urodzony 20 lipca 1978 r. w Myszkowie – polski duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, vloger, autor portalu internetowego oraz kanału „Langusta na palmie” na YouTube, autor książek i audiobooków.
Do lutego 2022 r. dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi.
Już od dziecka był przekonany o swoim powołaniu do życia duchownego. Młodo wstąpił do seminarium, jednak po roku je opuścił i postanowił założyć rodzinę. Ostatecznie, po licznych perypetiach, zrezygnował z tego pomysłu i został dominikaninem. Pierwszą profesję złożył 18 sierpnia 2000 roku, śluby wieczyste i święcenia kapłańskie przyjął cztery lata później.
W latach 2007-2012 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego „Beczki” w Krakowie. W 2012 roku zainicjował powstanie chrześcijańskiej fundacji Malak. W tym samym roku asygnowano go do klasztoru oo. Dominikanów w Łodzi, powierzając mu funkcję kaznodziei wędrownego. Ojciec Szustak OP widzi w tej roli sposób na realizowanie dominikańskiej dewizy: Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.
W 2014 roku, wraz z grupą współpracowników, stworzył stronę internetową „Langusta na palmie” i kanał na YouTube o tej samej nazwie. Jest to przestrzeń, w której ojciec Szustak OP upublicznia swoje rozważania, nagrania z konferencji i vlogi, najczęściej w formie serii. Dlaczego właśnie langusta na palmie? Jak czytamy na stronie kaznodziei:
W jednej z pierwszych katedr chrześcijańskich we włoskiej Akwilei – w Bazylice Matki Bożej Wniebowziętej – znajduje się przedziwna mozaika przedstawiająca palmę, a na niej langustę. Langusta to morski skorupiak, taka duża krewetka bez szczypiec, która mieszka na dnie, w głębokiej ciemności, w przeraźliwym zimnie i nigdy nie wychodzi na brzeg. Na tej mozaice langusta wyleguje się na czubku palmy. Ten nietypowy obrazek można oglądać w miejscu, które dawniej było przeznaczone dla przygotowujących się do Chrztu katechumenów. Mozaika miała być pomocą szczególnie dla tych, którzy niewiele z głoszonej im chrześcijańskiej nauki rozumieli. Patrząc na ten obraz, mogli pomyśleć, że ich życie to życie w ciemności, w zimnie, jakie panuje na dnie morza, życie „denne”. Gdy się jednak ochrzczą i wejdą na drogę chrześcijańską, kiedy zaczną ufać Bogu i za Nim podążać, staną się jak ta langusta na palmie — wyniesieni ku górze, ku słońcu, ku ciepłu, ku szczęściu, osadzeni w miejscu, do którego nigdy by sami nie dotarli. I właśnie dlatego langusta na palmie.
W 2016 roku Adam Szustak OP otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Grand Video Awards organizowanym przez magazyn „Press”, w kategorii Najlepszy Vlog za odcinek „Słoń” z cyklu „Dobranocka”.
We wrześniu 2017 roku razem ze współbraćmi dominikanami zaczął tworzyć kanał z komentarzami biblijnymi o nazwie „Paśnik”, który później został przekształcony w kanał Dominikanie.pl. Następnie w grudniu 2018 roku uruchomił także platformę VoD Dominikanie.pl, zawierającą liczne nagrania różnych braci dominikanów oraz innych autorów związanych z Zakonem Kaznodziejskim.
Adam Szustak OP większość czasu spędza na głoszeniu rekolekcji wyjazdowych – w Polsce i na świecie. Mówi o wierze na wielotysięcznych stadionach, w kościołach, aulach, parafiach i prywatnych domach. Swoją wiedzą i prywatnym doświadczeniem Boga dzieli się także w Internecie, dzięki czemu stał się jednym z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów.
Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: Góra obietnic, Od zera do bohatera, Placki z rodzynkami, Drogi Miłości ukrzyżowanej.
Jest współautorem książek: Droga do zbawienia, Chwalić, błogosławić, głosić. Przewodnik dominikański, Znaki szczególne Zmartwychwstałego. Rekolekcje paschalne.
Adam Szustak OP jest też autorem serii komentarzy do czytań na każdy rok liturgiczny: Niedzielnik A. Komentarze do czytań, Niedzielnik B. Komentarze do czytań, Niedzielnik C. Komentarze do czytań oraz Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości.
Inne tytuły autora: Akrobatyka małżeńska – konferencje dla małżeństw i narzeczonych, Akrobatyka rodzicielska – konferencja dla rodziców i opiekunów, Eliasz. Czym jest męska tożsamość?, Estera. Czym jest piękno kobiety?, Eucharystia. Instrukcja obsługi, Ewangelia dla nienormalnych, Garnek strachu. Droga do dojrzałości – Lekcje Gedeona, Jestem nikim. Lekcje Jozuego, Jonasz. Czym jest siła mężczyzny?, Judyta. Czym jest siła kobiety?, Nocny Złodziej. Tuż przed świtem jest najciemniej. Dotrwaj do świtu, Osioł w raju, Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy, Pachnidła (tom 2), Plaster miodu, Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?, Serce w serce. Komentarz do księgi Rut, Spowiedź. Instrukcja obsługi, Straszna książka, Szusta rano. Przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny, Targ zamknięty. Droga do zbawienia – Lekcje Hioba, Wielka Ryba. Droga do odpowiedzialności – lekcje Sary i Tobiasza oraz Zamknij oczy. Droga do spełnienia – lekcje Samsona.
Życzenia imieninowe przyjmuje 24 grudnia.