Andre Zirnheld

wł. André Louis Arthur Zirnheld (ur. 7 marca 1913 r. w Paryżu – zm. 27 lipca 1942 r. w Libii) – filozof, wykładowca, francuski spadochroniarz, członek Wolnych Francuskich Sił Powietrznych i francuskiej eskadry Special Air Service podczas II wojny światowej. Był pierwszym francuskim oficerem spadochronowym, który zginął w akcji. Jest autorem słynnego wiersza Modlitwa komandosa.

Pochodził z rodziny alzackich Żydów. Był uczniem prywatnej szkoły katolickiej.

Licencjonowany i dyplomowany absolwent filozofii, był przed wojną profesorem filozofii w college’u. W 1937 r. Zirnheld został mianowany profesorem filozofii w Lycee Carnot de Tunis w Tunisie (Tunezja) a od października 1938 r. był profesorem we francuskiej misji świeckiej w Tartus (Tunezja).

Wybuch wojny zastał go w Libanie. Za wszelką cenę starał się dołączyć do wojsk francuskich i chociaż przydzielono go stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Informacji i Propagandy w Kairze zażądał wysłania go na front.

Jego Modlitwa komandosa jest oficjalną modlitwą sił powietrznych Francji, Portugalii i Brazylii. Często jest cytowana jako słowa anonimowego żołnierza przez żołnierzy brytyjskich, holenderskich, amerykańskich oraz marines.