„Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” w mediach

24 lutego 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Publikacja ta relacjonuje pierwsze 100 dni wojny. Nie dziwi nikogo, że wzbudza ona ogromne zainteresowanie mediów. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki na jej temat.

opoka.org.pl, „Listy z Ukrainy”. Poruszające relacja z pierwszych 100 dni wojny:

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: opoka.org.pl.

wszystkoconajwazniejsze.pl, Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny:

Bagatele z oblężonego kraju

Wolałbym, żeby ta książka nigdy nie powstała. Wiem, że to bardzo słaby początek wstępu do książki napisanej przez moich współbraci, ale to święta prawda. Przez kilka lat byłem dyrektorem wydawnictwa Kairos i miałem zaszczyt przygotowywać do druku książki dominikanów z Wikariatu Ukrainy. Były wśród nich publikacje opowiadające o naszej tradycji, rozważania duchowe, rozprawy filozoficzne i teologiczne. Nie sądziłem jednak, że będę pisał wstęp do książki, która jest relacją z pierwszych stu dni wojny w Ukrainie. Dobrze się jednak stało, że listy naszych braci zostały zebrane w jednym miejscu. Dzięki tej książce możemy przypomnieć sobie, że wojna to nie tylko rzeczywistość wielkiej polityki, ale codzienność ludzi, którzy, okrutnie doświadczani, starają się zachować wiarę w Chrystusa.

Dominikanie pojawili się w Ukrainie w XIII wieku. Misja rozpoczęta przez Świętego Jacka była kilkakrotnie przerywana z różnych powodów. Szczególnie wymowna jest legenda, mówiąca o jego ucieczce z płonącego Kijowa z Najświętszym Sakramentem w jednej i figurą Matki Bożej w drugiej ręce. To jeden z najpopularniejszych typów przedstawień polskiego świętego – tak powszechny, że w naszej percepcji bywa oderwany od swojego kontekstu. Jednak w bazylice świętych Jana i Pawła w Wenecji możemy podziwiać ogromnych rozmiarów fresk, którym Leonardo Bassano nam ten kontekst przybliża. Jacek kroczy po wodzie, w tle dostrzegamy płonące miasto i obóz wojsk nieprzyjaciela. Na bezpiecznym brzegu widzimy uchodźców. Jakiś człowiek próbuje podnieść ciało mężczyzny, prawdopodobnie już martwego. Jakaś matka pochyla się nad dzieckiem. Nie wiemy, czy dziecko żyje. Ludzie zgromadzeni wokół wyciągają ręce w kierunku Jacka, prosząc go o coś. Ktoś wznosi ręce do nieba (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wszystkoconajwazniejsze.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny:

Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych.

Kupując tę książkę, wspierasz odbudowę Ukrainy.

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

siodma9.pl, o. Jarosław Krawiec OP – Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny:

“24 lutego to był moment zaskoczenia, chociaz atmosfera przed wojną coraz bardziej gęstniała. O poranku jechałem do klasztoru sióstr karmelitanek w Kijowie, widziałem wielkie korki, kolejki do sklepów i bankomatów, panikę wielu osób starających się uciekać. Nie miałem mysli, żeby rzucić wszystko i wyjechać, ale zastanawialiśmy się z braćmi nad różnymi scenariuszami. Im dłużej to trwało, tym bardziej przekonywaliśmy się do tego, że nasze miejsce jest w Kijowie, pośród ludzi, którym służymy. Nie mieliśmy potężnego, wewnętrznego dylematu” – powiedział w poranku Siódma9 o. Jarosław Krawiec OP, współautor książki “Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” (Wydawnictwo W Drodze). Część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na odbudowę Ukrainy.

Dominikanin podkreśla, że w książce nie ma geopolityki (…).

Pełna treść rozmowy dostępna jest na stronie: siodma9.pl.

Aleteia.pl, „Eucharystia przynosi pokój”. Pierwsze 100 dni wojny w listach Jakuba Gonciarza OP i Jarosława Krawca OP:

„Szykujemy piwnicę w naszym kijowskim klasztorze. Może być potrzebna, biorąc pod uwagę, co się dzieje wokół” – pisał dominikanin pierwszego dnia wojny w Ukrainie.

Listy… stanowią zapis z życia zwykłych ludzi, a także relacje braci dominikanów mieszkających w różnych klasztorach w Ukrainie. Są głosem i refleksją, że nawet najbrutalniejszym zdarzeniom towarzyszy dobro, pojawiające się ze strony innych ludzi. W Listach… wybrzmiewa wdzięczność za nie i podkreślenie bezcennej siły wspólnoty oraz modlitwy (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: Aleteia.pl.

doxa.fm, Książka pt.: „Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny”:

Wydawnictwo W drodze tym razem prezentuje książkę, której kupno wspiera odbudowę Ukrainy. „Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny”, to zapis doświadczeń osób, które znalazły się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z wielu stron.

Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP, autorzy publikacji, nie opisują w niej polityki ani wojskowych strategii. Dominikanie mieszkający i pracujący w Ukrainie przedstawiają za to ludzi, którzy zmagają się z wojenną codziennością, odważnych oraz solidarnych. Książka to głos i refleksja nad tym, że nawet najbrutalniejszym zdarzeniom towarzyszy dobro. W publikacji wybrzmiewa też wdzięczność za bezcenną siłę wspólnoty oraz modlitwy.

Dodatkowo w publikacji znajdziemy przydatne informacje na temat ośrodków niosących pomoc w Ukrainie, a także fotografie obrazujące realia życia w czasie wojny. Jak można przeczytać we wstępie, w obliczu strasznych wojennych wydarzeń „Eucharystia jest ucieleśnieniem naszej nadziei, że pokój Boży zatriumfuje”.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

Tygodnik Idziemy” (nr 05/2023), idziemy.pl, Listy z Ukrainy, Patryk Lubryczyński:

Publikacja przypomina, że wojna to nie tylko wielka polityka, ale też codzienność ludzi, doświadczanych przez zło.

Osób starających się zachować wiarę w Chrystusa. Książka jest zapisem głosu zaatakowanych. To zbiór poruszających świadectw dominikanów, którzy pozostali z ukraińską ludnością w myśl ewangelicznych słów: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Listy pokazują, że podczas wojny potrzebni są również ludzie „drugiego planu”. Oni – dostarczając leki, żywność, niosąc pomoc duchową – są znakiem nadziei. Lektura wlewa we wnętrze przeświadczenie, że w oczach Bożych nawet małe dobre uczynki nie zostaną zapomniane, ale wydadzą owoce, jakich sobie nie uświadamiamy. Wojenne wspomnienia zachęcają, żeby podejmować walkę duchową wobec wszelakiej przemocy. Pocieszają, że krzyż nie jest końcem, ale krokiem ku porankowi zmartwychwstania. Pozycja zawiera mądrość egzystencjalną możliwą do zastosowania także w pokojowych warunkach. Uczy wdzięczności za to, co się posiada. Listy zostawiają trwały ślad w sercu. Tej książki nie może zabraknąć w Państwa rękach.

kair.ekai.pl, onet.pl, Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny:

Książka wydana przez Wydawnictwo „W Drodze” zawiera listy z pierwszych stu dni wojny, które pisali mieszkający i pracujący w Ukrainie dominikanie: Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP. Kupując tę książkę, wspierasz odbudowę Ukrainy.

24 lutego 2022 r. oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronach: kair.ekai.pl, onet.pl.

Polska Metropolia Warszawska”, Echo Dnia Radomskie”,, Echo Dnia Świętokrzyskie”, Dziennik Łódzki”, 28 stycznia 2023 r., Niezbędnik czytelniczy, Dramat wojny opisany w listach, Agaton Koziński:

Dwóch dominikanów miesz­kających na Ukrainie od po­czątku wojny pisze listy, rela­cjonując wydarzenia. Poru­szający zapis dramatu.

radionadzieja.pl, Listy z Ukrainy:

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w  książce “Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” (W Drodze)  listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

opoka.org.pl, Wojna oczami polskich dominikanów. Przeczytaj fragment książki „Listy z Ukrainy”:

Jak wyglądało życie na Ukrainie w pierwszych stu dniach wojny? Jego zapis znalazł się w książce „Listy z Ukrainy”, która zawiera relację dominikanów – Jakuba Gonciarza OP i Jarosława Krawca OP. Zachęcamy do przeczytania fragmentu tej publikacji (…).

Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: opoka.org.pl.

misyjne.pl, Życie konsekrowane na froncie [RECENZJA], Hubert Piechocki:

„Nie wiem, jak ten czas przeżywają ateiści. Nie wiem, jak się mają wyznawcy innych religii. Dla chrześcijan to niewątpliwie bardzo trudny sprawdzian, jakiego Boga tak naprawdę znają i czy Mu wierzą” – pisze o. Jakub Gonciarz, dominikanin, w książce „Listy z Ukrainy”. To zbiór pisanych na bieżąco refleksji z pierwszych stu dni wojny, która rozpoczęła się rok temu. 

