Generał Zakonu Kaznodziejskiego Gerard Francesco Timoner III OP
fot. materiały prasowe

Gerard Francisco Timoner OP

urodzony 26 stycznia 1968 roku w Daet na Filipinach – Gerard Francisco P. Timoner III – filipiński prezbiter katolicki, dominikanin, od 2019 roku generał Zakonu Braci Kaznodziejów.

Gerard Timoner III wstąpił do zakonu w 1985 r. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1995 r.

Studiował na Filipinach i w Holandii. Był rektorem Uniwersytetu św. Tomasza w Manili, a następnie prowincjałem dominikanów na Filipinach. Był odpowiedzialny za zakon w Azji i Oceanii.

23 września 2014 roku papież Franciszek ustanowił go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W sobotę 13 lipca 2019 r. bracia dominikanie zebrani na Kapitule Generalnej w Wietnamie wybrali go 88 generałem Zakonu Kaznodziejskiego. Rozmowa Solène Tadié z nowo wybranym generałem Gérardem Francisco Timoner OP Przyszłość Kościoła nie ogranicza się do Azji czy Afryki.

„Kreatywne napięcie” – wywiad z Gerardem Timonerem OP, 88. generałem Zakonu Kaznodziejskiego, podczas jego wizytacji w Polskiej Prowincji, przeprowadził Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny portalu dominikanie.pl, i Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

To niezwykła rozmowa, pełna mądrości i duchowej inspiracji. Jeśli jesteście ciekawi, jakie refleksje przyniosły mu te podróże, jakie widzi wyzwania i perspektywy dla Zakonu Kaznodziejskiego w dzisiejszym świecie, to nie przegapcie tego wyjątkowego wywiadu.

Warto wiedzieć, że zgodnie z Księgą konstytucji i zarządzeń Braci Zakonu Kaznodziejów jednym z ważnych obowiązków generała zakonu jest odwiedzanie każdego klasztoru, rozmowa ze wspólnotą i z każdym z braci indywidualnie. To właśnie ta bliska interakcja i troska o każdego zakonnika towarzyszą Ojcu Gerardowi w jego misji. Gerard Timoner OP rozpoczął swoją wizytację w Polskiej Prowincji Dominikanów 26 kwietnia 2023 r. w Witebsku na Białorusi, a stamtąd udał się na Ukrainę, na przełomie września i października wizytował klasztory w Polsce.