Fr. Dwight Longenecker

urodzony 15 czerwca 1956 r. – amerykański katolicki ksiądz, mówca, pisarz, absolwent teologii na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz retoryki i języka angielskiego na Uniwersytecie Boba Jonesa.

Wychował się w ewangelickiej rodzinie w stanie Pensylwania. Po studiach na fundamentalistycznym Uniwersytecie Boba Jonesa, a później – Oksfordzkim, przyjął święcenia kapłańskie w Kościele anglikańskim. Zaczął posługę jako wikary na wyspie Wight i założył rodzinę.

Po kilku latach zrozumiał, że jego droga z Kościołem anglikańskim się rozeszła i wraz z rodziną dołączył do Kościoła katolickiego. Przez kolejnych 10 lat nadal mieszkał z rodziną w Anglii, gdzie, jako świecki, angażował się w działalność charytatywną i zaczął realizować swoje marzenie o pisarstwie. W 2006 roku Longenecker otrzymał zgodę Stolicy Apostolskiej na pełnienie posługi jako ksiądz katolicki, a jednocześnie pojawiła się szansa powrotu do Stanów Zjednoczonych.

Napisał blisko dwadzieścia książek oraz książeczek o tematyce związanej z duchowością katolicką, apologetyką, świętymi, modlitwą i kulturą katolicką. Jest również znany z wystąpień na konferencjach – szczególnie dla mężczyzn, i wydarzeniach misyjnych. Chętnie i szczerze opowiada o drodze swojego powołania.

Wydawnictwo W drodze opublikowało jego książkę Różaniec. Duchowa walka o zbawienie świata.

Jest proboszczem w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Greenville (Karolina Południowa). Pisze poezję, pracuje nad sztuką teatralną o Szekspirze-katoliku, adaptuje opowiadania dla dzieci na przedstawienia szkolne. Przy szkole parafialnej buduje szkołę średnią, jak mówi: „małą, ale piękną”.

Aktywny w mediach społecznościowych: na Twitterze, Facebooku. Od 2006 roku prowadzi popularny blog Standing on My Head! oraz podcast.