Dwaj dominikanie: kardynał Timothy Radcliffe z Oksfordu i biblista Łukasz Popko z Jerozolimy rozmawiają o tym, jak Bóg rozmawia z ludźmi. Wybrane fragmenty Pisma Świętego zostały przełożone z języków oryginalnych przez ojca Łukasza.
Pytania, które autorzy analizują i omawiają, są żywotne także dzisiaj. Wstrząsają nami głęboko również w naszym zdigitalizowanym społeczeństwie, ponieważ są to słowa, które każde nieznieczulone serce potrafi uchwycić jako decydujące dla swojego życia: Na jakim etapie jestem? Co zrobiłem ze swoimi braćmi i siostrami w człowieczeństwie? Jak to możliwe, że Bóg wkracza w moje życie? Kim jest dla mnie Jezus?
– napisał papież Franciszek w przedmowie do książki.
Książka zawiera osiemnaście rozdziałów dotyczących biblijnych rozmów z Bogiem. Choć napisana jest lekkim stylem, nie jest oderwana od problemów świata współczesnego. Dialogi biblijne, i te udane i te nieudane, poważne i żartobliwe, pokazują czytelnikowi, jakim rozmówcą jest Bóg.
Każdemu rozdziałowi towarzyszy dzieło sztuki, które pomaga w interpretacji treści.
Dzięki lekturze czytelnik może zainspirować się, jak rozmawiać nie tylko z Bogiem, ale i z innymi ludźmi. Prowokuje więc do refleksji, jak rozmawiać w ogóle, jak stawiać pytania, jak słuchać i przez to, jak budować relacje. Książka może pomóc również w doświadczeniu modlitwy. Ponadto Pytanie Boga podpowiada tym, którzy rzadko sięgają do Pisma Świętego, jak można czytać Słowo Boże z powagą, która nie wyklucza radości i poczucia humoru.
Wybraliśmy te osiemnaście rozmów biblijnych między Panem a ludźmi po prostu dlatego, że się nam podobały, a nie aby rozwijać jakąś systematyczną teorię na temat czytania Pisma Świętego. Ku naszemu zdumieniu odkryliśmy, że prawie wszystkie rozmowy obracały się wokół pytań, od pierwszej rozmowy w Biblii, w której Bóg pyta Adama: „Gdzie jesteś?”, do ostatniej, w której zmartwychwstały Jezus pyta: „Szymonie Jana, kochasz mnie więcej niż ci?”. Nazwaliśmy tę książkę „Pytanie Boga”, bo w tych rozmowach Bóg równie często stawia pytania, jak jest pytany.
– napisali autorzy w prologu do książki.
Autorzy przysłuchują się dramatycznej pierwszej rozmowie w Edenie po grzechu pierworodnym: „Gdzie jesteś?”, potem rozmowie z mordercą Kainem: „Gdzie Abel, twój brat?”, z bezdzietnym i starzejącym się Abrahamem: „Gdzie jest Sara, twoja żona?”, z Jakubem walczącym z Bogiem: „Jakie jest Twoje imię?, z Mojżeszem emigrantem: „A jeśli zapytają, jakie jest Jego imię, co im odpowiem?”, ze sfrustrowanym Eliaszem, z jąkającym się Jeremiaszem, z rozgniewanym Jonaszem.
Następnie pojawia się dialog pomiędzy zakochanymi z Pieśni nad Pieśniami: „Czy nie widziałyście tego, kogo kocha moje serce?” i płynnie czytelnik przechodzi do Nowego Testamentu. Życie Jezusa zaczyna się również od rozmowy Gabriela i Maryi, następnie widzimy Go jako dwunastolatka, który wymyka się Maryi i Józefowi z rąk w świątyni: „Dziecko, dlaczego nam tak zrobiłeś?”. Nauczanie Jezusa dokonuje się również poprzez rozmowy: z uczniami na temat tego, za kogo Go uważają ludzie, z saduceuszami o prawie lewiratu i zmartwychwstaniu, z Piłatem: „Co to jest prawda?”.
Wreszcie rozmowa jest również okazją do spotkania Zmartwychwstałego z uczniami idącymi do Emaus, i nad Jeziorem Galilejskim z Piotrem. Na końcu pojawia się konfliktowa rozmowa Piotra z Pawłem dziejąca się już w czasie Kościoła.
Patronat nad książką objęli:
„Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, miesięcznik „W drodze”, kwartalnik „Niedziela. Magazyn”, „Idziemy”, dominikanie.pl, Aleteia.pl, misyjne.pl, Radio Emaus, Radio Nadzieja, Radio Doxa, Radio Warszawa
O autorach:
Timothy Radcliffe – dominikanin, wieloletni profesor Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim, generał Zakonu Kaznodziejskiego (1992–2001), od grudnia 2024 kardynał. Autor książek, takich jak Globalna nadzieja (2005), Siedem ostatnich słów (2006), Po co chodzić do kościoła? (2009), Daj nura. Życie po chrzcie i bierzmowaniu (2013), współautor Wysławiać, błogosławić, głosić. Słowa łaski i prawdy (2018).
Łukasz Popko – dominikanin, biblista, wykładowca w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie. Od 2009 roku mieszka w Ziemi Świętej. Prowadzi badania m.in. z zakresu: ksiąg prorockich i historycznych Starego Testamentu, historii starożytnej Bliskiego Wschodu oraz starożytnych tłumaczeń biblijnych. Współautor książki Ostatnie dni Jezusa (2024).
Oceń