Gdy mniej znaczy więcej
fot. milad b fakurian / UNSPLASH.COM

Gdy mniej znaczy więcej

Nie mogę się pozbyć myśli, że wszystko jedno, jak krótką recenzję napiszę, i tak będzie za długa. Już za dużo liter jest, za dużo wyrazów, za dużo zdań. A przecież ta recenzja powinna być mistrzowsko krótka, chodzi wszak o najnowszą książkę pochodzącego z Izraela Etgara Kereta, mistrza krótkiej formy.

Siedem dobrych lat to kilkanaście fantastycznych wprost opowiadań na zaledwie 170 stronach. Ale nie dajcie się zwieść tej mikrej objętości, tej wadze niemal muszej, dobrze się zastanówcie, nim książkę Kereta włożycie do torebki (panie) albo do kieszeni kurtki czy płaszcza (panowie). W zależności bowiem od tego, które z opowiadań przyjdzie nam czytać, śmiech, łzy, a co najmniej chwilę zadumy mamy zagwarantowane. Wszak Keret mistrzowsko potrafi budować nastrój nierzadko nawet kilkoma prostymi zdaniami.

Dotychczas znany u nas przede wszystkim jako mistrz krótkiej formy i często absurdalnego humoru w Siedmiu dobrych latach przynosi nam historie rodzinne i osobiste. Książka to pierwsze siedem lat życia syna autora – małego Lwa. Sam Keret we wstępie pisze o nich tak, jak to ma w zwyczaju, a więc nieco przewrotnie: „Opowiadanie nigdy nie wbiegnie na ruchliwą ulicę i nie spróbuje połknąć bateryjki. I nigdy się nie zaprzyjaźni z niewłaściwymi dziećmi w klasie ani nie zapali papierosa w ukryciu. I co najważniejsze, opowiadanie, nawet jeśli cię zaskoczy, nigdy nie będzie pyskować. I zawsze będzie cię słuchać. Dlatego jako ojciec ponad 200 opowiadań i jednego ośmioletniego dziecka muszę przyznać, że bycie ojcem dziecka jest o wiele bardziej skomplikowane”.

Co ciekawe, relacje ojciec – syn obecne są na kartach Siedmiu dobrych lat nie tylko w odniesieniu do autora i jego syna, ale też na płaszczyźnie między autorem a jego ojcem. Etgar Keret jest więc tutaj pomiędzy ojcem i synem, a także pomiędzy byciem ojcem i byciem synem. Choć w żadnym opowiadaniu nie odnajdziemy tych płaszczyzn nazwanych wprost, ich istnienie się wyczuwa. I choć ani razu autor nie pisze, jakim jest fajnym ojcem ani jakim jest faj

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się