urodzona 17 września 1980 r. w Warszawie – pisarka, dziennikarka, reportażystka i publicystka.
Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Współpracuje z działem zagranicznym tygodnika „Polityka”, z magazynem reporterów „Kontynenty”, magazynem „National Geographic”, kwartalnikiem „Przekrój” (redaktorka działu Kultura i społeczeństwo). Od 2014 roku jest felietonistką miesięcznika „W drodze”, jej felietony ukazują się w cyklu Znaki szczególne. Wcześniej związana z „Rzeczpospolitą”, TVP Kultura i Polskim Radiem.
Paulina Wilk jest autorką książek dla dorosłych i dzieci.
Jej książki dla dzieci (i niezupełnie dorosłych): Przygody misia Kazimierza (2012), Lato misia Kazimierza (2013), Podróże misia Kazimierza (2014).
Za pierwszą książkę Lalki w ogniu. Opowieści z Indii (2011) otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej oraz nominację do nagrody Nike 2012. Jej kolejne książki to: Znaki szczególne (2014), Między walizkami (2017), Pojutrze. O miastach przyszłości (2017).
Od 2021 roku Paulina Wilk prowadzi autorski cykl „Wojna i spokój. Rozmowy o czytaniu” w Radiu 357.
Paulina Wilk jest współzałożycielką założonej w 2012 roku fundacji „Kultura nie boli”, zajmującej się rozwojem edukacji literackiej. W tym samym roku zadebiutowała stworzona z Anną Król – Wilk & Król Oficyna Wydawnicza. Od 2013 roku współorganizuje międzynarodowy festiwal książki Big Book Festival, jest także jedną z prowadzących Big Book Cafe.
Interesuje się literaturą i rozwojem globalnym. Jest specjalistką w tematach związanych z Indiami, rejonami Azji i Pacyfiku.
Pisze rano, ma psa, lubi chodzić i ma swoją stronę.