Dziesięć spacerów po miejscach ważnych dla największych religii, które od wieków współtworzą kulturę Warszawy, wspólny stół oraz koncert „Pokój dla Jeruzalem” to wydarzenia w ramach projektu „Warszawa – miasto wielu religii”, który 1 września 2024 roku rozpoczyna się w Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Celem projektu jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w stolicy tradycji katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Ale nie mniej ważne jest odkrycie, że warszawiaków różnych wyznań łączy nie tylko historia – także dzisiaj możemy się spotykać, szukając podobieństw i punktów wspólnych, a różnice traktując jako nasze bogactwo.
– Wierzymy, że wzajemne poznanie, prowadzi do zrozumienia i szacunku. Wiemy także, że nic tak nie zbliża i nie otwiera, jak wspólne doświadczenia, które mogą stać się pretekstem do rozmowy na ważne tematy. Najlepiej budować je podczas spotkań, dlatego ostatni z naszych spacerów chcemy zakończyć spotkaniem przy wspólnym stole – zapowiada Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Ta idea była bliska Janowi Pawłowi II, który w 1986 r. zainicjował spotkania z przedstawicielami wyznań chrześcijańskich i religii świata w Asyżu, dla których wspólnym pragnieniem był światowy pokój.
– Chciałbym, aby naszym spacerom towarzyszył „duch Asyżu” – mówi Michał Senk.
Spacery
W ramach projektu Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało cztery trasy i dziesięć spacerów po Warszawie, śladami osób i miejsc związanych z różnymi religiami i wyznaniami. Trasy spacerowe opracował znakomity varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych wycieczek poprowadzi osobiście. Podczas spacerów przewodnicy opowiedzą o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), zarówno tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie odnajdziemy w jego topografii.
Trasy zostały przygotowane w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią, a także skonsultowane z przedstawicielami działających współcześnie w Warszawie największych kościołów i wspólnot wyznaniowych. Trasy spacerów pokazują sąsiedztwo i przenikanie się katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu. Proponowane tematy i terminy tras spacerowych to: „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”, „Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach”, „Wielokulturowe centrum Pragi” oraz „Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta”.
Spacery poprowadzą Jerzy Majewski i Adrian Sobieszczański. Pierwszy spacer odbędzie się już 1 września. Pełen harmonogram znajduje się w poniżej oraz na stronie organizatora. Na spacery obowiązują zapisy:
Grzybów i Muranów nie tylko żydowski (zobacz na Facebooku)
1.09, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
6.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
27.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański
Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach (zobacz na Facebooku)
8.09, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
13.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
Wielokulturowe Centrum Pragi (zobacz na Facebooku)
15.09, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański
29.09, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
26.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański
Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta (zobacz na Facebooku)
22.09, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski
19.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański
Wspólny stół
19 października Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza spacerowiczów na poczęstunek z udziałem przedstawicieli organizacji i ośrodków wyznaniowych funkcjonujących w Warszawie. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu nawiązującego do tematyki różnic kulturowych i religijnych oraz potrzeby wzajemnego szacunku i budowania porozumienia mimo różnic.
Koncert „Pokój dla Jeruzalem”
Zwieńczeniem projektu będzie koncert „Pokój dla Jeruzalem”, który odbędzie się 20 października w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wystąpią: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, chórzyści różnych religii oraz instrumentaliści wchodzący w skład zespołu Bastarda: Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy). Podczas koncertu zaprezentowana zostanie muzyka różnych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.
Wydarzenie nawiązywać będzie bezpośrednio do kolejnej, 38. rocznicy Światowego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny
– po wcześniejszym zapisie przez formularz. Więcej informacji oraz dostęp do formularza zapisów znajduje się na stronie centrumjp2.pl/warszawa-miasto-wielu-religii.
* * *
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Partner: Dom Spotkań z Historią.
Patroni: TVP3 Warszawa, Radio Nowy Świat, waw4free, miesięcznik „W drodze”, Al Islam, Życie Śródmieścia.
Kontakt dla mediów:
Agata Madaj
tel. 519 806 873,
amadaj@centrumjp2.pl
Oceń