fot. fot. wikicommons

Dziesięć słów Boga

Doświadczeniem religijnym Izraelitów jest pewność, że wszelkie przykazania, zasady i reguły zawarte w Prawie nie są czymś narzuconym przez Boga, lecz rodzą się w dojrzałej świadomości człowieka, otwierającej się na sens historii, w której ten człowiek uczestniczy.

W 2017 roku na aukcji przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych sprzedano do prywatnej kolekcji niewielką kamienną tablicę. Anonimowy nabywca zapłacił za nią jedyne… 850 tysięcy dolarów. Inskrypcja ma wymiary 60 na 68 cm i jest datowana na lata 300–500 przed Chrystusem. Zawiera prawdopodobnie najstarszy na świecie poświadczony zapis Dekalogu w obydwu wersjach. W obydwu – bo Dekalog w Starym Testamencie został zapisany dwa razy: najpierw w Księdze Wyjścia (Wj 20,2–17), a następnie w Księdze Powtórzonego Prawa (5,6–21). Artefakt został odkryty w 1913 roku przy budowie linii kolejowej Palestyna-Egipt. Co interesujące, tabliczka pomija przykazanie zakazujące używania imienia Bożego bez szacunku, a zastępuje je nakazem uiszczania opłat na świątynię na górze Gerazim. To dowodzi, że dokument pochodzi ze środowisk samarytańskich. Tę samarytańską świątynię w ramach realizacji polityki unifikacji Północy i Południa Palestyny w jeden organizm państwowy Żydzi zburzyli w 128 roku przed Chrystusem za Jana Hirkana I, co samemu Jezusowi, Żydowi z krwi i kości, wypomni spotkana przy studni Samarytanka: „Nasi przodkowie oddawali cześć Bogu na tej górze…” (J 4,20).

Drugim najstarszym dokumentem poświadczającym dziesięć przykazań jest najprawdopodobniej zwój 4Q41 znaleziony w 1952 roku w czwartej grocie Qumran. Dokument jest datowany na I wiek p.n.e. i został zapisany w języku hebrajskim. Profesor Shani Tzoref z Uniwersytetu w Getyndze słusznie zwróciła uwagę na to, że manuskrypt 4Q41 w bardzo interesujący sposób harmonizuje różnice obecne w przykazaniu dotyczącym zasad zachowywania szabatu. Bo faktycznie przykazanie „Pamiętaj, byś dzień święty święcił” w dwóch biblijnych wersjach Dekalogu różni się znacząco.

Przykazanie trzecie – studium przypadku

Zostało Ci jeszcze 87% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się