fot. archiwum redakcji

bp Roman Pindel

urodzony 18 listopada 1958 r. w Oświęcimiu – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (2011-2013), biskup diecezjalny bielsko-żywiecki od 2014 roku.

Ks. prof. dr hab. Roman Pindel został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim 16 listopada 2013. Święcenia Biskupie przyjął 6 stycznia 2014 i w tym samym dniu odbył się ingres do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Jego zawołanie biskupie to Verbum Vitae continentes (Trzymajcie się mocno Słowa Życia).

Bp Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu.

Od 2004 r. był ojcem duchownym krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a w latach 2011-2013 pełnił funkcję Rektora Seminarium.

W czasie swojej pracy w Archidiecezji Krakowskiej był też duszpasterzem i koordynatorem grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej oraz delegatem biskupa ds. nowych ruchów religijnych.

Biskup jest autorem wielu książek poświęconych Nowemu Testamentowi, jak również problemom duszpasterskim, małżeństwa i rodziny.