fot. archiwum redakcji

Michał Klinger

urodzony w 1946 r. w Lesznie – teolog prawosławny, biblista, wieloletni wykładowca Starego Testamentu w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i profesor w Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym.

Syn polskiego duchownego prawosławnego, teologa i ekumenisty, profesora Jerzego Klingera.

Absolwent astronomii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów w zakresie teologii prawosławnej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Były dyplomata (m.in. ambasador RP w Rumunii 2009-2003 i w Grecji 2006-2012). W 2012 roku z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych wspierał dialog Kościołów Polski i Rosji.

W rozmowie z Włodzimierzem Bogaczykiem pt. Tajemnica czyśćca. Gdzie trafimy po śmierci? prof. Michał Klinger mówi m.in.:

Oczywiście i na Zachodzie, i na Wschodzie modlimy się za zmarłych i chcemy nieść pociechę bliskim. Skoro się modlimy, to znaczy, że wierzymy, iż zmarli potrzebują naszego wsparcia.
Tylko czy koniecznie musimy tak dokładnie doprecyzowywać ich lokalizację, czy, jeśli wolno mi tak powiedzieć, ich sytuację mieszkaniowo-prawną?
To raczej gnostyckie szkoły myślowe chciały rozpisać cały boski świat na uszczegółowione konkrety. Wszystko jest oczywiście bardzo ciekawe i piękne i czytamy to z wypiekami na twarzy, ale prawosławie uważa, że pewnych rzeczy lepiej nie przesądzać, bo one są tajemnicą.