„Cuda” w mediach

Najnowsza książka dominikanina Janusza Pydy OP cieszy się sporym zainteresowaniem czytelników oraz mediów. Oto niektóre wzmianki na jej temat.

dorzeczy.pl, Przegląd religijny: Cuda:

Co to jest cud? Dlaczego Jezus dokonywał cudów? Czy chciał uatrakcyjnić swoją naukę? Chciał wzbudzać sensację? Janusz Pyda OP pokazuje, że cuda są integralną częścią zbawczej misji Syna Bożego: zmieniają rzeczywistość i są zapowiedzią szczęścia wiecznego. Przez wieki narosło wokół nich wiele nieporozumień. Dziś myli się je z czarami, sztuczkami magicznymi. Dominikanin rozprawia się z tymi mitami. Jasno i cierpliwie tłumaczy, czym są cuda, i uświadamia nam, jak bardzo ich potrzebujemy. Propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i lepiej (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

ekai.pl, kair.ekai.pl, „Cuda” – najnowsza książka Janusza Pydy OP:

(…) Podążając za rozważaniami autora, pochylamy się m.in. nad pytaniami: Czym jest cud? Czy cuda zawsze są widzialne, czy może mają też wymiar wewnętrzny – np. w postaci wewnętrznej przemiany ku dobru? Czy wiara pomaga, czy może przeszkadza w zauważeniu i docenieniu cudu? Czy cud jest tożsamy ze zdziwieniem? Jakie intencje towarzyszą nam przy poszukiwaniu cudów? Kto tak naprawdę czyni cuda? Jak ma się Bóg do cudotwórców? Czym jest cud w kontekście natury? Po co właściwie Bóg czyni cuda? Jak odróżnić cuda mające źródło w Bogu od sztuczek czy niezwykłości innego pochodzenia? (…)


Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: ekai.pl.

„Tygodnik Idziemy” (nr 39/2022) oraz idziemy.pl, Cuda na warsztat, Agnieszka M. Domańska:

W medycynie znane są przypadki, gdy z niewyjaśnionych przyczyn nieuleczalnie chory pacjent nagle staje się zdrowy, złośliwy guz „znika” z organizmu, a osoba po ciężkim urazie kręgosłupa zaczyna chodzić, choć nie dawano jej na to szans.

„Cud” to pierwsze słowo, które się nasuwa, by określić taką sytuację, mimo że zanim padnie ono z ust lekarzy, poprzedzone jest pogłębioną analizą historii choroby pacjenta. O licznych cudach czytamy także w Piśmie Świętym, a niejeden z czytelników, analizując historię własnego życia, niektóre wydarzenia nazwałby nie inaczej niż cudem.

Kiedy zatem możemy mówić o cudach? Jak oceniać je lub przeżywać zgodnie z wiarą katolicką? Odpowiedź znajdziemy w książce o. Janusza Pydy OP, który podejmuje tematykę cudów. Dominikanin z rzemieślniczą dokładnością pokazuje cuda „od podszewki”: krok po kroku tłumaczy pojęcie cudu, wyjaśnia, „po co” Bóg je czyni, jak człowiek, którego zdolności są ograniczone, może uczestniczyć w dziele Wszechmocnego Boga. Opisuje także błędne postawy, jakie można przyjąć w obliczu tego wydarzenia. Książka jest zbiorem praktycznych i teoretycznych wskazówek dla wszystkich, którzy na drodze życia zetknęli się już z cudami albo też bardzo pragną ich doświadczyć. Autor zaś stara się kierować czytelników „w stronę właściwej postawy umysłu i woli, dzięki której cuda doświadczone czy upragnione będą miały szansę spełnić swoją główną funkcję: prowadzić do Boga, nie zaś od Niego oddalać”.

ksiazki.wp.pl, Cuda w Kościele katolickim. „Wielu księży wybiera złe podejście”:

Dzięki uprzejmości Wyd. W drodze publikujemy fragment książki „Cuda” Janusza Pydy OP.

