W serii wydawniczej „Studia i Źródła Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie” publikowane są wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych z zakresu archeologii, architektury, historii, historii sztuki, historii teologii. Dotychczas ukazały się dwadzieścia trzy tomy, które poruszają szereg zagadnień związanych z najstarszymi i najnowszymi dziejami Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Naukowcy badają nie tylko dzieje poszczególnych klasztorów, ale również wnikliwie przyglądają się tym zakonnikom, którzy w trwały sposób zapisali się w ponad osiemsetletniej historii polskiej prowincji. Dotychczas ukazały się monografie poświęcone takim postaciom jak św. Jacek Odrowąż, bł. Czesław Odrowąż, Jan Falkenberg, bł. Michał Czartoryski OP czy Cyryl Markiewicz OP. Ponadto autorzy poddali badaniom interdyscyplinarnym krakowski klasztor Świętej Trójcy, a także klasztory wchodzące w skład tzw. kontraty mazowieckiej oraz klasztory św. Jacka w Warszawie i św. Mikołaja w Toruniu.
W serii nie zabrakło również opracowań związanych z historią inkwizycji.
W ramach prezentowanej serii ukazują się również źródła w formie edycji. W wydanych już tomach czytelnik może się zapoznać z Żywotem św. Jacka, komentarzem św. Tomasza z Akwinu do Ewangelii św. Mateusza oraz wspomnieniami z życia zakonnego Cyryla Markiewicza OP, który w barwny i interesujący sposób opisał historię swojego życia w zakonie na przełomie XIX i XX wieku.
Wiele zagadnień wymaga podjęcia kompleksowych badań lub przeprowadzenia ich ponownie z uwzględnieniem najnowszych odkryć archiwalnych czy historycznych, dlatego Dominikański Instytut Historyczny kontynuuje swoją misję i przygotowuje kolejne publikacje dotyczące zarówno czasów średniowiecznych oraz nowożytnych, jak i intrygującej historii najnowszej.