Pierre Claverie OP

(ur. 8 maja 1938 r. w Algierze – zm. 1 sierpnia 1996 r.) – Pierre Lucien Claverie OP, dominikanin, algierski biskup katolicki, męczennik, biskup Oranu w latach 1981-1996.

Pochodził z francuskiej rodziny. Dzięki staraniom troskliwych rodziców miał spokojne dzieciństwo, nieświadomy trudnej sytuacji kraju pod rządami kolonialnymi. Dopiero w momencie podjęcia studiów inżynierskich we Francji zetknął się z problemem dekolonizacji. Głębokie spory we francuskim społeczeństwie i narodziny niepodległej Algierii były tłem do odkrywania przez niego powołania.

W 1959 roku wstąpił do francuskiej prowincji dominikanów, święcenia przyjął po 6 latach, a po kolejnych dwóch wrócił do Algierii. Został doradcą biskupa, a później dyrektorem diecezjalnego ośrodka studiów językowych i teologicznych. Zależało mu na poznaniu kultury islamu i pokochaniu ludzi, do których był posłany. Nie chciał wyznaczania granic i izolacji katolików żyjących w Algierii. Wierzył w skuteczność dialogu i prób wzajemnego zrozumienia w przezwyciężaniu panujących przesądów i uprzedzeń. Próbował doprowadzić do stanu, w którym obecność chrześcijan wśród muzułmanów opierała by się na nawiązywaniu przyjaźni, dyskretnej, pełnej miłości i bezinteresowności posłudze wobec bliźnich.

25 maja 1981 roku otrzymał nominację na biskupa Oranu. Sakrę biskupią przyjął 2 października. Był bardzo związany z dominikańskim zakonem, w którym poznał Ewangelię i Kościół oraz moc wspólnoty, trudno było mu ją więc opuścić. Zachował zatem rytm zakonnego życia, każdego ranka  razem ze swoim wikariuszem śpiewał jutrznię. W modlitwie odrywał się od świata, całkowicie poddawał się Bogu i otwierał na Niego swoje serce. 

Zasłynął jako wybitny kaznodzieja i rekolekcjonista, głosił kazania i liczne konferencje, udzielał wywiadów, pisał artykuły, aktywnie angażował się na rzecz pokoju i dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Początki jego posługi były stosunkowo spokojne. Wspierał algierską społeczność, towarzyszył jej w zmaganiach i trudnościach, dodawał nadziei. Z upływem czasu sytuacja w Algierii jednak pogarszała się. Przemoc i ataki terrorystyczne powodowały śmierć coraz większej liczby chrześcijan. Wszyscy obywatele, niezależnie od poglądów, żyli w ciągłym zagrożeniu. Drastycznie malejąca wspólnota chrześcijańska stając w obliczu tak wielkiego zła musiała zmierzyć się z coraz trudniejszymi pytaniami i wątpliwościami.

1 sierpnia 1996 roku biskup Claverie zginął wraz ze swym młodym kierowcą, muzułmaninem Mohamedem Bouchikhim w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed wejściem do domu biskupiego. Hierarcha wracał wtedy ze spotkania z francuskim ministrem spraw zagranicznych, z którym rozmawiał o bezpieczeństwie francuskich mieszkańców w Algierii.

Był jedną z ofiar toczącej się wtedy w Algierii krwawej wojny domowej, w której islamscy fundamentaliści walczyli z dyktaturą wojskową. Dokonywali też zamachów terrorystycznych na cudzoziemców. Toczący się w latach 1992-2002 konflikt pochłonął 150 tysięcy ofiar.

Zaraz po wybuchu wojny biskupa Claverie namawiano do powrotu do Francji – tym bardziej, że nie miał algierskiego obywatelstwa. Uważał jednak za swój obowiązek pozostać w diecezji.

Został beatyfikowany 8 grudnia 2018 roku w Oranie w gronie 19 męczenników – zakonników i zakonnic – ofiar islamskiego dżihadyzmu, zamordowanych w latach 1994-1996. W tym gronie jest też siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych w maju 1996 roku prawdopodobnie przez terrorystów islamskich.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się Oddać życie. Dominikanin, biskup i męczennik o darze Eucharystii.