Istnieją dwa błędne podejścia do cudów. Pierwsze z nich nazwijmy sceptycznym, drugie – entuzjastycznym. Sceptyk radykalny może zupełnie wykluczać możliwość zachodzenia cudów, a ich opisy zawarte w Piśmie Świętym  traktować jako opowiadania o charakterze mitycznym. Sceptyk umiarkowany będzie natomiast cuda dopuszczał, ale jednocześnie zaprzeczy istnieniu jakichkolwiek kryteriów umożliwiających uznanie, czy konkretne wydarzenie jest cudem. Sceptyk niezdecydowany będzie zaś utrzymywał, że właściwie nie ma żadnego znaczenia, czy cuda się zdarzają, czy też nie, czy istnieją kryteria pozwalające określić jakieś wydarzenia jako cudowne, czy też kryteria takie nie istnieją. Zakłada on, że tak czy inaczej – nawet gdyby cuda istniały i były wyraźnie odróżnialne od wszelkich wydarzeń niezwykłych – nie miałyby żadnej wartości potwierdzającej wiarę; podkreśla też, że nie istnieje żadna potrzeba, aby taką właśnie rolę odgrywały.

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: ksiazki.wp.pl.

opoka.org.pl, Czym są cuda i czemu służą? – w nowej książce tłumaczy o. Janusz Pyda:

(…) Publikacja ukazała się w ramach serii „Pszenica i Kąkol”, która powstaje we współpracy Wydawnictwa W drodze z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Seria wypływa z praktyki i wiedzy doświadczonych teologów, stanowi jednocześnie odpowiedź na problemy konkretnych ludzi szukających pomocy w codziennych zmaganiach (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: opoka.org.pl.

opoka.org.pl, Dlaczego tylko Bóg może czynić cuda?:

(…) Zdaję sobie oczywiście sprawę, że językowe sformułowanie trzeciej cechy cudu wymienionej w naszej definicji z pierwszego rozdziału może wywołać uzasadniony popłoch czy wzbudzić przerażenie u większości czytelników. Spróbujmy jednak spojrzeć strachowi prosto w oczy i przytoczmy jeszcze raz owo straszliwie brzmiące zdanie. Otóż mówi ono, iż „cud jest takim zdarzeniem, które w świecie stworzonym może być dokonane wyłącznie przez transcendentnego i wszechmocnego Boga Stwórcę jako przyczynę główną”.

Terminy takie jak „transcendencja”, „przyczyna główna” brzmią bardzo technicznie czy wręcz odpychająco, ale kryje się za nimi treść prosta i piękna. Aby wyjaśnić cechę cudu, którą opisuje przytoczone zdanie, nie będę po kolei omawiał poszczególnych terminów i pojęć. Proszę pozwolić, że odwołam się do pewnej metafory (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: opoka.org.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Cuda:

Przez wieki narosło wokół nich wiele nieporozumień. Propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i lepiej.

Co to jest cud? Dlaczego Jezus dokonywał cudów? Czy chciał uatrakcyjnić swoją naukę? Chciał wzbudzać sensację? Janusz Pyda OP pokazuje, że cuda są integralną częścią zbawczej misji Syna Bożego: zmieniają rzeczywistość i są zapowiedzią szczęścia wiecznego (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

sadeczanin.pl, Do natury cudu należy to, że jest on zdarzeniem zadziwiającym:

Czy bowiem nie jest przypadkiem tak, że stajemy się niekiedy poszukiwaczami cudów właśnie dlatego, iż mamy ochotę na trochę zdziwienia, emocji, zaskoczenia?

Bardzo lubimy się dziwić. Oczywiście nie mam tu na myśli zdziwienia wywołanego czymś przykrym. Myślę raczej o takim zdziwieniu, do którego ciągnie nas na przykład wtedy, gdy idziemy oglądać występy iluzjonisty czy kiedy prosimy znajomego, aby jeszcze raz zrobił tę świetną sztuczkę z kartami. Lubimy być też zaskakiwani. Oczywiście również i w tym przypadku nie mam na myśli zaskakiwania złymi wiadomościami czy niekorzystnymi dla nas decyzjami. Ale czy nie zdarzyło nam się powiedzieć w reakcji na pytanie o to, jaki prezent chcielibyśmy dostać: „Zaskocz mnie, proszę. Lubię niespodzianki”? Zdziwienie i zaskoczenie, jeśli tylko nie wiążą się z czymś jednoznacznie dla nas niekorzystnym, same w sobie stanowią dużą atrakcję i mają znaczną siłę przyciągania.