O życiu konsekrowanym można pisać teoretycznie. Ale chyba ciekawsze wydaje się pokazanie tego, jak w praktyce ono wygląda. Rzeczywistość osób konsekrowanych z jednej strony oczywiście związana jest z pewną sfera sacrum, zwłaszcza ze ślubami. Ale takie osoby nie są przecież wycięte z tego świata (może z wyjątkiem klasztorów klauzurowych), więc na ich codzienność wpływ ma też to, co dzieje się wokół. 24 lutego 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę. Po ośmiu latach bitew w Donbasie zaatakowano cały kraj. Na terenie Ukrainy żyje i działa wielu zakonników(są tam i ojcowie oblaci). Wojna na pewno zmieniła sposób ich życia. Wydawnictwo W Drodze wydało właśnie publikację pt. „Listy z Ukrainy”. To zapis pierwszych stu dni wojny widziany oczami Jakuba Gonciarza OP i Jarosława Krawca OP (…).

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: misyjne.pl.

„Goście Niedzielny”, 26 lutego 2023 r., Wojenne Listy, Andrzej Crajewski:

Wśród polskich świadectw wojny w Ukrainie ważne miejsce zajmuje korespondencja dwóch polskich dominikanów, obserwujących wydarzenia przede wszystkim z perspektywy klasztoru dominikańskiego w Kijowie.

Autorami listów są o. Jakub Gonciarz OP, sekretarz polskiej prowincji dominika­nów, który od 2016 r. mieszka w Ukrainie, oraz o. Jarosław Krawiec OP, od 2020 r. przeło­żony dominikanów w Ukrainie. Te listy nie są formą literacką, ale autentyczną koresponden­cją przesyłaną do ich wspólnot, pisaną w ciągu pierwszych stu dni wojny. Miały informować o bieżących wydarzeniach w miejscach, gdzie aktualnie przebywali. Dlatego nie ma tu analizy przebiegu wojny. Swoją perspektywę zakonnicy ogra­niczają do tego, co sami widzą i czego doświadczają. Czasem
relacjonują spotkania i rozmo­wy telefoniczne ze współbrać­mi przebywającymi w innych miejscach: w Domu św. Mar­cina w Fastowie, w parafiach w Charkowie czy w Chmielnickim.

Listy pisane są oszczędnym językiem. Autorzy nie próbują epatować opisem okrucieństwa wojny, które widzą. Zastana­wiają się jednak, jak na wojnę reagują ludzie, których spoty­kają, czym jest dla nich pomoc, napływająca m.in. z Polski. Sta­wiają także pytania o religijny wymiar tego doświadczenia, oglądanego z dwóch różnych perspektyw: obszarów, gdzie nie toczą się działania wojsko­we, oraz terenów, gdzie trwa­ją walki i codziennie giną lu­dzie. Zdanie z listu o. Krawca z 22 kwietnia 2022 r., że wojna to „przedziwny i niesprawie­dliwy świat kontrastów”, mo­głoby być mottem tej porusza­jącej książki.

kair.ekai.pl, deon24.com, polskifr.fr, ewtn.pl, glos.jagiellonia.org, fronda.pl, onet.pl, poland.us, „Listy z Ukrainy. Pierwsze sto dni wojny”. Zwyczajne życie mieszkańców Kijowa w niezwyczajnych czasach:

„Wojna jak moneta ma dwie strony: tragiczną i piękną. Jest pełna okrucieństwa i ludzkiego cierpienia, ale też szlachetnych postaw – heroizmu obrońców ojczyzny i życzliwości zwykłych ludzi, którzy wspierają się w tym trudnym czasie” – mówi w rozmowie z Family News Service o. Jarosław Krawiec OP, który w książce „Listy z Ukrainy” opisuje codzienność życia w ostrzeliwanym Kijowie. Publikacja ukazała się nakładem dominikańskiego wydawnictwa W drodze, w związku ze zbliżającą się rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

„Wojna jak moneta ma dwie strony: tragiczną i piękną. Jest pełna okrucieństwa i ludzkiego cierpienia, ale też szlachetnych postaw – heroizmu obrońców ojczyzny i życzliwości zwykłych ludzi, którzy wspierają się w tym trudnym czasie” – mówi w rozmowie z Family News Service o. Jarosław Krawiec OP, który w książce „Listy z Ukrainy” opisuje codzienność życia w ostrzeliwanym Kijowie. Publikacja ukazała się nakładem dominikańskiego wydawnictwa W drodze, w związku ze zbliżającą się rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Autorami książki są dwaj dominikanie mieszkający w Kijowie – ojcowie Jarosław Krawiec, przełożony dominikanów na Ukrainie, i Jakub Gonciarz, przeor kijowskiego klasztoru.

