Instytut Tomistyczny w Warszawie istnieje od 1958 roku i od początku zajmuje się studiami nad polską oraz europejską tradycją filozoficzno-teologiczną. Przez dekady swej bogatej działalności zgromadził znakomite grono współpracowników, reprezentujących rozmaite dyscypliny i perspektywy badawcze, połączonych jednak dążeniem do jak najbardziej rzetelnego zgłębienia rzeczywistości i opisania jej w ujęciu teologicznym bądź filozoficznym.
Tak właśnie zrodziła się seria Biblioteka Instytutu Tomistycznego. Teksty i Studia, wychodząca od 2010 roku. Publikowane w niej są prace teologiczne i filozoficzne, a także te z zakresu historii idei. Serii przyświeca przede wszystkim idea udostępniania szerszemu gronu czytelników dogłębnych, kompetentnych opracowań autorstwa współczesnych badaczy – zarówno tych cieszących się uznaniem środowiska naukowego (jak choćby prof. Juliusz Domański, prof. Zenon Kałuża czy prof. Stanisław Judycki), jak i tych mniej znanych, których twórczość w pełni zasługuje jednak na poznanie.
Prekursorką obecnej kolekcji była w Instytucie Tomistycznym seria Studia „Przeglądu Tomistycznego”, wychodząca od 1995 do 2003 roku, koncentrująca się ściśle na pracach z zakresu historii idei oraz edycjach polskich dzieł średniowiecznych.