G.E.M. Anscombe

(ur. 18 marca 1919 r. w Limerick, Irlandia – zm. 5 stycznia 2001 r. w Cambridge, Wielka Brytania) – Gertrude Elizabeth Margaret Anscombe a. Elizabeth Anscombe, brytyjska filozof, tłumaczka i edytorka tekstów, ożywiła refleksję nad filozofią działania Arystotelesa i myślą św. Tomasza z Akwinu.

„Miss Anscombe”, bo tak nazywano ją do końca życia, ukończyła studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w 1941 r.. W czasie studiów przeszła na katolicyzm i wyszła za mąż za Petera Geacha. Do 1970 r. pracowała w Oxfordzie, z roczną przerwą na nauczanie w Cambridge (Newnham College), dokąd później przeniosła się na stałe, obejmując tę samą katedrę, którą zajmował Ludwig Wittgenstein, którego była uczennicą. W roku 1986 przeszła na emeryturę.

Była znana z konserwatywnych poglądów w kwestiach obyczajowych. Przeciwstawiała się m.in. antykoncepcji. Uważała, że każda forma antykoncepcji jest zła, bo unieważnia powody, dla których warto zachować wierność małżeńską lub nie uprawiać seksu przedmałżeńskiego (Contraception & Chastity, 1977).

Jej głównym dziełem jest wydana w 1957 Intention. Jednym z motywów stale obecnych w jej twórczości jest problem dowodu ontologicznego na istnienie Boga zaproponowanego przez Anzelma z Canterbury. Pisała również o tajemnicy eucharystii, o transsubstancjacji.

Tłumaczyła na język angielski m.in. Kartezjusza, Wittgensteina – jej zawdzięczamy podstawowe wydanie jego Dociekań Filozoficznych (Philosophical Investigations) z 1953.

Anscombe inspirowała Donalda Davidsona, Corę Diamond, Philippę Foot i Alasdaira MacIntyre’a.