W publikacji zebrano facebookowe wpisy o. Gonciarza i listy, które o. Krawiec wysyłał do Polski. Redakcja poprzedziła je krótkimi informacjami z frontu. Razem tworzą kronikę wojenną, która dzień po dniu opisuje życie mieszkańców stolicy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji.

Ojciec Krawiec wspomina, że wybuch wojny był dla miasta zaskoczeniem. „Sytuacja robiła się coraz bardziej napięta i wszyscy się czegoś spodziewaliśmy, ale nikt sobie nie wyobrażał, jak straszna będzie ta wojna” – mówi.

opoka.org.pl, List z Kijowa: wojna ma także bohaterów drugiego planu:

O cichych i ukrytych bohaterach, broniących od roku mieszańców Ukrainy w obliczu pełnoskalowej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę pisze w kolejnym Liście z Kijowa przełożony dominikanów w tym kraju, o. Jarosław Krawiec.

„Dziś, gdy otaczają nas realne ruiny miast i wsi Ukrainy, nie ma w nas ruiny ducha” – napisała wybitna ukraińska poetka Lina Kostenko do uczestników spotkania poświęconego jej twórczości, które odbyło się w czerwcu we Wrocławiu. „W dzieciństwie zbudził mnie dźwięk niemieckich bombowców przeszywających ukraińskie niebo o świcie 22 czerwca 1941, ten sam dźwięk bombowców, tym razem rosyjskich, przeszył ukraińskie niebo nad ranem 24 lutego 2022 roku. Historia zatoczyła koło” – dodaje Kostenko, która wkrótce obchodzić będzie 93 urodziny (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: opoka.org.pl.

gosc.pl, Jakub Gonciarz OP, Jarosław Krawiec OP – „Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny”:

Jakub Gonciarz OP, Jarosław Krawiec OP – „Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” – Wydawnictwo W drodze

Kupując tę książkę, wspierasz odbudowę Ukrainy.

24 lutego 2022 roku oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy. Kraj został zaatakowany przez Federację Rosyjską, a Ukraińcom przyszło się zmierzyć z brutalną przemocą. Zamieszczone w niniejszej książce listy z pierwszych stu dni wojny to zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron. Nie znajdziemy tu polityki ani opisów wojskowych strategii. Przeczytamy za to o ludziach – zmagających się z wojenną codziennością, odważnych, solidarnych (…).

Pełna treść tekstu dostępna jest na stronie: gosc.pl.

sadeczanin.info.pl, Zobaczymy, co przyniesie dzień:

Książka zawiera listy z pierwszych stu dni wojny, które pisali mieszkający i pracujący w Ukrainie dominikanie: Jakub Gonciarz OP i Jarosław Krawiec OP.

siódmy dzień wojny 2 marca 2022 Środa Popielcowa

Krótko: Facebook przypomniał mi zdjęcie sprzed ośmiu lat. Jałta, Krym. Początek trwającej teraz wojny. Dobra okazja, by na progu Wielkiego Postu zrobić sobie rachunek sumienia. Nie innym, ale osobiście. Pozycja Pana jest ta sama. On zło pokonał. Wykonał swoje zadanie. Jest za co Mu dziękować. Ale co ja robię ze złem, którego jestem sprawcą? Próbuję go nie widzieć, jakoś je sobie wyjaśnić słabością natury, usprawiedliwić się okolicznościami, zobaczyć, ale w porównaniu z innymi, przyzwyczajam się, godzę się na wybór niby mniejszego zła? Czy też patrzę na nie w prawdzie, uznaję to zło za swoje, wyznaję swoją bezradność wobec niego, staram się od zła radykalnie odciąć, biorę pełną odpowiedzialność za jego skutki w  moim życiu i  życiu innych, próbuję zrobić wszystko, by do niego nie wrócić, pracuję, by mieć siły do walki w przyszłości? Angażuję się w dobro? I proszę o miłosierdzie u Boga i ludzi? U nas noc minęła spokojnie. Zobaczymy, co przyniesie dzień.
JAKUB GONCIARZ OP 

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: sadeczanin.info.pl.

Polskie Radio, Lumen, Listy z Ukrainy, Jan Pniewski:

Przed rokiem inwazja Rosji na Ukrainę zaskoczyła wszystkich, którzy wierzyli, że wszystko na groźbach się skończy. Niedowierzaniu w to, co się wydarzyło towarzyszyło przerażenie i niepokój o jutro. Przejmujące świadectwo tamtego czasu przynoszą Gościem audycji jest o. Jarosław Krawiec OP – współautor książki Listy z Ukrainy.


POSŁUCHAJ

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze