Pozytywny odbiór książki „Niepłodność”

Pozytywny odbiór książki „Niepłodność”

Książka Jean Dimech-Juchniewicz doczekała się wielu opinii lekarzy, doradców i innych osób zaangażowanych we wsparcie osób borykających się z niepłodnością. Jesteśmy bardzo wdzięczni recenzentom i przedstawiamy fragmenty przemyśleń, jakimi uprzejmi byli się podzielić:

Dr n. med. Przemysław Binkiewicz, ginekolog i konsultant naprotechnologii, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Pyskowicach ocenia, że książka mogłaby nosić tytuł „Teologia niepłodności”. Jako lekarz zajmujący się od kilkunastu lat leczeniem chorób powodujących niezdolność małżeństwa do poczęcia dziecka zauważa, że doświadczenie niepłodności, jeśli jest przyjęte z wiarą, może stać się płodną pielgrzymką do prawdziwego życia z Jezusem:

Dzieło Jean Dimech-Juchniewicz ma bardzo skromny tytuł, a mogłoby nazywać się „teologią niepłodności”. Zajmując się od kilkunastu lat leczeniem endometriozy i innych chorób wpływających na zdolność małżeństwa do poczęcia dziecka zauważyłem, że doświadczenie niepłodności jeśli jest przyjęte z wiarą, może stać się płodną pielgrzymką do prawdziwego życia z naszym Panem Jezusem Chrystusem. Jean rozumie cierpienie małżonków, którego sama doświadczyła, a jednocześnie odkrywa, że niepłodność jest darem, który uświęca i czyni dobro. Piękna, pełna wiary i prawdziwie katolicka nauka – szczerze polecam.

Autorka wskazuje, w jakim kierunku iść, by doznać uzdrowienia duchowego, a jeśli to możliwe także fizycznego. Dodatkiem są modlitwy z przykładami biblijnych postaci zmagających się z niepłodnością. Także wykaz świętych i patronów, przez wstawiennictwo, których małżeństwa mogą modlić się o pomoc.

W serwisie idziemy.pl ukazał się tekst Ireny Świerdzewskiej, która uprzejma była skomentować książkę w tekście Tęskniącym za macierzyństwem:

Wielka nadzieja, radość oczekiwania, a po niej frustracja, gniew, zazdrość wstyd i szukanie winnego – doświadczenia, przez które przechodzą małżeństwa mające trudności z poczęciem dziecka dotyczą także Jean Dimech-Juchniewicz, autorki książki o niepłodności. Podobnymi przeżyciami dzieli się także kilkanaście innych kobiet. Tak powstał praktyczny przewodnik z pytaniami do rozważenia i dyskusji, z zamiarem realnego wsparcia, wzmocnienia wiary i relacji małżeńskich, pomocy w zrozumieniu nauki Kościoła, sprzeciwiającej się zabiegom in vitro.

Niepłodność – i co dalej? to kolejna recenzja książki Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa. Została opublikowana na portalu plodna.pl. W tekście można między innymi przeczytać:

Jedna kreska na teście ciążowym – widok tak dobrze znany…  Ogromny żal, pustka i mieszanina gniewu. Wielu kobietom marzącym o rodzinie taki widok łamie serce. Takim obrazem okładki książki posłużyła się też Jean Dimech-Juchniewicz, by słowem pełnym czułości, ale i kompetentnymi radami te serca spróbować posklejać.

To nie książka – to prawdziwy przewodnik na czas starań o poczęcie i na czas diagnozowania problemów medycznych. Przewodnik, który traktuje czytelnika, mogącego mieć trudności w sferze prokreacyjnej, holistycznie.  Przy każdym rozdziale zastosowano fenomenalny schemat : prawdziwe świadectwo par zmagających się z niepłodnością, wyjaśnienie problemu w oparciu o chrześcijańską antropologię i aktualną wiedzę medyczną, pytania do rozważenia osobiście i w małżeństwie, sugestie dla zatroskanych przyjaciół i rodziny oraz na końcu modlitwę.  Tak proste, a tak genialne! Przyznam, że sprawia to, że struktura książki jest nie tylko harmonijna i przejrzysta, ale może realnie odpowiedzieć na trudności psychologiczne czy duchowe pary doświadczającej niepłodności. Autorka profesjonalnie, a zarazem czytelnie wyjaśnia czym jest naprotechnologia, ale i czym są z punktu widzenia medycznego techniki wspomaganego rozrodu.

