„Matka Boża z Guadalupe” w mediach

Książka, w której autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami, budzi spore zainteresowanie czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy wybrane wzmianki medialne na jej temat.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości”:

Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami.

Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów.

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

radionadzieja.pl, Matka Boża z Guadalupe:

(…) – Objawienie się Matki Bożej z Guadalupe uznawane jest za najważniejszy moment w życiu Juana Diego, ale często mówi się o nim także jako o punkcie zwrotnym w życiu Indian, Hiszpanów i samego biskupa Zumárragi, którego nieustające konflikty doprowadziły do powątpiewania w pomyślną przyszłość Nowego Świata. Historycznie, pierwszym wymiernym dowodem na masową, radykalną zmianę w życiu rdzennej ludności, był zalew nawróceń w wyniku objawień – czytamy w książce (Wydawnictwo W Drodze) (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

idziemy.pl, Matka Boża z Guadalupe – premiera:

(…) Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: idziemy.pl.

radiopoznan.fm, Carl Anderson, Eduárdo Chávez „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości”:

„Matka Boża z Guadalupe” ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – październik 2024 r.:

Październikowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to cztery tytuły: „33 listy z Atlasu. Antidotum na religijne barbarzyństwo” Michała Zioło OCSO, „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości” Carla Andersona i Eduárdo  Cháveza, „Wybaczyłem. Światła w mojej nocy” Fouada Hassounaoraz „„Summa teologii” św. Tomasza z Akwinu” autorstwa Jean-Pierre’a Torrella OP.

Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości, Carl Anderson, Eduárdo  Chávez
Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami.  

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.

niedziela.pl, Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości:

(…) Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ten sposób zarekomendował lekturę tej książki:

„Współcześni papieże nazywali Matkę Bożą z Guadalupe »Gwiazdą Ewangelizacji«. Ona jest pierwszą, która wskazuje swojego Syna i zawsze do Niego prowadzi. Owocem Jej objawień były masowe nawrócenia na chrześcijaństwo. Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź wszystkich, którzy się do Ciebie zwracają!” (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: niedziela.pl.

dorzeczy.pl, Nowości W drodze – październik 2024 r.Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości:

(…) Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. (…)

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

niedziela.pl, Świat oczami Maryi:

Objawienie się Matki Bożej z Guadalupe uznawane jest za punkt zwrotny w ewangelizacji Ameryki Łacińskiej i najważniejszy moment w życiu św. Juana Diego.

Dzięki tym objawieniom nawróciła się ludność całego kontynentu, która zrażona do hiszpańskich najeźdźców i ich wiary wydawała się stracona dla chrześcijaństwa. Guadalupe to fenomen, który przyciąga wzrok całego świata. Nie bez powodu więc obecność Matki Bożej z Guadalupe już u samych początków pontyfikatu Jana Pawła II była wyraźna, a jak twierdzą znawcy tematu, znacząca i nawet nieodzowna. Między innymi na ten wątek zwracają uwagę Carl Anderson oraz ks. Eduardo Chávez, autorzy jedynej takiej książki o Matce Bożej z Meksyku, która niemal 500 lat temu objawiła się prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Co znamienne, to właśnie papież Polak w 1990 r. beatyfikował Juana Diego, zaś kanonizował go papież Franciszek (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: niedziela.pl.

ekai.pl, Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości:

Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: ekai.pl.

„Dziennik Łódzki”, 18 października 2024 r., Niezbędnik czytelniczyCo widać w oku Matki Bożej, Mariusz Grabowski:

Matka Boża z Guadalupe to religijny fenomen ukazujący, w jaki sposób najstarsze ob­jawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, któ­ry wydawał się stracony dla chrześcijaństwa.

„Niedziela” (42/2024), 20 października 2024 r., Świat oczami Maryi, Ireneusz Korpyś:

Objawienie się Matki Bożej z Guadalupe uznawane jest za punkt zwrotny w ewangelizacji Ameryki Łacińskiej i najważniejszy moment wżyciu św. ]uana Diego.

Dzięki tym objawieniom nawróci­ła się ludność całego kontynen­tu, która zrażona do hiszpańskich na­jeźdźców i ich wiary wydawała się stracona dla chrześcijaństwa. Gu­adalupe to fenomen, który przyciąga wzrok całego świata. Nie bez powodu więc obecność Matki Bożej z
Guadal­upe już u samych początków pontyfi­katu Jana Pawła II była wyraźna, a jak twierdzą znawcy tematu, znacząca i nawet nieodzowna. Między innymi na ten wątek zwracają uwagę Carl An­derson oraz ks. Eduardo Chavez, auto­rzy jedynej takiej książki o Matce Bo­żej z Meksyku, która niemal 500 lat temu objawiła się prostemu Indiani­nowi Juanowi Diego. Co znamienne, to właśnie papież Polak w 1990 r. be­atyfikował Juana Diego, zaś kanonizo­wał go papież Franciszek

Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości to książka ujmująca swoją przenikliwością. Zresztą inaczej być nie może – autorzy są wybitnymi znawcami tematu. Ksiądz Chavez był postulatorem procesu kanonizacyjne­go św. Juana Diego. Jest też uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawal­nych znawców objawień z Guadalupe. Podobnie Carl Anderson – za punkt swojej duchowości i temat pracy pi­sarskiej obrał Matkę Bożą z Guadalu­pe. Zawierzył Jej nie tylko swoje życie, ale też największą międzynarodo­wą wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, którym przewo­dził w latach 2000-2021 jako trzyna­sty Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.

doxa.fm, Książka pt. „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości”:

Dzisiaj kilka słów o nowej publikacji, którą podzieliło się z nami Wydawnictwo W drodze. Książka pt. „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości.” autorstwa Carla Andersona oraz Eduarda Chaveza przedstawia niesamowitą historię objawień Matki Bożej z Guadalupe, która ukazała się zwykłemu człowiekowi, Juanowi Diego. Wybierając osobę świecką, Maryja pokazała, że to właśnie tacy ludzie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur oraz narodów.
Autorzy, w swojej publikacji, tłumaczą symbolikę cudownego wizerunku Matki Bożej odbitej na tilmie Juana oraz ujawniają cudowne oblicze wiary.

Więcej szczegółów można znaleźć w samej publikacji oraz na stronie: www.wdrodze.pl.

Radio Doxa objęło publikację patronatem medialnym.

radiokrakow.pl, Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości, Anna Kluz-Łoś:

Tilma z Guadalupe jest zaliczana do obrazu „nie ręką ludzką uczynionych”. Obraz Matki Bożej z Guadalupe, z racji swojej szczególnej historii i tajemniczej symboliki, stał się przedmiotem wielu badań naukowych i religijnych. To najstarsze objawienie maryjne, które odmieniło losy całego kontynentu, a wydawał się on stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów. Szkoda, że musiało minąć kilka wieków, by rola osób świeckich została w ogóle wzięta pod uwagę.

Zapraszamy do WYSŁUCHANIA nagrania.

„KSIĄŻKI. Magazyn do czytania”, 1 października 2024 r., Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości:

W jaki sposób Maryjne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami oraz dlaczego to osoby świeckie odgrywają w tym procesie kluczową rolę.

tygodnik „Idziemy” (nr 43/2024), 22 października 2024 r. oraz idziemy.pl, Przełomowe objawienia:

Do bazyliki Matki Bożej z Guadalupe rocznie przybywa nawet 20 mln osób z różnych zakątków świata.

Początek temu miejscu dały objawienia z XVI w., kiedy to Maryja ukazała się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac (obecnie w granicach miasta Meksyk). Książka ukazuje, w jaki sposób objawienia te odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, Jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów.

siodma9.pl, Szymon Czyszek – Rycerz Kolumba – w rozmowie z Anną Czytowską:

„Ta książka ma kilka oblicz. Oprócz tego, że opisuje historię najstarszych objawień Matki Bożej, pokazuje to, o czym mówi papież Franciszek, że żyjemy dziś w czasach Maryi i ma Ona bardzo dużą rolę do odegrania. Ta historia przemieniła oblicze kontynentu amerykańskiego. Przybysze z Europy podbijali tereny Meksyku, przyjechali z nimi misjonarze, którzy widzieli nadużycia i ogromne trudności związane z ewangelizacją. Nowo powołany biskup Meksyku napisał do hiszpańskiego króla, że jeśli nie wydarzy się jakiś cud, to ta sprawa będzie przegrana. I wtedy Maryja objawiła się nie misjonarzom, nie biskupowi, ale przedstawicielowi rdzennej społeczności, św. Juanowi Diego. To rozpoczęło ewangelizację północnej, środkowej i południowej Ameryki” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Szymon Czyszek, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. Międzynarodowego Rozwoju w Europie. Rozmowa dotyczyła książki „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości” (Wydawnictwo W drodze).

Zapraszamy do WYSŁUCHANIA rozmowy.

tertio.pl, Premiera książki: Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości:

Najstarsze objawienia maryjne, mające miejsce w Meksyku 500 lat temu, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, mającą wpływ na losy kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Rola Juana Diego pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów. O tych i innych wątkach przeczytać można w książce Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości wydawnictwa „W drodze”, która ukazała się we współpracy z Rycerzami Kolumba.

Książka Andersona oraz ks. Cháveza, wychodząc od opisu objawień i cudownego wizerunku Maryi, wyjaśnia ich znaczenie i skutki dla ówczesnej ludności kontynentu i Europejczyków oraz dla całego Kościoła współczesnego. Symbolika wizerunku miała ogromną siłę oddziaływania. W następstwie objawień ochrzczonych mogło zostać nawet 9 milionów Indian (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: tertio.pl.

„Gazeta Wrocławska Tygodnik Głogowski”, 8 listopada 2024 r., Niezbędnik czytelniczy, Co widać w oku Matki Bożej:

Matka Boża z Guadalupe to religijny fenomen ukazujący, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa.

miesięcznik „W drodze” (nr 11/2024) oraz wdrodze.pl, Wpisane w kulturę, Jarosław Herman:

Pierwsze objawienia maryjne stały się punktem zwrotnym dla ewangelizacji. Nie tylko wyjątkowa rola świeckiego emisariusza Maryi, Świętego Juana Diego, ale też podkreślenie wagi osobistego przyjęcia Bożej miłości przez Maryję nadało chrystianizacji Ameryki nowy wymiar. W ten sposób Guadalupe stało się dla katolików obu Ameryk symbolem tak czytelnym i doniosłym jak dla Polaków Jasna Góra.

Książka Carla Andersona oraz ks. Eduarda Cháveza, wychodząc od opisu objawień i cudownego wizerunku Maryi, wyjaśnia ich znaczenie i skutki dla ówczesnych mieszkańców kontynentu i Europejczyków oraz dla całego współczesnego Kościoła. Symbolika wizerunku miała ogromną siłę oddziaływania. W następstwie objawień ochrzczonych mogło zostać nawet dziewięć milionów Indian.

Wydarzenia te przemieniły ich kulturę, ale jej nie zniszczyły. Przeciwnie – tajemnicza podobizna to hołd złożony temu, co dobre i piękne w rdzennej kulturze. Matka Boża odmieniła tradycyjne azteckie pojmowanie Boga. Jej macierzyństwo ukazane w sposób zrozumiały dla lokalnej kultury wzbudziło szacunek dla ludzkiego życia. Przesłanie to było również skierowane do Europejczyków negujących człowieczeństwo tubylców. Te intuicje stanowią inspirację także teraz, gdy szeroko rozpowszechnione prawa człowieka wciąż nie obejmują wszystkich, nawet w krajach Zachodu.

Autorzy podkreślają, że objawienia te niejako wyprzedziły epokę, wskazując na słabość procesu narzucania wiary według modelu cuius regio, eius religio (czyja władza, tego religia) znanego pod tą nazwą od początków reformacji. Orędzie Maryi podkreśliło znaczenie personalizmu, osobistego nawrócenia i ważnej roli świeckich, niezależnie od hierarchii społecznej i politycznej.

„Przewodnik Katolicki”, 3 listopada 2024 r., Historyczna przemiana:

Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś jest Ona głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, Jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. „Historycznie, pierwszym wymiernym dowodem na masową, radykalną zmianę w życiu rdzennej ludności, był zalew nawróceń w wyniku objawień” – czytamy w książce. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w procesie ewangelizacji. Ks. Chavez, współautor książki, to uznany specjalista w dziedzinie objawień z Guadalupe i postulator procesu kanonizacyjnego św. Juana Diego.

misyjne.pl, Listopadowe lektury – kilka propozycji książkowych, Hubert Piechocki:

„Matka Boża z Guadalupe” Carl Anderson, Eduardo Chávez (Wydawnictwo W drodze) 

Objawienie się Matki Bożej Juanowi Diego stanowi milowy, jeśli nie początkowy, krok w rozwoju chrześcijaństwa w Ameryce. Do dziś do meksykańskiego sanktuarium, w którym czczony jest wizerunek Matki Bożej z Guadelupe przybywają tłumy pielgrzymów, nie tylko z Meksyku, ale i ze świata. Dostajemy do rak książkę, która opowiada o fenomenie tego niezwykłego miejsca. Duchowość amerykańska oparta jest w dużej mierze właśnie o maryjność – najstarsze uznane objawienia maryjne bardzo konkretnie wpłynęły na rozwój wiary i religii w Amerykach. Nie dostajemy do rąk książki historycznej (choć odwołań do historii wizerunku Matki  Bożej z Guadelupe i tamtejszego kultu w niej nie brakuje), ani tym bardziej naukowej. Dostajemy publikację na wskroś teologiczną. Możemy dzięki niej przyjrzeć się, jak Maryja zmieniała i zmienia oblicze Ameryki – mając konkretny wpływ na tożsamość tego kontynentu. Lektura książki pozwala nam dostrzec, jak bardzo aktualne teraz, ale i kiedyś, jest przesłanie, które daje światu Maryja. W podtytule książki Maryja nazwana została „patronką cywilizacji miłości” – i właśnie obraz takiej cywilizacji kreślą autorzy. Dają przy tym nadzieję światu, tak amerykańskiemu, jak i temu z pozostałych kontynentów. To lektura dla każdego, kto chciałby pogłębić swoją duchowość maryjną w nieoczywisty sposób – poznając jej guadelupański rys.

teologiapolityczna.pl, „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości” – Carl Anderson, Eduárdo Chávez:

„Matka Boża z Guadalupe” to opowieść o tym, w jaki sposób przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek Maryi przyniosły odmianę losów całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe zakorzeniona jest w tożsamości mieszkańców obu Ameryk równie głęboko, jak Matka Boża z Jasnej Góry w tożsamości Polaków. Wybierając na swojego posłańca Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża podkreśliła rolę osób świeckich jako siewców ewangelizacji kultur i narodów (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: teologiapolityczna.pl.

Stacja7.pl, „Patronka cywilizacji miłości”. Jest najnowsza książka o Matce Bożej z Guadalupe:

Wizerunek Maryi odwzorowany na płaszczu św. Juana Diego do dziś intryguje naukowców, a same objawienia odmieniły losy całego kontynentu. Poznaj najnowszą książkę o Matce Bożej z Guadalupe.

Autorem nowej publikacji pt. „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości” (tytuł oryginalny: O”ur Lady of Guadalupe: Mother of the Civilization of Love”) jest prof. Carl Anderson, doktor honoris causa KUL, były przywódca Rycerzy Kolumba (największej międzynarodowej wspólnoty katolickich mężczyzn) i autor bestsellerów „New York Timesa”. W latach 1983–1987 piastował wysokie stanowiska w Kancelarii Wykonawczej Prezydenta. Drugim autorem jest ks. dr Eduardo Chávez, historyk Kościoła, ceniony znawca objawień z Guadalupe i postulator procesu kanonizacyjnego św. Juana Diego.

O czym jest najnowsza książka?

Książka przybliża historię najstarszych objawień maryjnych uznanych przez Kościół, które miały miejsce w pobliżu dzisiejszego miasta Meksyk, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium, do którego pielgrzymuje 12 milionów osób rocznie. Wizerunek Maryi odwzorowany na płaszczu św. Juana Diego do dziś intryguje naukowców, a same objawienia odmieniły losy całego kontynentu, który przed tym wydarzeniem zdawał się być stracony dla chrześcijaństwa.

Anderson i Chávez analizują, w jaki sposób Matka Boża z Guadalupe wpłynęła na religijną i kulturową transformację oraz jakie znaczenie mają te objawienia w kontekście obecnych problemów i wyzwań zachodniej cywilizacji(…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: Stacja7.pl.

info.dominikanie.pl, Wspomnienie Maryi Panny z Guadalupe – propozycja od Wydawnictwa W drodze:

Fragment książki „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości” opisujący powstanie niezwykłego wizerunku.

Juan Diego całkowicie zaufał Maryi i ponownie błagał Ją o znak, który mógłby stać się dowodem dla biskupa Zumárragi.

Dziewica Maryja poleciła mu udać się na szczyt wzgórza Tepeyac, gdzie znajdzie mnóstwo najrozmaitszych kwiatów. Miał je zerwać i przynieść do Maryi, by mogła ułożyć je w jego tilmie. Juan Diego posłusznie wspiął się na wzgórze i oniemiał: na wyschniętej, skalistej glebie, gdzie zwykle rosły tylko osty, jadłoszyny, kaktusy i ciernie, zobaczył ogród pełen cudownie pachnących, zroszonych kwiatów. Pospiesznie zebrał je do tilmy i zaniósł do Maryi, a Ona ułożyła je i powiedziała: „Najukochańszy mój Synu, te rozmaite kwiaty są dowodem, są znakiem, który zaniesiesz Biskupowi. Powiesz mu ode mnie, by dostrzegł w nim moje pragnienie i je spełnił, wykonał moją wolę. I ty, ty jesteś moim wysłannikiem, w tobie pokładam całą moją nadzieję” (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: info.dominikanie.pl.

gosc.pl, Carl Anderson, Eduardo Chávez – „Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości”:

Matka Boża z Guadalupe ukazuje, w jaki sposób najstarsze objawienia maryjne odmieniły losy całego kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Dziś Matka Boża z Guadalupe jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców obu Ameryk, podobnie jak Matka Boża z Jasnej Góry od wieków jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości. Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: gosc.pl.

lubimyczytac.pl, Matka Boża z Guadalupe, Danuta Szelejewska:

Będące wcześniej miejscem kultu azteckich bogiń ziemi wzgórze Tepeyac (obecnie w granicach miasta Meksyk), skutecznie przyczyniło się do masowego nawrócenia Indian. To właśnie tam o świcie 9 grudnia 1531 roku Juanowi Diego („Śpiewający Orzeł”) objawiła się Maryja, co przedstawia interesująca treść książki Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości. Przewracając kolejne kartki, czytelnik będzie miał okazję poznać sekret guadalupańskich objawień.

Rozpoczynając od uroczystości kanonizacyjnych, Carl Anderson oraz Eduardo Chávez odkrywają fakty dotyczące życia Juana Diego, szczególny akcent kładąc na jego nawrócenie, spotkania z Matką Bożą, przebieg objawień, utrwalenie wizerunku Maryi na indiańskiej opończy zwanej tilmą (trwające od roku 1666 badania naukowe nad jej autentycznością niczego nie wyjaśniają, wprost przeciwnie – ujawniają wciąż nowe tajemnice, potwierdzając tym samym jej cudowne właściwości) i reakcje otoczenia. Podając przykłady nieudanych, choć celowych prób jej zniszczenia (ładunek wybuchowy w bukiecie kwiatów) oraz zdarzeń przypadkowych (rozlanie na tilmę kwasu azotowego), autorzy wskazują na autentyczność objawień. Analizują obraz pod kątem artystycznym (styl, trójwymiarowość, kolorystyka, wzornictwo, aspekty najmocniej przyciągające uwagę, symbolika) i kulturowym (przesłanie, zadanie, inkulturacja), a opierając się na historycznych faktach, piszą o kryzysach wiary, masowych nawróceniach Indian w Meksyku, ewangelizacji w Stanach Zjednoczonych; o rosnącej popularności Matki Bożej z Guadalupe oraz przywracaniu porządku moralnego (rola Maryi w nawracaniu). Carl Anderson i Eduardo Chávez prowadzą czytelnika do stóp kościoła na wzgórzu Tepeyac, podkreślając w ten sposób moc opiekuńczego macierzyństwa Matki, ale i znaczenie powołania (Juan Diego, powszechne powołanie, nowa ewangelizacja). Wszystko to pokazuje, jak bardzo wizerunek Maryi – przemawiając do Indian Nowego Świata – przyczynił się do odnowy cywilizacji indiańskiej (ewangeliczne przesłanie oraz chrześcijański światopogląd zostały przekazane całej Ameryce przy użyciu kultury i języka Indian).

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest szczegółowa, język przekazu interesujący i całkowicie przystępny. Na autentyczność opisywanych wydarzeń wskazują konkretne nazwiska, daty, fakty historyczne oraz pochodzące z pewnych źródeł ciekawostki. Historia podbojów wielkiego imperium Azteków, przedstawiony kontekst epoki czasów objawień, zapiski na rdzennych manuskryptach, refleksje azteckich mędrców, przytoczone wspomnienia misjonarzy, a także wyniki badań naukowych historyków i historyków sztuki, antropologów, ikonoklastów, biografów, teologów oraz passusy z dokumentów i fragmenty homilii – rozwiewając wątpliwości, potwierdzając fakty oraz przytaczając wyczerpujące pod względem teologicznym wyjaśnienia – skutecznie przyczyniają się do zrozumienia guadalupańskich wydarzeń. Na początku rozdziałów zamieszczono fragmenty biblijne (wraz z siglami), zwroty obcojęzyczne (hiszpańskie i w języku nahuatl) zapisano kursywą w nawiasach i przetłumaczono. Pomocą służą dodatki: Nican Mopohua (główne źródło studiów nad objawieniami guadalupańskimi), Chronologia wydarzeń guadalupańskich i modlitwy, a także bibliografia oraz przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne).

Książka Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości przeznaczona jest dla tych, którzy pragną doświadczyć niewidzialnej obecności Boga w zwykłej, szarej codzienności. Mistrzowskie połączenie sacrum i profanum, wewnętrznych doznań z tym, co widzialne jest od zewnątrz, umożliwia zanurzenie się w stan wewnętrznego wyciszenia i najgłębszych refleksji oraz zaczerpnięcie potrzebnych sił. Każdy, kto skorzysta z osobistych przemyśleń i spostrzeżeń Carla Andersona oraz Eduarda Cháveza, bez wątpienia wybierze z nich to, co z powodzeniem zastosuje w swoim własnym życiu.

„Echo Katolickie” (nr 1/2025), Do przemyślenia i zrobienia, Ewangelizacja przez Maryję:

Wiara w Boga umacnia się min. przez rozważanie słowa Bożego, chrześcijańską medytację i kult maryjny. Te trzy rzeczywistości pomagają w duchowym rozwoju i zacieśnianiu naszej relacji z Najwyższym. Jeśli szczerze się na nie otworzymy, doświadczymy zaskakujących owoców.

Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości to książka opowiadająca o tym, jak Maryja przemieniła oblicze obu Ameryk. Autorzy publikacji zaznaczają, że „cudowny wizerunek Maryi przemówił do Indian wego Nowego Świata w sposób, w jaki nie zdołaliby przemówić do nich misjonarze”. Obraz, jaki powstał na tilmie Juana Diego, a także samo przesłanie Matki Bożej z Guadalupe nawróciły i ciągle nawracają tysiące ludzi. Maryja za sprawą cudownego wizerunku przemówiła do serc i umysłów zwaśnionych Hiszpanów i Indian. Książka opowiada o historii objawień, do jakich doszło w Meksyku, i o cudowności, którą naznaczony jest wizerunek Pani z Guadalupe. Z lektury dowiemy się, że powstał on na bardzo nietrwałym materiale podatnym na wilgoć i czynniki chemiczne. Wbrew wszystkiemu przetrwał prawie 500 lat. Trudno określić technikę, w której został wykonany. Autor wspomina również o jego czytelnej i mocnej symbolice zrozumiałej dla Indian. Maryja przez ten wizerunek przemówiła do nich w ich języku, ale przemawia także do nas. Ten obraz nieuczyniony ręką ludzką naprawdę skłania do kontemplacji Boga i Jego dzieł. Powyższa książka bardzo nam w tym pomoże.

Pełna treść ukazała się na łamach „Echo Katolickie”.

„Gość Niedzielny” (nr 5/2025), Dobromiła Salik:

Nazywać Ją „Córeńką”? Pytać, j jak Jej się spało? Czemu nie? lîl W XVI- wiecznym Meksyku nowo ochrzczeni Aztekowie do Maryi nie zwracali się „Matko”, ale używali pieszczotliwych określeń. Zamieszczony w książce dokument Nican Mopohua, spisany niedługo po objawieniach w Guadalupe, robi wrażenie. Jest tam wiele poetyckich sformułowań i zdrobnień. Tak – zgodnie z mentalnością tamtejszego ludu – zwraca się do Juana Diego Maryja. I tak odpowiada Jej aztecki świecki – przyszły święty. Wie dobrze, kto z nim rozmawia. Ta pewność, totalne zaufanie i posłuszeństwo ułatwią mu wypełnienie misji. Maryja weszła całkowicie w mentalność tamtejszych ludzi: przemawiała w ich języku, ubrana była w ich szaty (z przepaską oznaczającą kobietę brzemienną!), miała rysy Metyski… Objawiła się także uzdrowionemu wujowi wizjonera, a biskup, pozostając pod wrażeniem wizerunku, który pojawił się na szacie Juana Diego, bardzo szybko nabrał pewności, że to Matka Boża prosi o wybudowanie kościoła.

Oprócz przebogatej symboliki wizerunku i wyczerpującej historii najstarszych maryjnych objawień oraz ich doniosłości dla obu Ameryk autorzy opisali aktualne przesłanie Guadalupe. To największe sanktuarium maryjne na świecie. Każdego roku przybywa tu 12 min pielgrzymów. Niepokalana Matka Syna Bożego i Matka każdego z nas wciąż przemawia, przynosząc orędzie świętości życia, miłosierdzia, jedności i nadziei.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszykKontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze