„Katolicki dżentelmen” w mediach

Podróż po świecie katolickiej męskości wzbudziła spore zainteresowanie mediów. Poniżej prezentujemy tylko niektóre materiały, które ukazały się w mediach na ten temat.

lubimyczytac.pl:

Zwięzła książeczka o tym, jak być katolikiem „po męsku”. W gruncie rzeczy jest to lektura lifestyle’owa, lekka, ciężko jej coś zarzucić oprócz tego, że brakuje jej trochę głębszego wniknięcia w poszczególne tematy (z uwagi na małą objętość). Opisuje ona niektóre męskie problemy jak kwestie alkoholu czy pornografii. Ważne jednak, że oprócz kwestii typowo związanych z męską duchowością, są też elementy uniwersalne takie jak modlitwa, problem cierpienia i świętości czy wypełniania Woli Bożej. Z pewnością polecam mężczyznom-katolikom, jako element swego rodzaju „duchowej formacji”, jako kolejną „cegiełkę” w duchowej drodze. Myślę, że od tej książki można zacząć tę drogę.

lubimyczytac.pl, Paweł Krawczyk:

Uprzejmość, kurtuazja, opanowanie, a jednocześnie stanowczość, siła charakteru i gotowość do odważnej obrony wyznawanych wartości. Świetnie ze sobą połączone i atrakcyjnie opakowane w jednej książce. Dla każdego, kto myśli że facet – katolik musi być troglodytą, albo komandosem. Dla wszystkich, którzy uważają, że katolik musi być zniewieściały albo amorficzny. Oby więcej tego myślenia w nas – prawdziwych mężczyznach, idących za Mistrzem.

opoka.org.pl, Dlaczego mężczyźni poszukują autentyczności?:

Autentyczny. Prawdziwy. Ręcznie wykonany. Klasyczny. Z prawdziwego zdarzenia. Coś jest w tych słowach, co sprawia, że poruszają duszę mężczyzny – pisze Sam Guzman. Przeczytaj fragment książki „Katolicki dżentelmen”.W poszukiwaniu autentyczności

Autentyczny. Prawdziwy. Ręcznie wykonany. Klasyczny. Z prawdziwego zdarzenia. Coś jest w tych słowach, co sprawia, że poruszają duszę mężczyzny. Nie lubimy podróbek. Lubimy rzeczy, które są solidne, mocne i są w stanie przetrwać próbę czasu.

Przykład: od czasu kiedy byłem małym dzieckiem, fascynowały mnie stare samochody. Ojczym zabierał nas, dzieciaki, na klasyczne pokazy samochodowe, organizowane na poplamionych olejem parkingach przy McDonaldzie, gdzie do chodników przyklejone były frytki, a z głośników dobiegał głośny dźwięk Beach Boysów. Klasyczne, podrasowane samochody o wyjątkowo wysokich osiągach zaparkowane w rzędach tworzyły wrażenie dzikiego piękna. 

Pojazdy te były w stanie doprowadzić do furii jeżdżących priusami i żywiących się granolą ekowojowników. Potężne ośmiolitrowe silniki warkotały, drgały i mruczały, wydając tak silne basowe dźwięki, że czuło się ich huk w piersiach. Ponadwymiarowe samochody z turbodoładowaniem wyły i ryczały, zasysając powietrze w trzęsące się, czterocylindrowe gaźniki. Gdy kierowcy puszczali sprzęgła, uwalniając setki koni mechanicznych na drżącej nawierzchni, tańczące boczne rury buchały spalinami, a opony znikały w słupach gryzącego dymu.

To było niezwykłe (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: opoka.org.pl.

sadeczanin.info, Katolicki dżentelmen:

Sam Guzman pokazuje, że katolicki dżentelmen nie może być bożonarodzeniowym i wielkanocnym „katolikiem od święta”, traktującym wiarę jak bufet, przy którym zamawia się przekonania pasujące do określonego stylu życia. Powinien postępować w zgodzie z prawdą objawioną przez Chrystusa Pana.

Dzisiaj, kiedy – jak nigdy dotąd – kwestionuje się nawet samo znaczenie bycia mężczyzną, warto na nowo postawić pytanie o to, kim jest mężczyzna i jak ma nim być. Autor w zwięzłych rozważaniach zajmuje się różnymi aspektami męskości, w tym m.in.: wychowaniem, życiem duchowym, tradycją. (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: sadeczanin.info.

Radio Nadzieja, 2 grudnia 2022 r., , Katolicki dżentelmen, Anna Czytowska:

Tygodnik „Idziemy” (nr 48/2022) oraz idziemy.pl, Rycerze Pana, Patryk Lubryczyński:

Danuta Rinn śpiewała: „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy”. Pytanie staje się coraz bardziej naglące w cywilizacji zachodniej, w której ideolodzy gender promują rozmywanie tożsamości płciowej.

Książka to unikatowy przewodnik dla wierzących mężczyzn. Autor odkrywa pragnienia męskiego serca. Wskazuje na zakorzenione w kulturze mity na temat męskości. Pozycja jest cenną pomocą, która pomoże młodych mężczyzn przemienić w katolickich dżentelmenów. Rozdziały są zwięzłe, do przeczytania w kilka minut, a każdy z nich dotyka innego aspektu męskiej osobowości. Sam Guzman napisał lekturę autentyczną i pozbawioną „pobożnych frazesów”. Wiara w jego ujęciu nie jest domeną jedynie starszych osób czy fanatyków o rozpalonych oczach. Stronice są relacją świadka, który wierzy, że katolicki depozyt wiary ma ponadczasowe treści dla zwykłych mężczyzn. Autor rycerskim cnotom nadaje powiew świeżości. Czytelnik dowie się, jak ukierunkowywać męską siłę na służebne przywództwo oraz jakimi regułami i zasadami powinien kierować się katolicki dżentelmen. Guzman, niczym chrześcijański coach, proponuje pełniejszy wgląd we własne wnętrze, aby stać się szczęśliwszym mężem oraz ojcem.

„Książki. Magazyn do czytania”, 1 grudnia 2022 r., Katolicki dżentelmen:

Zwięzłe rozważania nad aspektami męskości, w tym m.in.: wychowa­niem, życiem duchowym, tradycją.

opoka.org.pl, „Katolicki dżentelmen” – przewodnik po zdrowej i dobrej męskości:

Sam Guzman pokazuje, że katolicki dżentelmen nie może być bożonarodzeniowym i wielkanocnym „katolikiem od święta”, traktującym wiarę jak bufet, przy którym zamawia się przekonania pasujące do określonego stylu życia. Powinien postępować w zgodzie z prawdą objawioną przez Chrystusa Pana. 

Dzisiaj, kiedy – jak nigdy dotąd – kwestionuje się nawet samo znaczenie bycia mężczyzną, warto na nowo postawić pytanie o to, kim jest mężczyzna i jak ma nim być. Autor w zwięzłych rozważaniach zajmuje się różnymi aspektami męskości, w tym m.in. wychowaniem, życiem duchowym, tradycją.

„Zapraszam cię w podróż po świecie katolickiej męskości. To ścieżka pełna przygód i zmagań, porażek i zwycięstw, walki i miłości. To niełatwa droga, ale jedyna, którą warto podążać – ponieważ cel jest o wiele lepszy, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić” – napisał Sam Guzman w książce Katolicki dżentelmen (tytuł oryginalny: „The Catholic Gentleman: Living Authentic Manhood Today”) (…).

Pełna treść informacji dostępna jest na stronie: opoka.org.pl.

radionadzieja.pl, Wiara: Katolicki dżentelmen:

Zapraszam cię w podróż po świecie katolickiej męskości. To ścieżka pełna przygód i zmagań, porażek i zwycięstw, walki i miłości. To niełatwa droga, ale jedyna, którą warto podążać – ponieważ cel jest o wiele lepszy, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić – napisał Sam Guzman w książce “Katolicki dżentelmen” (Wydawnictwo W Drodze).

Sam Guzman pokazuje, że katolicki dżentelmen nie może być bożonarodzeniowym i wielkanocnym „katolikiem od święta”, traktującym wiarę jak bufet, przy którym zamawia się przekonania pasujące do określonego stylu życia. Powinien postępować w zgodzie z prawdą objawioną przez Chrystusa Pana. Dzisiaj, kiedy – jak nigdy dotąd – kwestionuje się nawet samo znaczenie bycia mężczyzną, warto na nowo postawić pytanie o to, kim jest mężczyzna i jak ma nim być. Autor w zwięzłych rozważaniach zajmuje się różnymi aspektami męskości, w tym m.in.: wychowaniem, życiem duchowym, tradycją (…).

Obszerniejsza informacja nt. książki dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

sadeczanin.pl, Rady świętego dotyczące stylu:

Jak powinien ubierać się katolicki dżentelmen? Nie potrafię znaleźć lepszego sposobu na odpowiedzenie na to pytanie aniżeli zacytować świętego – świętego, który, tak się akurat składa, jest doktorem Kościoła. Mam na myśli św. Franciszka Salezego.

Już dawno minęły czasy, kiedy mężczyźni poza domem zawsze mieli na sobie kapelusz, marynarkę i krawat. Zdjęcia z dawnych rozgrywek baseballowych ukazują mężczyzn na trybunach w płaszczach i krawatach – nawet przy pełnym słońcu. Panowały pewne społeczne oczekiwania dotyczące sposobu, w jaki należy się ubierać w miejscach publicznych. I nie chodzi tu tylko o kwestię staroświeckości: bycie zadbanym i troskę o własny wygląd uznawano za wyraz szacunku względem innych.
Niechlujstwo było rzeczą nie do pomyślenia dla każdego, kto miał choć za grosz godności i szacunku dla samego siebie. Ale tak było kiedyś. Teraz żyjemy w świecie, w którym wszystko jest akceptowane. Poza publiczną nagością zasadniczo w kwestii mody nie ma rzeczy zakazanych. Czy w takiej atmosferze w ogóle warto zadawać pytanie: jak powinien ubierać się katolicki dżentelmen? Nie potrafię znaleźć lepszego sposobu na odpowiedzenie na to pytanie aniżeli zacytować świętego – świętego, który, tak się akurat składa, jest doktorem Kościoła. Mam na myśli św. Franciszka Salezego (…).

Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: sadeczanin.pl.

doxa.fm, Książka pt.: „Katolicki dżentelmen”:

Katolicki dżentelmen” to jedna z nowości wydawniczych Wydawnictwa W drodze. Autor, Sam Guzman, zaprasza nas w tej publikacji do podróży po świecie katolickiej męskości. Jest ona pełna wyzwań, porażek, ale także zwycięstw oraz miłości.

Sam Guzman to katolik, blogger, a także specjalista ds. marketingu. Jego najnowsza publikacja to zwięzłe rozważania, w których zajmuje się różnymi aspektami męskości, wychowaniem, życiem duchowym, tradycją. Ukazuje, że katolicki dżentelmen nie jest tylko „katolikiem od święta”, ale powinien postępować w zgodzie z prawdą objawioną przez Jezusa Chrystusa.

Autor publikacji na nowo stawia pytanie kim jest mężczyzna i zwraca uwagę jak ma nim być.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

wszystkoconajwazniejsze.pl, Katolicki dżentelmen:

W poszukiwaniu autentyczności 

Autentyczny. Prawdziwy. Ręcznie wykonany. Klasyczny. Z prawdziwego zdarzenia. Coś jest w tych słowach, co sprawia, że poruszają duszę mężczyzny. Nie lubimy podróbek. Lubimy rzeczy, które są solidne, mocne i są w stanie przetrwać próbę czasu. 

Przykład: od czasu kiedy byłem małym dzieckiem, fascynowały mnie stare samochody. Ojczym zabierał nas, dzieciaki, na klasyczne pokazy samochodowe, organizowane na poplamionych olejem parkingach przy McDonaldzie, gdzie do chodników przyklejone były frytki, a z głośników dobiegał głośny dźwięk Beach Boysów. Klasyczne, podrasowane samochody o wyjątkowo wysokich osiągach zaparkowane w rzędach tworzyły wrażenie dzikiego piękna.  

Pojazdy te były w stanie doprowadzić do furii jeżdżących priusami i żywiących się granolą ekowojowników. Potężne ośmiolitrowe silniki warkotały, drgały i mruczały, wydając tak silne basowe dźwięki, że czuło się ich huk w piersiach. Ponadwymiarowe samochody z turbodoładowaniem wyły i ryczały, zasysając powietrze w trzęsące się, czterocylindrowe gaźniki. Gdy kierowcy puszczali sprzęgła, uwalniając setki koni mechanicznych na drżącej nawierzchni, tańczące boczne rury buchały spalinami, a opony znikały w słupach gryzącego dymu (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wszystkoconajwazniejsze.pl.

pch24.tv (od min.: 11.50), Gombrowicz, hulajnoga i rozkapryszony mężczyzna. Dlaczego nasza cywilizacja upada?, Jan J. Franczak:

misyjne.pl, Książki pod choinkę, „Katolicki dżentelmen” Sam Guzman (Wydawnictwo W drodze):

Kim jest mężczyzna? Na to pytanie w swoich krótkich refleksjach próbuje odpowiedzieć Sam Guzman. Autor w 2013 r. założył stronę internetową catholicgentleman.com, która pomaga mężczyznom lepiej żyć – inspiruje ich do życia w świętości. Teraz z jego treściami może zapoznać się polski czytelnik. Guzman przekazuje mężczyznom najważniejszą prawdę – że muszą żyć zgodnie z tym, co przekazał nam Jezus. To na Jezusa i Jego słowa mamy postawić – a nie tworzyć własną wersję wiary. Każdy rozdział tej książki to zaledwie kilka stron, na których autor skoncentrował najważniejsze myśli związane z danym tematem. A tematy są bardzo szerokie – choć wszystkie dotykają różnych aspektów męskości. Publicysta pokazuje, jak wiele różnych życiowych sfer wiąże się z przeżywaniem swojej męskości. Odchodzi też od stereotypowego obrazu mężczyzny – maczo. Pokazuje, że mężczyźni mogą być wrażliwi, mogą przeżywać trudne emocje, że mają prawo do gorszego dnia. Czasem pisze o bardziej duchowych sprawach, innym razem podejmuje kwestie bliższe ciału i przezywaniu swojej codzienności. Co najważniejsze, w refleksjach nie ucieka od tematu Boga – stara się swoje teksty pisać tak, by katolicki mężczyzna dobrze wiedział, na Kim powinien się oprzeć. Postawienie na Jezusa powoduje, że dobrze radzimy sobie i z ważnymi kwestiami duchowymi, i z tak błahymi jak choćby… styl. Bo właśnie taki jest rozstrzał tematyczny poszczególnych materiałów. Lapidarność i przystępny język sprawiają, że lektura tej książki będzie przyjemnością nawet dla czytelniczych „niejadków”. 

miesięcznik W drodze” (nr 12), wdrodze.pl, Mężczyzna autentyczny, Magdalena Kaniewska:

Sklepowe regały uginają się od różnego rodzaju poradników. Dlaczego ktoś miałby sięgnąć akurat po Katolickiego dżentelmena? Bo wyróżnia go autentyczność! Dzisiaj, kiedy – jak nigdy dotąd – kwestionuje się samo znaczenie bycia mężczyzną, warto na nowo postawić pytanie o to, kim jest mężczyzna i jak ma nim być.

Okazuje się, że problem męskości ma szerszy kontekst. Odnosi się do fundamentalnego pytania: Co to znaczy być człowiekiem? Klucz wydaje się dość intuicyjny – jest nim zrozumienie i poznanie własnego przeznaczenia. Ten poradnik pomaga je na nowo odnaleźć.

W krótkich, acz dających wiele do myślenia rozdziałach autor przygląda się m.in. temu, kim tak naprawdę jest katolicki dżentelmen. Jakie są prawdziwe pragnienia i potrzeby męskiej duszy? Kiedy chłopiec staje się mężczyzną? Jaka jest rola mężczyzny w życiu dzieci i gdzie szukać autorytetu, który pokaże, jak być dobrym ojcem?

A także: Jak wygląda męska tożsamość? Czy picie alkoholu jest czymś niemoralnym? Czy istnieje coś takiego, jak kodeks dla mężczyzn? Jaka jest rola tradycji i małżeństwa w życiu mężczyzny? Jak „po męsku” znosić cierpienie? Co jest kwintesencją bycia dżentelmenem? Jaka jest rola kobiety w życiu mężczyzny?

Guzman, oprócz zwartych i konkretnych odpowiedzi na te wszystkie pytania, odnosi się również do kwestii: czystości, wartości pracy, wiedzy, wiary, istoty i znaczenia świętości oraz opanowania. Podkreśla przy tym konieczność podejmowania przez mężczyznę wysiłku, pomocy słabszym oraz szukania drogi do autentycznego szczęścia – swojego i tych, za których odpowiada.

Sporo tego, to prawda! Zapewniam jednak, że warto sięgnąć po tę lekturę. Warto poświęcić trochę czasu na to, by z chłopca (który przecież drzemie w każdym mężczyźnie) stać się autentycznym katolickim dżentelmenem… i odnaleźć siebie na nowo!

deon.pl, Problemy mężczyzn prawie zawsze zaczynają się od nieobecnego ojca:

„Nieobecność ojca w domu oznacza brak instruktażu i brak inicjacji, które zrodziły kilka pokoleń »zagubionych chłopców«, niepewnych, czy mogą chlubić się z oznak męskości, czy też są skazani na pozostanie na zawsze dziećmi”. Przeczytaj fragment książki Sama Guzmana „Katolicki dżentelmen”.

Kryzys współczesnej męskości w dużej mierze spowodowany jest nie tylko brakiem rytuałów inicjacyjnych, lecz także inicjatorów. Według Biura Spisowego Stanów Zjednoczonych, jedynie 23,5 procent amerykańskich domów to stabilne rodziny, w których jest zarówno matka, jak i ojciec. Około dwudziestu milionów dzieci w Stanach Zjednoczonych żyje w domach bez ojca.

Ten brak udziału mężczyzn w wychowywaniu dzieci, zwłaszcza synów, ma druzgocące konsekwencje. Badania socjologiczne wykazują, że brak ojca wpływa na wszystkie aspekty rozwoju dziecka, obejmując zdrowie fizyczne i psychiczne, osiągnięcia edukacyjne oraz status ekonomiczny(…).


Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

Echo Katolickie”, 12 stycznia 2023 r., Katolicki dżentelmen:

Być mężczyzną we współczesnym świecie, czyli…? Jak rozumieć męstwo? I co oznacza bycie dziś katolickim dżentelmenem?

Sam Guzman, autor książki, po­kazuje, że katolicki dżentelmen nie może być bożonarodzenio­wym i wielkanocnym katolikiem od święta traktującym wiarę jak bufet, przy którym zamawia się przekonania pasujące do określo­nego stylu życia. Katolicki dżen­telmen powinien postępować w zgodzie z prawdą objawioną przez Jezusa Chrystusa.

Dzisiaj, kiedy – jak nigdy dotąd – kwestionuje się nawet samo zna­czenie bycia mężczyzną, warto na nowo postawić pytanie o to, kim jest mężczyzna i jak ma nim być. Autor w zwięzłych rozważaniach zajmuje się różnymi aspektami męskości, w tym m.in.: wychowa­niem, życiem duchowym i trady­cją.

W podróż po świecie katolickiej męskości – porażek i zwycięstw, walki i miłości – zaproszeni są mężczyźni, ale też żony, matki i siostry w myśl znanej opinii, że to kobiety wychowują mężczyzn.

deon.pl, Jak uwolnić się od pornografii? Oto trzy skuteczne sposoby:

„Uzależnienie od pornografii to epidemia. Nie można inaczej tego ująć, skoro czterdzieści milionów Amerykanów regularnie ogląda pornografię, a co sekundę ogląda ją ponad dwadzieścia osiem tysięcy”. Jak uwolnić się od tego nałogu? Sam Guzman w książce „Katolicki dżentelmen” mówi o trzech sposobach walki z pornografią.

Kiedy jest się uwikłanym w sieć uzależnienia, łatwo odczuwać beznadzieję. Jednakże bez względu na to, co zrobisz, nie wierz w kłamstwo, które mówi, że już nigdy się od tego nie uwolnisz. To nieprawda. Wrogiem jest rozpacz. Odrzuć ją. Z Bożą łaską możesz stać się wolny od pornografii. Podejmij zobowiązanie, aby pokonać ten grzech raz na zawsze. Skoncentruj na tym celu całą swoją energię i wykorzystaj wszelką broń, jaką masz do dyspozycji. Wreszcie zawierz się w pełni naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, który jest w stanie ci pomóc. Wołaj do Niego, jak niewidomy żebrak w Ewangelii:

„Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!” (Łk 18,38) i nigdy nie zapominaj, że On może cię uzdrowić i wybawić (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze