Fizyk nadprzyrodzoności

Fizyk nadprzyrodzoności

Istnieją miłości od pierwszego wejrzenia i sympatie od pierwszego kontaktu. Jednak istnieją też miłości i sympatie, które z trudem przebijają sobie drogę w nas samych. Kiedy się to uda, budzą w naszych sercach i umysłach niemałą konsternację i zaskoczenie. O ile narodzinom miłości od pierwszego wejrzenia towarzyszy zwykle radość, o tyle narodzinom miłości, która musiała się mozolnie przebijać przez nasze dookreślone „ja”, towarzyszy zwykle lekkie zdziwienie i zawstydzenie: „Jak ja mogłem to polubić?”.

Moje pierwsze spotkanie z Newmanem i jego tekstami zdecydowanie nie miało nic wspólnego z miłością czy nawet sympatią od pierwszego wejrzenia. Czytałem, bo musiałem. Kazano mi – albo ściślej mówiąc – solidnie zalecono lekturę kilku tekstów kardynała z przyczyn zupełnie innych niż teologiczne. Gdybym miał opisać, co czułem i myślałem, wertując po raz pierwszy teksty Newmana, mógłbym napisać dokładnie do samo, co Jan Józef Szczepański pisał kiedyś o swoim pierwszym spotkaniu z literaturą Conrada:

„Wrażenia tej pierwszej lektury nie potrafię dokładnie odtworzyć. Musiało być duże, albo jakieś dziwne – skoro wracałem do książki kilkakrotnie – zawsze w okolicznościach trudnych, odbiegających od normy i zawsze z uczuciem szczególnego oczekiwania, jakbym podejrzewał, że przeoczyłem w niej coś ważnego czy też czegoś nie zrozumiałem do końca” (W służbie Wielkiego Armatora z tomu Przed Nieznanym Trybunałem).

W pewnym sensie Newman mnie irytował – chyba najbardziej tym właśnie, że nie byłem go w stanie zbyć w swojej głowie i ciągle musiałem wracać do tego, co napisał. Kiedy teraz, już z pozycji pełnej i zdeklarowanej sympatii, duchowej i teologicznej, patrzę na pierwszą moją lekturę tekstów kardynała, rozumiem, dlaczego nie mogłem polubić go „od pierwszego wejrzenia”, i mam dziwne wrażenie, że przeszkadzało

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się