numerze: rozmowa z Maciejem Grabskim, autorem trylogii o księdzu Rafale Nowinie i o tym, jakich duszpasterzy nam potrzeba; Dominik Jurczak OP – czy tylko ksiądz może głosić kazanie.
Oceń