Magdalena Urbańska, autorka bloga niezniezawodnanadzieja.blog.deon.pl, skomentowała książkę słowami:

Mała, niepozorna, z bardzo prostą okładką. Na pozór nic zachwycającego.

Choć ten, kto zmaga się z niepłodnością wie jaką dawkę emocji niesie za sobą jedna kreska na ciążowym teście – symbol szczególny dla tych, którzy co miesiąc cierpią od nowa, z rozpoczęciem każdego kolejnego cyklu kobiety. Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa to książka wyjątkowa. Taka, której na polskim rynku wydawniczym wcześniej nie spotkałam… Jean Dimech-Juchniewicz dzieli się nie tylko swoim trudnym doświadczeniem, pokazuje również historie wielu innych osób, które cierpią z powodu niemożności zajścia w ciążę. Szczera, odkrywająca ogromny ból, żal, poczucie nieuczciwości, rozczarowanie. Pokazuje prawdziwe oblicze człowieka cierpiącego do granic możliwości, bez koloryzowania i udawania.

Pełen tekst można przeczytać pod tym adresem.

Joanna Dubiel, katechetka, doradca życia rodzinnego oraz instruktor Modelu Creighton, także podzieliła się swoimi refleksjami po lekturze pozycji. Na portalu lubimyczytac.pl pisze:

W ostatnim czasie przeczytałam książkę Jean Dimech-Juchniewicz Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa. Jest to praktyczny przewodnik dla katolików i nie tylko po tematach dotyczących niepłodności. Znajdziemy w niej ocenę moralną różnych rodzajów leczenia niepłodności. Książka warta przeczytania dla małżonków zmagających się z problemem obniżonej płodności, dla ich przyjaciół i rodziny, by wiedzieli jak się zachowywać i co mówić, a czego nie w danej sytuacji, a także jak wspierać swoich bliskich na różnych etapach np. leczenia. (…)

Całość tekstu jest dostępna pod tym linkiem.

Kolejna recenzja pochodzi od Agnieszki Doboszyńskiej – doradcy psychologicznego i doradcy ds. niepłodności:

Takiej książki jak Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa na polskim rynku wydawniczym brakowało. Książka jest unikatowa. W bardzo trafny sposób opisuje niepłodność, uczucia i przeżycia jakie towarzyszą parze doświadczających kłopotów z płodnością a także podpowiada jak sobie radzić w tej wyjątkowej sytuacji. To co ją wyróżnia, to fakt, że jest osadzona w chrześcijańskim, a konkretnie katolickim światopoglądzie, co dla osób wierzących może stanowić gwarancję, iż treści będą zgodne z tym co wyznają, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa.

Książka porusza bardzo ważną w doświadczaniu niepłodności tematykę uczuć. Mówi także o stracie, a właściwie stratach, pokazując czego nie doświadcza para borykająca się z niespełnionym marzeniem o rodzicielstwie. Autorka pochyla się nad dominującą rolą gniewu, doświadczanego smutku zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę, obwiniania się i jak to trafnie ujmuje doświadczania cyklu kruchej nadziei.

Małżeństwo doświadczające niepłodności znajdzie w książce wiele cennych informacji i praktycznych porad na temat dostępnych sposobów leczenia, tego jakie niosą zagrożenia zarówno zdrowotne, jak i duchowe, nie wspominając o materialnych, a także, które z dzisiejszych metod nie są tak naprawdę leczeniem.

Autorka porusza także tematykę adopcji, którą nazywa słodko-gorzką decyzją oraz zwraca uwagę, że adopcja nie leczy niepłodności, tylko bezdzietność. W piękny sposób przedstawia czym jest adopcja, jakie ma podobieństwa do ciąży (bo ma!) a jakie różnice, jaką radość daje trzymanie w ramionach dziecka adoptowanego i że nie różni się ona niemal wcale od sytuacji, gdy parze udaje się doczekać dziecka biologicznego. Jest to o tyle wiarygodne, że sama Jean Dimech-Juchniewicz doświadcza rodzicielstwa zarówno adopcyjnego, jak i biologicznego. Pokazuje także, że adopcja ma bardzo pozytywną historię w tradycji wiary katolickiej, będąc od zawsze obecna w Biblii.

Książka może być dla wątpiących źródłem inspiracji do odnawiania lub budowania, wzmacniania relacji z Bogiem. Dla tych, którzy są blisko Niego, będzie doskonałym utwierdzeniem się w ufności i przekonaniu, że tak trudne doświadczenia jak niepłodność należy zawsze przeżywać z udziałem Jego wparcia! Autorka ponadto poświęca cały rozdział tej relacji, a właściwie trudnościom jakie ta relacja może napotkać, w wyniku zetknięcia się z druzgoczącą siłą niepłodności, odbierającej niejednokrotnie ufność i nadzieję.

Kilka rzeczy urzeka mnie najbardziej. Przez całą książkę przewija się bardzo trafna i mądra symbolika pustyni. Ponadto autorka niejednokrotnie porusza tematykę sensu doświadczanej niepłodności. Bardzo trafnie podkreśla, że dziecko jest darem, który się utrzymuje, a nie prawem, którego się żąda. Autorka także pokazuje słuszną hierarchię wartości wskazując kolejność, ważność relacji: Bóg, małżeństwo, dzieci! No i kilka razy zwraca się do każdej osoby niepłodnej, twierdząc, że „Bóg bardziej tęskni za tobą, niż ty tęsknisz za dzieckiem”. Piękne!

Swoimi przemyśleniami o książce podzieliła się także Katarzyna Palińska z KOA Radom:

Książka Jean Dimech-Juchniewicz Niepłodność Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa to praktyczny i wartościowy przewodnik, który obrazuje doświadczenia osób zmagających się z niemożnością zajścia w ciąże. W książce przedstawione są historie osób zmagających się z niepłodnością: co czują, czego potrzebują, jakiego wsparcia oczekują od otoczenia i najbliższych. Pytania po każdym rozdziale dają możliwość refleksji na temat poruszanego tematu.
Autorka pokazuje różne aspekty niepłodności i szukania drogi do rodzicielstwa za pomocą metod zgodnych z nauką Kościoła katolickiego. W książce przedstawione są praktyczne wskazówki dotyczące pomocy osobom zmagającym się z niepłodnością. Polecam, warta przeczytania!

Bernadetta Franek na swojej stronie zrecenzowała książkę:

Jestem pod wrażeniem tej książki!

Moi drodzy, temat niepłodności jest NIEZWYKLE bolesny i być może nawet nie wiecie, że ktoś z Waszych znajomych, rodziny, sąsiadów właśnie wylewa łzy z powodu tego, że nie mogą począć dziecka. Wylewa łzy? Mało powiedziane. Pragnienie dziecka, TAKIE naturalne i wpisane w ludzką naturę przez naszego dobrego Boga, może być TAKIE silne, TAKIE wszechobecne i TAKIE wykręcające wnętrzności i łamiące serce, że może nawet sobie nie zdajecie z tego sprawy. Ja wiem. Ja i mój mąż 8 lat temu rozpoczęliśmy staranie się o dziecko i…ten stan trwa nadal.

Ale ponieważ chcę się skupić tutaj na opowiadaniu o książce, historię naszej drogi do rodzicielstwa opiszę kiedy indziej.

Książka „Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa” autorstwa Jean Dimech-Juchniewicz daje MNÓSTWO nadziei.

Jeśli jesteś osobą, którą interesuje temat niepłodności, opowiem Ci o 3 rzeczach, dla których warto po tę pozycję sięgnąć…

Całość można przeczytać na stronie: beniafranek.com

Na koniec przedstawiamy fragment artykułu z portalu pl.aleteia.org, w którym również odniesiono się do naszego tytułu:

Stale pytałam Boga: „Dlaczego ja?”. Dlaczego wydawało mi się, że Bóg ignoruje moje modlitwy i że mnie opuszcza? Czy Bóg nie był jedyną istotą, do której zawsze mogłam się zwrócić i na której mogłam polegać?

Nie mogłam zrozumieć, dlaczego muszę przechodzić przez niepłodność, gdy wszystkie wokół mnie kobiety zdawały się zachodzić w ciążę jak za skinięciem czarodziejskiej różdżki. Mimo że chciałam cieszyć się szczęściem rodziny i przyjaciół, gdy oczekiwali na dziecko, nie mogłam sobie dać rady z uczuciem frustracji, niechęci, a nawet gniewu wobec nich, bo to wydawało mi się takie niesprawiedliwe. Myślałam, że są bezrozumni, gdy bez uprzedzenia ogłaszali mi nowinę, a ja nie miałam gdzie się schować, by ukryć łzy, albo gdy kobiety narzekały mi na swoje ciążowe dolegliwości. Myślałam sobie tylko: „Jak one mogą? Czy nie wiedzą, jaki dobry los im sprzyja i błogosławieństwo? Czego ja bym nie dała za poranne mdłości czy spuchnięte kostki!”. (…)

Cały tekst: Zazdrość, wstyd, poczucie winy. Trudne emocje w niepłodności.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze