Dzieje Apostolskie
Rdz 18,1-10a / Ps 15 / Kol 1,24-28 / Łk 10,38-42
Pan Bóg od wieków przychodził do ludzi w gościnę. Dziś słyszymy, jak przychodzi do Abrahama i jego żony Sary, przychodzi też do Marty i jej siostry Marii. Te wydarzenia możemy potraktować jako podpowiedzi do naszych spotkań z Nim.
Pierwszą reakcją gospodarzy jest szacunek i pokłon. Abraham „pobiegł od wejścia do namiotu na ich spotkanie i skłonił się do ziemi”, a Maria „usiadła u stópPana”.
Zaraz po przywitaniu Abraham postarał się o posiłek dla przybyszów. Również Marta dała się wciągnąć w wir przygotowań i usługiwania Jezusowi. Warto docenić ten wyraz troski, szacunku i miłości względem gości. Podkreślają go też słowa zachęty: „uczyń, jak powiedziałeś”, skierowane do Abrahama proponującego poczęstunek.
A jednak gdy już opada kurz zabiegania, kiedy już na stole pachną wyborne potrawy, zaczyna się coś zwykłego i zarazem najważniejszego. Na tę chwilę jakby czekali zarówno Maria, jak i Abraham z Sarą. Oni wszyscy zatrzymali się i słuchali. Maria „siedziała u stóp Pana i wsłuchiwała się w Jego słowa”, Abraham „stał pod drzewem”, gotowy, aby usłyszeć, a i Sara „przysłuchiwała się rozmowie”.
Dlaczego to takie ważne, aby słuchać? Dlaczego właśnie na to zwraca uwagę Pan Jezus Marcie, która jako jedyna nie zdążyła się zatrzymać? Ponieważ Pan chce coś objawić człowiekowi, do którego przychodzi. Chce mówić o życiu i powołaniu. Potrzebuje otwartego rozmówcy, bo nawet jeśli dokładnie słyszymy, co Bóg mówi, to czasami trudno w to uwierzyć. Jesteśmy jak Sara, która na wieść, że będzie matką, zaśmiała się z niedowierzaniem.
Słuchając tego, co Bóg mówi, zawsze wybieramy „cząstkę dobrą, która nie będzie nam zabrana”. Zatrzymajmy się więc, aby posłuchać.
Oceń