urodzona 30 lipca 1957 r. w Lublinie – urszulanka szara (1982), dr filozofii (1996, KUL), poetka, eseistka, publicystka.
Urszula Michalak SJK była pracownikiem administracji domów akademickich KUL, kierowcą, zaopatrzeniowcem, nauczycielem filozofii w LO, nauczycielem akademickim, dorywczo furtianką, zakrystianką, refektarką.
Autorka 21 książek poetyckich oraz rozprawy filozoficznej.
Laureatka Nagrody Młodych im. J. Czechowicza (1996), Nagrody im. ks. J. Twardowskiego (2016). Nominowana do nagrody „Orfeusz” (2016), dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Feniks (2020, 2021).
Laureatka 99 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich i poetyckich.
Członek Związku Literatów Polskich, Oddział w Lublinie (2003).
Twórczość s. Urszuli Michalak inspirowana jest poszukiwaniem prawdy o człowieku i świecie a także wiarą i wartościami ewangelicznymi. Autorka odnosi się do wartości fundamentalnych, jakim jest poszukiwanie prawdy, dążenie do dobra i kontemplacja piękna, jako do filarów ludzkiego życia.
Jej poezja jest refleksją nad ludzkim losem, jego wartością, urokiem, sensem; zarówno radością jak i bólem, ukojeniem i niepokojem, przemijaniem i pragnieniem życia bez końca. Wiersze stanowią niejako lustro, w którym może się przejrzeć każdy z nas, by ujrzeć twarz człowieka (własną twarz); ujrzeć własne piękno, wielkość, możliwości twórcze a jednocześnie słabość, kruchość, bezradność wobec tego, co człowieka przerasta, nad czym nie ma władzy.
Urszula Michalak SJK debiutowała na łamach miesięcznika „W drodze” [nr 12 (136) rok 1984; str. 14; link do numeru] wierszem pt. Boże Narodzenie `82, który jest także w tomie I miód i piołun.
Wybór wierszy z lat 1974-2024 ukazał się pt. I miód i piołun. Wiersze na płycie dołączonej do książki czytają: Krzysztof Kolberger, Katarzyna Dąbrowska, Anna Dymna, Tadeusz Sznuk, Dorota Chotecka-Pazura, Radosław Pazura. Link do zakupu na stronie polihymnia.pl.