Dar niespodziewany
fot. meric dagli VE3G / UNSPLASH.COM

Dar niespodziewany

, 0 recenzji

We Florencji święto Zwiastowania, które Kościół obchodzi 25 marca, zbiegało się z początkiem roku cywilnego (aż do 1750 roku) i z przyjściem wiosny. Tego dnia tłum pielgrzymów z miasta i okolicznych wsi szedł do bazyliki Zwiastowania NMP oddać hołd cudownemu obrazowi Najświętszej Marii Panny. Wierni tłoczył się pod portykami, które otaczają i zamykają z trzech stron jeden z najpiękniejszych placów we Florencji. A tuż obok odbywał się ogromny jarmark ze stoiskami przepełnionymi różnymi towarami.

***

Według tradycji w 1233 roku Maryja objawiła się siedmiu bogatym kupcom florenckim, którzy poruszeni tym wydarzeniem zostawili swoje domy i majątki, żyli w pokucie i modlitwie, wybierając jako swą siedzibę małą kaplicę niedaleko obecnego placu Santissima Annunziata. Znamy ich jako Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Sług NMP (Ordo Servorum Beatae Virginis Mariae).

W 1252 roku bracia zamówili u malarza Bartolomea da Firenze fresk, który miał przedstawiać właśnie Zwiastowanie. Gdy przyszła pora, by namalować oblicze Maryi, artysta poczuł się bezradny. Uznał, że nie jest w stanie dokończyć dzieła. Targany tymi myślami zapadł w głęboki sen, a gdy się obudził, ze zdumieniem zobaczył, że obraz jest ukończony: twarz Maryi była doskona

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się