fot. archiwum redakcji

prof. Martin C. Putna

profesor historii literatury Uniwersytetu Karola w Pradze, autor monumentalnej, trzytomowej publikacji Czeska literatura katolicka.

Kazanie przeciwko rodzinie jest pierwszym z cyklu Kazań przeciwko wartościom chrześcijańskim, wygłoszonym jesienią 2022 roku w Pradze w Klubie Rock Café w ramach działającego tam projektu „Nekostel” („Niekościół”). Nekostel tworzy ekumeniczna grupa intelektualistów, zajmujących się życiem duchowym we współczesnym, zlaicyzowanym społeczeństwie. O swoim projekcie piszą tak: „Praga jest pełna ludzi poszukujących duchowości. W kościołach jednak czują się obco. Dla nich otwieramy Niekościół – eksperymentalne nabożeństwa”.

Piszą o swoim projekcie, że to „duchowa restauracja”: „Normalne nabożeństwo często wygląda jak rodzinne przyjęcie. Nikt się ciebie nie pyta, czy przychodzisz tam z własnej woli, musisz przestrzegać dress codu i prowadzić na siłę uprzejme pogawędki. Trzeba to jakoś wytrzymać. Nekostel chce być czymś w rodzaju restauracji. Miejsca, do którego sami chętnie idziecie, dla własnej przyjemności i odchodzicie pokrzepieni, z uśmiechem na twarzy. Serwujemy urozmaiconą kuchnię na kulturalnym poziomie dla wszystkich, którzy obco się czują w murach kościołów. Dla wszystkich duchowych poszukiwaczy i bezdomnych”.