Zdjęcie Tomasza Nowaka OP

Tomasz Nowak OP

urodzony 20 września 1971 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim – polski duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, rekolekcjonista, kaznodzieja wędrowny, wykładowca homiletyki, autor książek i audiobooków, youtuber.

Do 2022 r. radny Prowincji, od 02.2022 r. Dyrektor Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi. Prowincjalny Promotor Mniszek.

Ukończył szkołę budowlaną, w przeszłości był związany z subkulturami punkowymi i hippisowskimi.

Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1994 roku. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał tytuł licencjata teologii. Śluby wieczyste złożył w 2000 roku. Rok później przyjął święcenia kapłańskie i obronił pracę magisterską Droga do świętości według „Twierdzy wewnętrznej” świętej Teresy z Avila, napisaną pod kierunkiem Jarosława Kupczaka OP na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w duszpasterstwie „Przystań” w Krakowie, submagistrem nowicjatu w Poznaniu i Warszawie, a także duszpasterzem muzyków w Poznaniu, gdzie tworzył inicjatywę Wielbienia, z której wywodzą się rekolekcje „Na fali wielbienia”.

Od 2014 r. pracuje w Łodzi. W 2015 roku po raz pierwszy wybrany przeorem klasztoru ojców dominikanów w Łodzi. Jest wykładowcą homiletyki w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie i członkiem Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Razem z Adamem Szustakiem OP przewodniczy spotkaniom uwielbieniowym organizowanym w różnych miastach Polski.

4 czerwca 2022 roku przewodniczył XXVI Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich, które odbyło się pod hasłem „Na krańce świata”.

Stworzył specjalną, umacniającą i podnoszącą na duchu serię filmików dla sióstr zakonnych.

Specjalnie dla Sióstr

Jego największą pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka. Jest miłośnikiem jazzu, gra na instrumentach perkusyjnych. Był inicjatorem Zaduszek Jazzowych w Poznaniu. Muzyka towarzyszy inicjatywom związanym z modlitwą uwielbienia. Tworzy je razem z muzykami, aktorami, tancerzami i innymi artystami, którym bliska jest ta idea. Prowadzi warsztaty, rekolekcje i koncerty. Jak Święty Ojciec Dominik chce głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby.

Autor książek i audiobooków m.in.: Poszukiwacze Pereł. Jak odnaleźć to, za co będziesz gotów oddać wszystko, co masz?, Śmiałość w modlitwie, Więcej ciała.

Na portalu YouTube ma własny kanał Strefa Wodza. Oprócz tego nagrał wiele serii dla kanału Dominikanie.pl.

Jego serie ukazały się w imprincie Dominikanie.pl w książce Decyzje, które zmieniły świat

Marnotrawni bracia, czyli seria rodzinna

natomiast w książce Prosta modlitwa

Poszukiwanie ojcostwa

Życzenia imieninowe przyjmuje 28 stycznia.