Zdjęcie Ulricha Lehnera

Ulrich L. Lehner

urodzony w 1976 roku w Straubing (Niemcy) – filozof, teolog i historyk.

Jest specjalistą historii religii oraz teologii wczesnej współczesności, oświecenia i XIX wieku. Członek licznych towarzystw naukowych i fundacji, autor i redaktor książek. Wykłada teologię na Uniwersytecie Notre Dame w Indianie.

Pochodzi z Dolnej Bawarii. Wykształcenie wyższe zdobywał na uczelniach w Regensburgu, Monachium i Notre Dame. W 2006 roku został przyjęty jako profesor do kadry elitarnego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana, gdzie do dzisiaj pracuje jako wykładowca.

Poza uniwersytetem udziela się w kilku towarzystwach naukowych. Został zaproszony do współtworzenia Szkoły Studiów Historycznych na Instytucie Studiów Zaawansowanych w Priceton, Instytutu Historii Porównawczej Zakonów Religijnych na Uniwersytecie w Eichstätt, Instytutu Studiów Zaawansowanych Notre Dame. Należy także do Fundacji im. Alexandra von Humboldta oraz Fundacji im. Friedricha von Siemens. Od roku 2014 jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.

Lehner jest autorem i redaktorem łącznie ponad trzydziestu książek. Jedna z nich, Enlightened Monks (Oświeceni mnisi), otrzymała w 2011 roku nagrodę Amerykańskiego Katolickiego Towarzystwa Historycznego (American Catholic Historical Association) w kategorii historii katolickiej.

Jego bestseller God Is Not Nice ukazał się w polskim tłumaczeniu Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa nakładem Wydawnictwa W drodze.

Mieszka w Indianie z żoną Angelą i pięciorgiem dzieci.

Aktywny na Twitterze.