Ksiądz Hirschfelder
fot. tyler b / UNSPLASH.COM

Ksiądz Hirschfelder

Turyści przyjeżdżający do mojej rodzinnej Bystrzycy Kłodzkiej podziwiają średniowieczne mury obronne i imponujące, świetnie zachowane kamienne wieże. Nieopodal jednej z nich umieszczono niepozorną tablicę, na którą zapewne mało kto zwraca uwagę: nie przypomina ona reklamowego billboardu z uśmiechniętym celebrytą, zachwalającym nowy proszek do prania. Dużo tekstu wydrukowanego drobnym maczkiem, niewielka, niezbyt czytelna mapa i czarno-białe zdjęcie młodego mężczyzny.

Małe polskie miasteczko, leżące w uroczej dolinie, dawniej występujące w atlasach jako Habelschwerdt, przypomniało sobie o jednym ze swoich najzacniejszych i najmężniejszych obywateli: niemieckim księdzu, który na początku II wojny światowej postawił się nazistom, uzbrojony jedynie w miłość bliźniego i Słowo Boże. Błogosławiony Gerhard Hirschfelder nigdy nie miał wątpliwości, po której stronie sporu ideologicznego powinien stanąć – jako katolicki duchowny i jako człowiek. Swoją odwagę przypłacił życiem.

*****

„Ks. Hirschfelder był raczej skromnej postury” – wspominał jeden ze współwięźniów z obozu koncentracyjnego w Dachau. „Nieludzkie warunki życia za drutem kolczastym mocno nadwerężyły jego organizm. Pewnego dnia jego ciało odmówiło posłuszeństwa. Zasłabł, a kilka dni później zmarł z wycieńczenia”.

Ksiądz Hirschfelder odszedł do Pana 70 lat temu – 1 sierpnia 1942 roku, w wieku zaledwie 35 lat. Był ofiarą reżimu zwalczającego Boga pod każdą postacią. Reżimu depczącego wart

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się