Poruszająca książka utkana z głębokich, niespiesznych refleksji ks. Krzysztofa Grzywocza na temat słów papieża Franciszka, w których podkreśla, że człowiek osiąga pełnię, gdy przełamuje bariery, a jego serce napełnia się twarzami i imionami. Ceniony rekolekcjonista dzieli się swoimi osobistymi perłami – słowami karmiącymi do głębi. Zaprasza czytelnika do rozważań nad słowem Bożym, a także nad istotą przeżywania człowieczeństwa i koncepcją kierownictwa duchowego.
Chrześcijaństwo to szacunek dla procesu, mistyka normalności i stanięcie z drugim człowiekiem twarzą w twarz. (…) Osiągam bowiem swoją pełnię tylko wtedy, kiedy w najgłębszym centrum mojego ja – w mojej jaźni, duszy, moim selbst, self czy sercu – jest twoja twarz i twoje imię. Nie tylko cię znam czy słyszałem o tobie, ale twoja twarz i twoje imię są w moim sercu.
– czytamy w książce Twarze i imiona ks. Krzysztofa Grzywocza.
I dalej: „Symbole służą odsłonięciu realności i jej przeżyciu. Jakie serce, taka nasza realność, bo w nim styka się wszystko: uczucia, myśli, sny, wyobraźnia, rozum, decyzje, a także relacje – ludzkie twarze”.
W książce Twarze i imiona zawartych jest szereg sprawdzonych strategii, które pomagają zbliżyć się do Boga, siebie samego i drugiego człowieka. Wybrzmiewa z niej, że każda próba dojścia do głębi swojego serca to proces.
Publikacja powstała jako poszerzona wersja rekolekcji wygłoszonych do młodzieży przez ks. Grzywocza oraz rozmów (O uczuciach – ich przyjmowaniu rozumieniu i rozwijaniu oraz O dialogu, spotkaniu i towarzyszeniu duchowym), które ukazały się na łamach miesięcznika „W drodze”.
Rekomendacja
Potrzebujemy Kościoła czułego i bliskiego, który całym sobą potrafi pokazać, że imię Boga to Nadzieja. Marzę o tym, by wszyscy kapłani głosili prawdę z siłą, a zarazem delikatnością – tak jak robił to ks. Krzysztof. Mam w sobie ogromną wdzięczność za tę książkę, która zaprasza do odkrywania tego, jak ważna jest bezpieczna więź – więź, dzięki której może dokonać się proces uzdrowienia, „architektura serca” stać się przepełniona zaufaniem i miłością, a odsłonięcie swojej twarzy być momentem wzrostu i początkiem odkrywania prawdy o swoim „jestem” .
– napisała dr Agnieszka Kozak, psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki, człowiek z misją zmieniania świata dzięki zmianie słów.
Patronat nad książką objęli:
miesięcznik „W drodze”, „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”, „Wszystko co Najważniejsze”, „Teologia Polityczna”, dominikanie.pl, misyjne.pl, Radio Warszawa, Radio Nadzieja, Radio Doxa, Radio Emaus.
O autorze:
ks. Krzysztof Grzywocz – teolog duchowości, kierownik duchowy, psychoterapeuta, wykładowca, rekolekcjonista, który potrafił odsłonić ukrytą w człowieku nieskończoną tęsknotę za głębokimi relacjami i na nowo uświadomić, że rdzeniem duchowości każdego człowieka jest spotkanie. Zaginął w Alpach w 2017 roku.
Oceń