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: sadeczanin.pl.

wszystkoconajwazniejsze.pl, Tylko Bóg czyni cuda:

Fakt, że Bóg jako stwórca świata jest wobec niego transcendentny, czyli całkowicie inny i różny, umożliwia czynienie cudów, czyli szczególnych ingerencji w stworzone dzieło – pisze Janusz PYDA OP

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że językowe sformułowanie trzeciej cechy cudu wymienionej w naszej definicji z pierwszego rozdziału może wywołać uzasadniony popłoch czy wzbudzić przerażenie u większości czytelników. Spróbujmy jednak spojrzeć strachowi prosto w oczy i przytoczmy jeszcze raz owo straszliwie brzmiące zdanie. Otóż mówi ono, iż cud jest takim zdarzeniem, które w świecie stworzonym może być dokonane wyłącznie przez transcendentnego i wszechmocnego Boga Stwórcę jako przyczynę główną.

Terminy takie jak „transcendencja”, „przyczyna główna” brzmią bardzo technicznie czy wręcz odpychająco, ale kryje się za nimi treść prosta i piękna. Aby wyjaśnić cechę cudu, którą opisuje przytoczone zdanie, nie będę po kolei omawiał poszczególnych terminów i pojęć. Proszę pozwolić, że odwołam się do pewnej metafory.

Otóż wyobraźmy sobie artystę malarza, który właśnie ukończył arcydzieło. Dla wygody przyjmijmy, iż mamy do czynienia na przykład z Edwardem Hopperem i jego najsłynniejszym chyba obrazem Nighthawks (co w wolnym tłumaczeniu można oddać za pomocą polskiego określenia: Nocne marki). Zostawmy na boku estetyczną dyskusję o tym, czy płótno to rzeczywiście jest arcydzielne, czy też nie. Przyjmijmy na nasz użytek, że jest (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wszystkoconajwazniejsze.pl.

Co to jest cud? Dlaczego Jezus dokonywał cudów? Janusz Pyda OP pokazuje, że cuda są integralną czę­ścią zbawczej misji Syna Bożego i realnie zmieniają rzeczywistość.

misyjne.pl, Początek jesieni – z książką w dłoni, Hubert Piechocki:

Różnie podchodzimy do cudów. Ja akurat dość sceptycznie, nie są mi potrzebne do przezywania wiary. Ojciec Janusz Pyda w krótkiej książce trochę porządkuje naszą wiedzę na temat cudów. Skupia się przede wszystkim na cudach, które dokonywały się za sprawą Jezusa. Było ich wiele – niektóre z nich bardzo spektakularne. Najpierw garść bardzo konkretnych informacji na temat tego, czym w ogóle są cuda ( i że wcale nie tak łatwo je zdefiniować). Potem autor opowiada nam o cudach Jezusa i zastanawia się, po co w ogóle nasz Pan te cuda czynił. Czy chciał zrobić show, wzbudzić sensację? A może zupełnie inny cel przyświeca Bogu, gdy decyduje się na cudowną ingerencję w rzeczywistość? Lektura książki „Cuda” na pewno zrodzi w nas wiele pytań, ale pozwoli też inaczej spojrzeć na „cudowną” rzeczywistość. Być może niektórzy z nas będą choć trochę mniej sceptyczni. A inni… mniej entuzjastyczni! To ciekawa, intelektualna przygoda z cudami, warto do niej zajrzeć.  

niezawodnanadzieja.blog.deon.pl, „Cuda”, Magdalena Urbańska:

(…) Cuda autorstwa dominikanina Janusza Pydy to mała, niepozorna książeczka z prostą okładką i równie prostym, ale przyciągającym wzrok układem graficznym. To jednak tylko zachęta do tego, co napisał autor, bo prostota wydania idzie w parze z dużą wartością samego tekstu.

Autor dotyka tematu cudów w bardzo dogłębny sposób. Mówi czym jest cud, a czym magiczne myślenie. Odpowiada na pytania jaki związek z cudami ma świat fizyczny. Dlaczego nie warto poszukiwać cudów spektakularnych i głośnych, ale skupić się na tych największych – jak choćby Eucharystia? Dlaczego w Biblii nie pojawiają się cuda, które zaprzeczają porządkowi natury (np. mówiące drzewa, złote rybki, latające dywany)? Po co w Kościele potrzebne są charyzmaty i komu mają służyć? Jak odróżnić prawdziwy charyzmat, który jest Bożym darem, od sztuczek i oszustw, choćby samozwańczych uzdrowicieli? Dlaczego nie powinniśmy opierać swojej wiary na cudach, których doświadczamy w życiu nawet jeśli są prawdziwe? (…)

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl.

miesięcznik W drodze”, listopad 2022 r., Dla entuzjastów cudów i nie tylko, Magdalena Kaniewska:

Ta niewinnie wyglądająca książka (z nowej serii „Pszenica i Kąkol”, która powstaje we współpracy z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach), to przemyślenia dominikanina, filozofa i teologa Janusza Pydy, który umie rozważać sprawy najważniejsze i nierzadko najtrudniejsze w pogłębiony, wielowymiarowy, a jednocześnie przystępny sposób.

Podążając za jego rozważaniami, pochylamy się m.in. nad pytaniami: Czym jest cud? Czy cuda zawsze są widzialne? Czy wiara pomaga, czy może przeszkadza w zauważeniu i docenieniu cudu? Czy cud jest tożsamy ze zdziwieniem? Jakie intencje towarzyszą nam przy poszukiwaniu cudów? Kto tak naprawdę czyni cuda? Jak ma się Bóg do cudotwórców? Czym jest cud w kontekście natury? Po co właściwie Bóg czyni cuda?

Janusz Pyda OP uwrażliwia nas na ważną prawdę, że im cud jest większy, tym bardziej ukryty, wymagający większej wiary. Im zaś mniejszy, tym często wydaje się bardziej spektakularny. Błędem jest więc gonienie za tymi drugimi, a zaniedbywanie wrażliwości i duchowej spostrzegawczości na wielkie cuda naszej wiary. Kluczowe przy tym wydaje się również zrozumienie, w jakim celu w ogóle Bóg ofiaruje nam dary i co chce, abyśmy z nimi zrobili.

Ta książka może realnie zmienić nasze życie, pokazując, że cuda są blisko nas, choć wcale ich nie zauważamy! I że czasami to my jesteśmy ich sprawcami.

Książki. Magazyn do czytania”, 1 października 2022 r., Cuda:

Dominikanin rozprawia się z mitami mylącymi cuda z czarami.

Echo Katolickie”, 17 listopada 2022 r., Dla chcących wiedzieć więcej i lepiej:

Janusz Pyda OP w serii „Pszenica i kąkol” stawia pogłębione pytania i daje rzetelne odpowiedzi na ważne kwestie do­tyczące cudów w życiu człowieka. Przez wieki narosło bowiem wokół nich wiele nieporozumień. Dziś myli się je z czarami, magiczny­mi sztuczkami… Co to jest cud? Dlaczego Jezus dokonywał cudów? Dominikanin pokazuje, że cuda są integralną częścią zbawczej misji Syna Bożego – zmieniają rzeczy­wistość i są zapowiedzią szczęścia wiecznego. Publikacja ta uświa­damia nam, jak bardzo cudów potrzebujemy.

Aleteia.pl, Kiedy cuda tracą swoją wartość?:

Na tym polega prawdziwie chrześcijańskie myślenie o cudach.

Boża wszechmoc

Spróbujmy choć trochę zbliżyć się do tajemnicy wszechmocy Bożej i dostrzec jej związek z czynieniem cudów. Wszechmoc to taki rodzaj mocy, dzięki któremu możliwe jest stwarzanie. Nie tworzenie, ale właśnie stwarzanie. Tworzenie polega na tym, że pracujemy z jakimś dostępnym już materiałem i nadajemy mu zgodną z naszym pomysłem i naszą wolą formę (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: Aleteia.pl.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze