W obronie nudy

W obronie nudy

Każdy ma jakieś wyobrażenia o czekającym nas wolnym czasie. Wiążą się one zazwyczaj z różnymi nadziejami, wywołują przyjemne emocje. Marzymy, myślimy, jak to będzie. Obiecujemy sobie, że ten czas wykorzystamy. W końcu wolne dni, tygodnie mamy mieć do własnej dyspozycji. Będziemy mogli swobodnie nimi rozporządzać. Taki niegasnący optymizm odradza się z roku na rok, nawet wtedy, gdy już ileś razy nasze nadzieje spaliły na panewce.

A jednak…

Niemal zawsze z taką samą prawidłowością wolny czas „ucieka”, notorycznie się nam wymyka. To, jak go spędzamy, najczęściej mocno odstaje od tego, co zamierzaliśmy. Odstaje nie tylko w szczegółach. Różnica jakościowa między tym, co planowane, i tym, co zrealizowane, bywa ogromna. I nie jest to kwestia jedynie zwyczajnego przeliczenia się. Mowa bowiem o sytuacji, w której mieliśmy wystarczającą swobodę, a i zamiary były rozsądne. Nie chodzi też, rzecz jasna, o niepomyślne wypadki, o losowe pokrzyżowanie planów. Nie udaje się przeżyć tych chwil po naszej uprzedniej myśli, chociaż nic konkretnego nam nie przeszkodziło. Czujemy, że to raczej my sami siebie zawiedliśmy. Obiecywaliśmy sobie sporo, a tu nici. Nie poradziliśmy sobie z tą odrobiną swobody, na którą tak czekaliśmy. Zmarnowaliśmy czas, który został nam dany.

Obraz takiego przeciekającego przez palce czasu wolnego można kreślić z różnych stron. Zasadniczo nie reflektujemy nad nim, ale od biedy potrafimy nazwać sposób, w jaki doświadczamy jego straty. Mówimy, że się rozłazi, że ucieka. Ten czas ma różne momenty: są chwile beztroskiego nieróbstwa, odwlekania, odkładania wszelkiego aktywnego wypoczynku. Są chwile bezwładu, braku jakiegokolwiek pomysłu na to, co robić. Zdarzają się też jakieś przebłyski budzącej się świadomości, że coś jest nie tak, że może warto się ruszyć. Bywa, że pojawia się żal, niewczesna pretensja do same

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się