AQUILINA_Msza sprawdź Nowość Q&A
o Mszy świętej
Badz_wola okładka książki sprawdź Nowość Kiedy się modlisz...
W drodze 2022, nr 06

W drodze 2022, nr 06

0 opinie
|
Wyczyść

Czerwcowy miesięcznik „W drodze” poleca się do czytania! O postawie papieża Franciszka w sprawie wojny na Ukrainie, o tym, kim trzeba się pilnie zająć w Kościele, po co jest post eucharystyczny przed komunią, oraz o tym, ile powinniśmy spać.

Echa wojny

Od chwili wybuchu wojny na Ukrainie papież Franciszek spotyka się z nieustanną krytyką: publicyści, dziennikarze i przede wszystkim zwykli ludzie dziwią się postawie Watykanu i nie rozumieją zachowania, i słów Franciszka. Dlaczego Stolica Apostolska i papież są tacy ostrożni w komentowaniu toczącej się wojny? Czego mamy prawo oczekiwać od głowy Kościoła katolickiego? O tym rozmawiają ks. prof. Piotr Mazurkiewicz i Katarzyna Kolska.

O naszym stosunku do literatury i muzyki rosyjskiej pisze natomiast publicysta Jerzy Sosnowski. Czy w geście solidarności z narodem ukraińskim powinniśmy przestać czytać Dostojewskiego i Puszkina, nie słuchać Czajkowskiego i Bułata Okudżawy? Co robić i jak się zachować, by nie być posądzonym o wspieranie agresora?

Lucy Easthope, światowej sławy specjalistka od zarządzania kryzysami, tłumaczy, co przeżywają ludzie, doświadczający katastrofy, jak im pomagać i dlaczego nasza chęć do niesienia pomocy po sześciu-, ośmiu tygodniach słabnie.

Od początku wojny do Polski przyjechało ponad trzy miliony uchodźców z Ukrainy – część z nich to ludzie wierzący – w większości grekokatolicy i prawosławni. Czy znaleźli w naszym kraju opiekę duszpasterską? Co może zrobić Kościół katolicki w Polsce, by im ją zapewnić? O tym Maria Semenchenko i Włodzimierz Bogaczyk.

Kościół nieoczywisty

Opieki duszpasterskiej potrzebują nie tylko uchodźcy – są w naszym polskim Kościele osoby, na które wielu duszpasterzy patrzy krzywym okiem, a najchętniej nie chcieliby ich widzieć u siebie w ogóle. Kim trzeba się pilnie zająć i do kogo duszpasterze muszą wyciągnąć rękę? Rozmawiają bp Artur Ważny i Tomasz Maćkowiak.

A o wyzwaniach popandemicznego duszpasterstwa pisze Paweł Kozacki OP.

Siedem pierwszych

Po co jest post eucharystyczny? Dlaczego trwa godzinę? Czy po przyjęciu komunii powinniśmy klęczeć, siedzieć czy stać? Pyta Arkadiusz Wojtas OP, odpowiada Dominik Jurczak OP.

Rozmowa W drodze

Profesor Adam Wichniak w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk mówi o tym, ile godzin trzeba spać, dlaczego sen nie jest marnowaniem czasu i co się z nami dzieje, gdy notorycznie niedosypiamy.

Lektura przed snem to dobry pomysł, więc do poduszki… #CzytajWdrodze!

    Ładowanie...