Czasami, szukając przyczyny naszych życiowych niepowodzeń, wolimy o nich myśleć nie w kluczu konsekwencji grzechu lub zwykłej głupoty, lecz w optyce zemsty Boga za grzeszne postępowanie.
Tuż przed wysłaniem uczniów do pracy apostolskiej Jezus dał im taką wskazówkę: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” (Mt 10,28). Jak się nie bać śmierci, skoro sama myśl o niej już nas paraliżuje? Jednak ani nie o śmierci, ani tym bardziej nie o lęku przed nią ma być ten tekst. Przekornie chciałbym odwrócić problem, by zapytać, czy z chrześcijańskiego punktu widzenia lęk może mieć pozytywny walor: czy nie dałoby się zaproponować istnienia „dobrego lęku”, co zresztą wydaje się sugerować sam Jezus, polecając, by – dosłownie – bać się Boga, „Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”.
Bóg cię pokarał
Straszenie Panem Bogiem jest na porządku dziennym. Posługiwanie się lękiem daje nieodparte wrażenie, że to skuteczne narzędzie w formowaniu sumienia i prawego życia: jeśli nie będziesz postępował w taki czy inny sposób – to znaczy, tak jak naucza Kościół – czeka cię piekło! Cel osiągnięty! Nikt przecież nie lubi i nie chce być karany. Chcesz uniknąć kary, postępuj tak, jak ci mówią mądrzejsi. Ileż to razy poirytowany rodzic sztorcuje swoje dziecko, strasząc je: „Zobaczysz, Bozia cię pokara!”. Notabene, ciekawa zbitka słów – „Bozia” i „kara” – intuicyjnie sugerująca, że owego surowego Boga wypada jakoś „oswoić”, pogodzić z tym, co o Nim wiemy. Również w niektórych pieśniach spotkać można wyrażenia, które z lubością posiłkują się podobnymi obrazami, by przypomnieć strofę „Serdecznej Matki”, dość popularnej w parafialnym repertuarze: „Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, by nas Bóg karał rózgą surowości: lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, szczęśliwy, kto się do Matki uciecze”. Czasami też, szukając przyczyny naszych życiowych niepowodzeń, wolimy o nich myśleć nie w kluczu konsekwencji grzechu lub zwykłej głupoty, lecz w optyce zem
Zostało Ci jeszcze 85% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń