Marcin Lisak OP

urodzony w 1975 r. w Rzeszowie – dominikanin, pisarz, dziennikarz, doktor socjologii i teolog, wykładowca m.in. na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, na Graduate Theological Union w Berekeley w Kalifornii oraz Instytucie św. Tomasza w Kijowie na Ukrainie, pracownik naukowy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie, przeor konwentu w Sandomierzu, kustosz Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Dominikańskich z Sandomierza, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Ekspert w zakresie socjologii migracji, socjologii religii, katolickiej nauki społecznej i etyki społecznej. Jego debiut literacki miał miejsce w 2006 roku. Zasłynął opracowaniem Elementy etyki w zawodzie architekta (Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej). Kolejne publikacje skupiają się wokół tematyki moralnej Dwie fale. Przewodnik duchowy emigranta (2008) oraz Katolicki liberalizm. Etyka społeczna Michaela Novaka (2009).

Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i „W drodze”. Pełnił funkcję redaktora w magazynach „Azymut” i „W drodze” oraz w Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie (2003-2005).

Życzenia imieninowe przyjmuje 3 listopada.