Luciana Frassati

(ur. 18 sierpnia 1902 r. w Biella, Włochy – zm. 7 października 2007 r. w Pollone, Włochy) – Luciana Frassati-Gawrońska, włoska pisarka i autorka, działaczka konspiracyjna i społeczna, córka Alfreda Frassatiego (założyciela „La Stampy”,  jednego z największych opiniotwórczych dzienników włoskich), siostra błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego.

Wyszła za mąż za ostatniego ambasadora RP w Wiedniu – Jana Gawrońskiego. W czasie wojny była kurierką Rządu Polskiego na Uchodźstwie, kilkakrotnie odwiedzała w tym czasie Warszawę. Z poświęceniem niosła pomoc Polakom. Podczas wojny uratowała około stu osób, wśród nich żonę generała Władysława Sikorskiego, którą wywiozła z Polski. Spotkała się z samym Benito Mussolinim, którego poprosiła o interwencję w sprawie uwięzionych przez Niemców profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bardzo zaangażowała się także w starania o beatyfikację swojego brata Pier Giorgio Frassatiego, który zmarł w wieku 24 lat. Został on beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1990 r. na Placu św. Piotra.

W 1993 r. prezydent RP Lech Wałęsa odznaczył Lucianę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP z Gwiazdą za działalność w czasie II wojny światowej.

W 10. rocznicę śmierci Luciany nazwano jej imieniem jedną z ulic w Krakowie.

Redaktorka książki Mój brat Pier Giorgio. Wiara, która w polskim tłumaczeniu ukazała się nakładem Wydawnictwa W drodze.