Seria Dominikańska Biblioteka Teologii powstała, by udostępnić polskim czytelnikom wybitne dzieła współczesnych autorów, zwłaszcza te mieszczące się w tomistycznym nurcie teologii i powstałe w szeroko rozumianym środowisku dominikańskim. Jest to seria stricte naukowa, lecz zagadnienia, które są w niej poruszane – jak choćby problem cierpienia czy kwestia kościelnej Tradycji – są istotne nie tylko w salach wykładowych i bibliotekach, ale również w życiu codziennym i na drodze wiary.
Szczególne miejsce w serii zajmują prace poświęcone postaci i dorobkowi św. Tomasza z Akwinu oraz rozwojowi myśli tomistycznej przez wieki. Chociaż na rynku światowym corocznie pojawia się szereg książek poświęconych rozmaitym aspektom dzieła Akwinaty, traktowanym jako wciąż cenne i inspirujące, wydaje się, że na polskiej scenie wydawniczej niestety wciąż pokutuje przekonanie, że Tomaszowa teologia i filozofia są czymś przebrzmiałym i nie mogą być interesujące dla współczesnych badaczy i czytelników. Niniejsza seria ma pomóc zmienić ten stan rzeczy, pokazując, jak dzisiejsi autorzy twórczo korzystają z dorobku Akwinaty i jak dorobek ten nieprzerwanie od wieków stanowi ważny głos w rozmaitych debatach, dotyczących zarówno najdonioślejszych zagadnień wiary i życia, jak i bieżących problemów.
Początkowo seria wydawana była przez krakowską Fundację „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii”, zaś od piątego tomu publikowana jest wspólnie przez Instytut Tomistyczny w Warszawie oraz Wydawnictwo W drodze.