Jaka jest prawda o prawdzie?
Współczesny człowiek często postrzega prawdę jako kwestię subiektywną, co wynika z dominującego w kulturze relatywizmu i idei, że każdy ma prawo do swojej wersji rzeczywistości. Z jednej strony cenimy autentyczność i szczerość, ale z drugiej jesteśmy podatni na postmodernistyczne podejście, które podważa istnienie jednej, obiektywnej prawdy. W erze mediów społecznościowych zmagamy się z trudnością odróżnienia faktów od dezinformacji, co dodatkowo komplikuje zrozumienie prawdy.
Poznawanie prawdy bywa trudne, ponieważ wymaga od nas wysiłku intelektualnego, otwartości na różne perspektywy oraz umiejętności krytycznego myślenia. Często musimy zmierzyć się z naszymi uprzedzeniami, emocjami lub informacjami, które są sprzeczne z naszymi przekonaniami. Świat jest złożony, a prawda nie zawsze jest oczywista.
Mówienie o prawdzie i dobre jej rozumienie jest istotne, ponieważ jako chrześcijanie jesteśmy wyznani do głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie, który sam siebie przedstawia jako Prawdę. Jak zatem głosić prawdę we współczesnym świecie? Jak ją rozumieć i jak do niej przekonywać?
Zapraszamy na konferencję apologetyczną “Prawda o prawdzie”, podczas której pochylimy się nad PRAWDĄ. Będzie to wyjątkowa okazja, aby wspólnie z ekspertami zgłębiać złożoność prawdy w świetle filozofii, teologii i wyzwań współczesnej kultury. Konferencja odbędzie się 19 października 2024 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Dewajtis 5.
Razem z prof. Michałem Zembrzuskim skupimy się na tym, jak odróżnić prawdę od postprawdy, a z ks. prof. Markiem Dobrzenieckim zastanowimy się, czy istnieje prawda obiektywna. O. Janusz Pyda OP omówi prawdę w kontekście wolności, natomiast biblijne podejście do prawdy przedstawi s. Joanna Nowińska. Powiemy także o prawdzie na temat płci człowieka i o prawdzie w innych kulturach. Zastanowimy się, jak w praktyce rozmawiać o prawdzie ze sceptykami. Poza wykładami na konferencji będzie czas na dyskusje i rozmowy.
Konferencja „Prawda o prawdzie” skierowana jest do wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje zrozumienie prawdy i jej znaczenia w życiu codziennym oraz w kontekście wiary chrześcijańskiej. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych ewangelizacją, pasjonatów apologetyki, miłośników filozofii i teologii, liderów i aktywnych członków wspólnot oraz katechetów i osoby pracujące z młodzieżą.
Patronujemy i razem z organizatorami zapraszamy!
II Konferencja Apologetyczna „Dwa skrzydła – wiara i rozum” – PRAWDA O PRAWDZIE
19 października 2024 r.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Dewajtis 5, aula Jana Pawła II
Rejestracja: prawda.prodoteo.pl
Plan Konferencji
9.00-9.20 – Rejestracja
Sesja I:
9.30 – Rozpoczęcie konferencji
9.45- Dr hab. Michał Zembrzuski, prof. UKSW
Prawda i postprawda. Gdzie jesteśmy?
10.15 – Ks. dr hab. Marek Dobrzeniecki, prof. AKW
Metafizyczne założenia pojęcia prawdy obiektywnej. Co o świecie mówi nam pojęcie prawdy?
10.45 Dyskusja
11.00 -Przerwa kawowa
Sesja II:
11.30 – O. dr Janusz Pyda (AKW, Instytut Tomistyczny)
Która prawda wyzwala? O trzech koncepcjach prawdy i o warunkach koniecznych wolności
12.00 – S. dr hab. Joanna Nowińska (UŚ)
Prawda jako Boża wierność człowiekowi. Biblijne ujęcie emet
12.30 – Dr hab. Piotr Bylica, prof. UZ
Rola wyobraźni w apologetyce
13.00 Dyskusja
13.15- Przerwa obiadowa
Sesja III:
14.00 – Ks. dr hab. Zdzisław Struzik, prof. UKSW
Prawda płci człowieka – dziecka. Aksjologia św. Jana Pawła II co do „człowieczeństwa”
14.30 – O. dr hab. Tomasz Szyszka, prof. UKSW
Ziarna Słowa – prawda rozsiana we wszystkich kulturach
15.00 – Dr Małgorzata Madej (Fundacja Prodoteo)
Prawda, hipoteza, prawdopodobieństwo – apologetyka dla sceptyka
15:30 – dyskusja końcowa
Organizatorzy: Fundacja Prodoteo, Zakład Dialogu Religijnego (Wydział Teologiczny UKSW), Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Instytut Mazenodianum.
Oceń