Błogosławieni niezdecydowani

Błogosławieni niezdecydowani

Udręczony dylematami mąż i ojciec myśli sobie niejednokrotnie, że chętnie ograniczyłby czas poświęcany pracy, by spędzić go z dziećmi, ale przecież to jego najlepsze lata! Jeśli teraz odpuści, to zostanie w tyle.

Nie znoszę pytania, które pada niemal zawsze na początku każdej znajomości: „Co robisz na co dzień?” lub „Czym się zajmujesz zawodowo?”. Najbardziej oczekiwana jest odpowiedź kilkusekundowa, możliwie konkretna, dająca się łatwo powtórzyć, redukująca naszą osobę do roli PR-owca, analityka kredytowego czy referenta ds. ochrony środowiska.

Człowiek stworzony na podobieństwo samego Boga, z całym bogactwem swojego wnętrza, z niezliczonymi talentami i osobowością barwną jak paleta Marka Chagalla, staje się tym bardziej wartościowy, im precyzyjniej wtłoczy siebie do segregatora z atrakcyjnie brzmiącą, specjalistyczną etykietą. I niech się, dla własnego dobra, nie pałęta poza tym segregatorem, bo stanie się nieczytelny dla partnerów biznesowych. Nasza wiedza i umiejętności zawodowe powinny być rozwijane w bardzo konkretnym kierunku, byśmy pewnego dnia mogli się stać „specjalistami” w wąskiej dziedzinie; nasze blogi muszą się kwalifikować do którejś z dających się jasno wyodrębnić kategorii – inaczej nie będą czytane; wreszcie my sami powinniśmy jednoznacznie definiować się światu, który nie znosi dłuższych niż kilkusekundowe przekazów. Nieudaczników, leni i wiecznie poszukujących rozpoznaje się niezawodnie po stwierdzeniach typu: wiesz, zajmuję się różnymi rzeczami.

Tak, wszechstronność jest passé, podobnie jak czerpanie z pełni życia: dziś większość ludzi, szczególnie kobiety, czują się zobowiązane do deklaracji: praca albo rodzina. I tak dla przykładu: ja, zostawiwszy za plecami tzw. karierę, a wziąwszy na plecy małe dziecko, nie mogę odpowiedzieć inaczej na znienawidzone pytanie z pierwszego akapitu, jak tylko: jestem mamą. I choć radość rozpiera mi pierś z tego powodu, to jakoś mi nieswojo, że „tylko” mamą.

Kobieta w pułapce własnych pragnień<

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się