fot. archiwum redakcji

Błażej Kmieciak

urodzony 4 września 1981 r. – Błażej Juliusz Kmieciak – pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, profesor uczelni oraz urzędnik państwowy, publicysta.

Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne i profesorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego specjalności naukowe: socjologia prawa, socjologia medycyny, bioetyka, prawo medyczne, prawa człowieka.

Do 2019 roku był współpracownikiem Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Był redaktorem naczelnym działu „Bioetyka” portalu biotechnologia.pl.

Jest autorem blisko 200 recenzowanych artykułów naukowych oraz licznych opracowań publicystycznych. Współpracował z tytułami: „Rzeczpospolita”, „Puls medycyny”, „Idziemy”, „Więź”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, „wPolityce.pl”, „Aleteia.pl”, „Tygodnik Solidarność”, „Do Rzeczy”, „Rynek Zdrowia”, „Medical Tribune”.

Razem z Łukaszem Głowackim jest współautorem programu internetowego #VlogBioetyczny, którego celem jest popularyzacja zagadnień dotyczących relacji między: medycyną, prawem i etyką.

Od 2020 roku członek Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (w skrócie: państwowa komisja do spraw pedofilii). W latach 2020–2023 jej przewodniczący.

Posiada uprawnienia mediatora.

Od urodzenia jest osobą niedowidzącą.

Czy można zrobić ranking zasad moralnych i czy jego efekt będzie wiążący dla tych, których zdanie jest w mniejszości? Jak w takim plebiscycie uniknąć wpływu osób, które swoje racje sprzedają w szczególnie atrakcyjny sposób? A może racja jest jedna: zasad moralnych się nie głosuje.

– pisze Błażej Kmieciak na łamach miesięcznika „W drodze” (2024/04) w tekście zatytułowanym (Bez)sens aborcyjnego referendum. Co powiedzą Polacy?

Aktywny na Twitterze/X.